Polub nas na Facebooku
Czytasz: W cukrzycy najgorsze są powikłania. Jak skutecznie walczyć z chorobą?
menu
Polub nas na Facebooku

W cukrzycy najgorsze są powikłania. Jak skutecznie walczyć z chorobą?

Zobacz film: "Nie boli, dlatego jest taka podstępna". Cukrzycę zdiagnozowano już u 2,5 mln Polaków Źródło: Agencja TVN

Mimo że Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest tylko raz w roku, to o cukrzycy należy pamiętać cały czas. Wcześnie rozpoznana i odpowiednio leczona choroba to najlepszy sposób na uniknięcie groźnych powikłań. Do tych najgroźniejszych należą choroba niedokrwienna serca oraz retinopatia, która może doprowadzić do utraty wzroku.

Osób chorych na cukrzycę systematycznie przybywa. Aktualna liczba dorosłych z cukrzycą typu 2 na świecie sięga 415 milionów. Zdaniem specjalistów do 2040 roku ta liczba wzrośnie do 642 milionów, co oznacza, że 1 osoba na 10 będzie miała cukrzycę.

Groźne powikłania

Następstwem cukrzycy są groźne powikłania ostre, do których należą hipoglikemia, cukrzycowa kwasica ketonowa i stan hiperglikemiczno-hipermolalny, retinopatia, nefropatia cukrzycowa, neuropatia cukrzycowa (może prowadzić do zespołu stopy cukrzycowej, która w skrajnych przypadkach może wymagać amputacji kończyny). Przewlekłe powikłania to także choroby sercowo-naczyniowe przyczyniające się m.in. do przedwczesnego zgonu. Na tle innych krajów europejskich, Polska ma pod tym względem jedne z najgorszych statystyk.

Cukrzyca może pojawić się u każdego. Status społeczny i zawód nie mają większego znaczenia. Jak z chorobą radzi sobie aktor Olaf Lubaszenko?

Zobacz film: Światowy Dzień Cukrzycy. Z jaki problemami w walce z chorobą zmaga się Olaf Lubaszenko? Źródło: Agencja TVN

Nad chorobą da się zapanować

Powikłań cukrzycy pomaga uniknąć szybka i trafna diagnoza, edukacja i dobór optymalnej farmakoterapii. Pacjenci najczęściej zaraz po usłyszeniu diagnozy są zszokowani, wypierają chorobę i mają trudność z jej zaakceptowaniem. W pokonaniu tych trudności pomaga wsparcie rodziny, przyjaciół oraz personelu medycznego.

Kiedy w danej rodzinie jest osoba z cukrzycą, to najbliżsi powinni wspierać ją w odpowiednim prowadzeniu choroby. Przestrzeganie zaleceń lekarza, podejmowanie wysiłku fizycznego, zastosowanie odpowiedniej diety, systematyczne pomiary glikemii to działania ważne w prewencji poważnych powikłań cukrzycy prowadzących do kalectwa, takich jak m.in. utrata wzroku, niewydolność nerek, zawał serca, udar mózgu czy zespół stopy cukrzycowej. Oczywiście pacjenci muszą być samodzielni, ale nie pozostawieni tylko sobie sami w chorobie - mówi prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego; Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Skutecznym sposobem na unikniecie powikłań jest wykonywanie regularnych pomiarów glukozy we krwi przy użyciu glukometru. Pomiary mają ogromne znaczenie, gdyż utrzymywanie się wysokiego poziom glukozy we krwi stanowi sygnał, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego i konieczne jest wdrożenie odpowiedniego postępowania. 

Postaw na ruch

Każdy diabetyk powinien zdawać sobie sprawę, że same pomiary glukozy i farmakologia to za mało, aby zapanować nad cukrzycą. Bardzo ważnym elementem walki z chorobą jest styl życia. Odpowiednio dobrana dieta i aktywność fizyczna potrafią zdziałać bardzo dużo. Dlaczego jeszcze chorzy na cukrzycę powinni prowadzić aktywne życie? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Mimo cukrzycy został mistrzem olimpijskim. "Nie ma nic lepszego niż zarządzanie zdrowiem przez aktywność fizyczną" Źródło: Agencja TVN

Cichy zabójca

Cukrzyca bywa nazywana "cichym zabójcą", ponieważ chorzy często nie wiedzą o swojej chorobie lub nie stosują się do zaleceń lekarzy. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) liczba zgonów, których przyczyną są powikłania cukrzycy jest większa niż zgonów z powodu AIDS, gruźlicy i malarii łącznie. Tak nie musi być! Wcześnie rozpoznana choroba i odpowiednio leczona daje się całkowicie opanować.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
0
Polecamy
Światowy Dzień Cukrzycy.
To przede wszystkim pielęgniarki edukują pacjentów
Światowy Dzień Cukrzycy. To przede wszystkim pielęgniarki edukują pacjentów TVN zdrowie
Z powodu cukrzycy umiera więcej osób niż na drogach 
Z powodu cukrzycy umiera więcej osób niż na drogach  TVN zdrowie
Światowy Dzień Choroby Parkinsona.
Co wiemy o tej chorobie?
Światowy Dzień Choroby Parkinsona. Co wiemy o tej chorobie? Dzień Dobry TVN
Dawcy szpiku.
Dzieląc się życiem, spełniają marzenia
Dawcy szpiku. Dzieląc się życiem, spełniają marzenia Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Suszone owoce: właściwości, metody suszenia i wpływ na zdrowie. Zdrowa przekąska czy bomba kaloryczna?
Suszone owoce: właściwości, metody suszenia i wpływ na zdrowie. Zdrowa przekąska czy bomba kaloryczna?
Napięciowy ból głowy – objawy, przyczyny, metody leczenia
Napięciowy ból głowy – objawy, przyczyny, metody leczenia
Wosk carnauba i jego zastosowanie w żywności i kosmetyce. Czy jest szkodliwy?
Wosk carnauba i jego zastosowanie w żywności i kosmetyce. Czy jest szkodliwy?
Czy pasztet jest zdrowszą alternatywą dla mięsa? Co tak naprawdę się w nim znajduje?
Czy pasztet jest zdrowszą alternatywą dla mięsa? Co tak naprawdę się w nim znajduje?
Podwójne widzenie – objawy, przyczyny, leczenie i ćwiczenia
Podwójne widzenie – objawy, przyczyny, leczenie i ćwiczenia
Jedzenie w nocy - przyczyny i skutki niezdrowego nawyku. Skuteczne porady, jak oduczyć się jedzenia w nocy 
Jedzenie w nocy - przyczyny i skutki niezdrowego nawyku. Skuteczne porady, jak oduczyć się jedzenia w nocy