Polub nas na Facebooku
Czytasz: W cukrzycy najgorsze są powikłania. Jak skutecznie walczyć z chorobą?
menu
Polub nas na Facebooku

W cukrzycy najgorsze są powikłania. Jak skutecznie walczyć z chorobą?

Zobacz film: "Nie boli, dlatego jest taka podstępna". Cukrzycę zdiagnozowano już u 2,5 mln Polaków Źródło: Agencja TVN

Mimo że Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest tylko raz w roku, to o cukrzycy należy pamiętać cały czas. Wcześnie rozpoznana i odpowiednio leczona choroba to najlepszy sposób na uniknięcie groźnych powikłań. Do tych najgroźniejszych należą choroba niedokrwienna serca oraz retinopatia, która może doprowadzić do utraty wzroku.

Osób chorych na cukrzycę systematycznie przybywa. Aktualna liczba dorosłych z cukrzycą typu 2 na świecie sięga 415 milionów. Zdaniem specjalistów do 2040 roku ta liczba wzrośnie do 642 milionów, co oznacza, że 1 osoba na 10 będzie miała cukrzycę.

Groźne powikłania

Następstwem cukrzycy są groźne powikłania ostre, do których należą hipoglikemia, cukrzycowa kwasica ketonowa i stan hiperglikemiczno-hipermolalny, retinopatia, nefropatia cukrzycowa, neuropatia cukrzycowa (może prowadzić do zespołu stopy cukrzycowej, która w skrajnych przypadkach może wymagać amputacji kończyny). Przewlekłe powikłania to także choroby sercowo-naczyniowe przyczyniające się m.in. do przedwczesnego zgonu. Na tle innych krajów europejskich, Polska ma pod tym względem jedne z najgorszych statystyk.

Cukrzyca może pojawić się u każdego. Status społeczny i zawód nie mają większego znaczenia. Jak z chorobą radzi sobie aktor Olaf Lubaszenko?

Zobacz film: Światowy Dzień Cukrzycy. Z jaki problemami w walce z chorobą zmaga się Olaf Lubaszenko? Źródło: Agencja TVN

Nad chorobą da się zapanować

Powikłań cukrzycy pomaga uniknąć szybka i trafna diagnoza, edukacja i dobór optymalnej farmakoterapii. Pacjenci najczęściej zaraz po usłyszeniu diagnozy są zszokowani, wypierają chorobę i mają trudność z jej zaakceptowaniem. W pokonaniu tych trudności pomaga wsparcie rodziny, przyjaciół oraz personelu medycznego.

Kiedy w danej rodzinie jest osoba z cukrzycą, to najbliżsi powinni wspierać ją w odpowiednim prowadzeniu choroby. Przestrzeganie zaleceń lekarza, podejmowanie wysiłku fizycznego, zastosowanie odpowiedniej diety, systematyczne pomiary glikemii to działania ważne w prewencji poważnych powikłań cukrzycy prowadzących do kalectwa, takich jak m.in. utrata wzroku, niewydolność nerek, zawał serca, udar mózgu czy zespół stopy cukrzycowej. Oczywiście pacjenci muszą być samodzielni, ale nie pozostawieni tylko sobie sami w chorobie - mówi prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego; Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Skutecznym sposobem na unikniecie powikłań jest wykonywanie regularnych pomiarów glukozy we krwi przy użyciu glukometru. Pomiary mają ogromne znaczenie, gdyż utrzymywanie się wysokiego poziom glukozy we krwi stanowi sygnał, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego i konieczne jest wdrożenie odpowiedniego postępowania. 

Postaw na ruch

Każdy diabetyk powinien zdawać sobie sprawę, że same pomiary glukozy i farmakologia to za mało, aby zapanować nad cukrzycą. Bardzo ważnym elementem walki z chorobą jest styl życia. Odpowiednio dobrana dieta i aktywność fizyczna potrafią zdziałać bardzo dużo. Dlaczego jeszcze chorzy na cukrzycę powinni prowadzić aktywne życie? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Mimo cukrzycy został mistrzem olimpijskim. "Nie ma nic lepszego niż zarządzanie zdrowiem przez aktywność fizyczną" Źródło: Agencja TVN

Cichy zabójca

Cukrzyca bywa nazywana "cichym zabójcą", ponieważ chorzy często nie wiedzą o swojej chorobie lub nie stosują się do zaleceń lekarzy. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) liczba zgonów, których przyczyną są powikłania cukrzycy jest większa niż zgonów z powodu AIDS, gruźlicy i malarii łącznie. Tak nie musi być! Wcześnie rozpoznana choroba i odpowiednio leczona daje się całkowicie opanować.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
0
Polecamy
Światowy Dzień Cukrzycy.
Jakie są jej objawy i skutki nieleczenia?
Światowy Dzień Cukrzycy. Jakie są jej objawy i skutki nieleczenia? Dzień Dobry TVN
Cukrzyca – możesz nad nią zapanować.
27 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Cukrzycą
Cukrzyca – możesz nad nią zapanować. 27 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Cukrzycą TVN zdrowie
Badanie HbA1c – norma.
Jakie wyniki są prawidłowe i o czym świadczy te wskaźnik?
Badanie HbA1c – norma. Jakie wyniki są prawidłowe i o czym świadczy te wskaźnik? TVN zdrowie
Cukrzyca.
Rodzaje, objawy, powikłania.
Jak wygląda życie z cukrzycą?
Cukrzyca. Rodzaje, objawy, powikłania. Jak wygląda życie z cukrzycą? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis