Polub nas na Facebooku
Czytasz: Uzależnienie od słodyczy, cukru i czekolady – objawy i jak je leczyć 

Uzależnienie od słodyczy, cukru i czekolady – objawy i jak je leczyć 

NAN

Fot: Ruslan Mitin / fotolia.com

Uzależnienie od słodyczy i ogólnie cukru polega na niepohamowanym łaknieniu tego typu produktów spożywczych. Dotyczy głównie osób niespokojnych i nadpobudliwych. Cukier, w tym słodycze i czekolada, sprawia, że ta osoba uspokaja i relaksuje się. Uzależnienie od słodyczy występuje w stresujących okresach życia, a także nierzadko w okresie jesienno-zimowym, gdy następuje osłabienie nastroju. 

Czy jest możliwe uzależnienie od słodyczy (cukru, czekolady)?

Uzależnienie najczęściej kojarzą się z uzależnieniem związanym z substancjami psychoaktywnymi tzn. z alkoholem, tytoniem bądź narkotykami. Jednak istnieją również uzależnienia behawioralne, czyli uzależnienia od czynności, np. hazard, zakupoholizm, czy jedzenioholizm, w tym uzależnienie od słodyczy i ogólnie pojętych cukrów. Wysoki poziom cukru wpływa na wydzielanie się w organizmie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Dzięki temu nastrój osoby uzależnionej ulega poprawie. Uzależnienie od cukru to problem polegający nie tylko na objadaniu się słodyczami, ale również na nałogowym i natrętnym myśleniu o nich. W wielu przypadkach prowadzi do utraty kontroli nad ich jedzeniem, co w konsekwencji wiąże się z problemami ze zdrowiem, a także nierzadko szkodami osobistymi i społecznymi. Uzależnienie od słodyczy związane jest ze spożywaniem ich w dużych ilościach, nie ma to jednak związku z przejadaniem. Główną przyczyną jest zajadanie problemów.

Zobacz film: Dlaczego cukier uzależnia? Źródło: 36,6.

Uzależnienie od cukru – objawy

Według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 wśród objawów uzależnienia, w tym uzależnienia od cukru znajdują się (źródło):

  • niepohamowane pragnienie związane z zachowaniem nałogowym, z wykonywaniem danej czynności np. zjedzeniem słodyczy,
  • całkowity lub częściowy brak kontroli zachowań,
  • objawy odstawienia,
  • nieodparta konieczność nasilenia nałogowego zachowania,
  • całkowite lub częściowe zaniedbywanie innych czynności i obowiązków życiowych na rzecz uzależnienia,
  • podtrzymywanie zachowania, mimo jego negatywnych konsekwencji.

Uzależnienie od cukru, w tym słodyczy np. czekolady związane jest także z objawami towarzyszącymi, występującymi w różnorakim stopniu. Zalicza się do nich: podjadanie (z czasem zwiększa się ilość), nieustające uczucie głodu (związane jest z wahaniami glukozy), zachowania kompulsywne (tzn. z jadanie na raz dużej ilości słodyczy) oraz ukrywanie uzależnienia, czyli jedzenie w samotności, z dala od bliskich i znajomych.

Zobacz także: Jak leczyć uzależnienie od komputera - objawy i przyczyny

Zobacz film: Czy czekolada uzależnia? Jak odzwyczaić się od jedzenia czekolady? Źródło: Wiem, co jem

Jak to działa, czyli uzależnienie od cukru w praktyce

Pod wpływem cukru, czyli np. słodyczy, wywoływany jest w organizmie skok stężenia glukozy. Aby ją zneutralizować, organizm produkuje insulinę, której zadaniem obniżanie poziomu glukozy. Wyrzut insuliny sprawia, że poziom glukozy gwałtownie spada, co w konsekwencji powoduje uczucie głodu i tym samym ochotę na słodycze. Uzależnienie od słodyczy może być też uzależnieniem psychicznym. Wynikać może np. z faktu nagradzania się deser po posiłku. I tak, mimo iż organizm jest już najedzony, domaga się przyjemności. Nie ma to wtedy związku z poziomem glukozy we krwi, a z ośrodkiem nagrody w mózgu.

Uzależnienie od słodyczy – leczenie

Tak jak z każdym uzależnieniem, tak również z uzależnieniem od słodyczy należy walczyć. W leczeniu uzależnienia od cukru może pomóc dieta niskowęglanowa. Dlatego też do jadłospisu należy wprowadzić produkty zawierające mało węglowodanów. Zmieniając nawyki żywieniowe, warto także pamiętać o produktach z niskim indeksem glikemicznym. Tego typu żywność wchłania się powoli, dlatego nie pojawia się szybko uczucie głodu. Dobrze jest w diecie łączyć produkty pełnoziarniste z produktami bogatymi w białko i tłuszcz.

Zobacz film: Odwyk cukrowy - objawy. Źródło: 36,6.

Zobacz także: Uzależnienie od internetu - jak sprawdzić czy nas dotyczy?

Jak jeszcze można walczyć z uzależnieniem od słodyczy?

Warto podkreślić, że psychiczne uzależnienie od cukru nie jest związane ze stężeniem glukozy we krwi, dlatego też w tym przypadku nic nie da zmiana nawyków żywieniowych. Aby poradzić sobie z tą sytuacją, należy skupić się przede wszystkim na znalezieniu innej przyjemności, która dostarczałaby endorfin. Jeśli przyjdzie ochota na słodycze, warto także skorzystać z produktów słodzonych stewią, ksylitolem bądź maltitolem. Te słodziki nie zawierają cukru, więc produkty z nimi w składzie nie są uzależniające. Innym sposobem na walkę z uzależnieniem od cukru jest usunięcie z domu wszystkich słodyczy. W walce z uzależnieniem konieczne jest także czytanie etykiet kupowanych produktów. Unikanie cukru w składzie umożliwi uniknięcie ochoty na słodkie. Ponadto warto zmienić jadłospis na bardziej zdrowy, a posiłki jeść regularnie, co 2-3 godziny. Dzięki małym i systematycznym posiłkom można uniknąć nagłego spadku glukozy we krwi.

Zobacz film: Polskie słodycze jako towar eksportowy. Źródło: Wiem, co jem. Wiem, co kupuję

Bibliografia:

  1. http://www.kbpn.gov.pl/portal?id=15&res_id=6061671.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
84
52
Komentarze (2)
Uzależniona
A co jeśli pracuję w cukierni? jak mam sobie pomóc?
Czytaj całość
Dorota
Jak by nie podejść do tematu, osoby uzależnione od cukru, pozostawione są same sobie. Sugestia typu ,, usunąć wszystkie słodycze z domu,, jest jak dobra rada, którą piekło jest wybrukowane. Slodyczoholicy potrzebują wyparcia tak samo jak narkomani,alkoholicy, a nawet bardziej ,z racji tego, że cukier jest dosłownie wszędzie.
Czytaj całość
Nie przegap
Jak zadbać o właściwe nawilżenie powietrza w mieszkaniu?
Jak zadbać o właściwe nawilżenie powietrza w mieszkaniu? Materiał sponsorowany
Test: Jak wyglądają płuca e-palacza i palacza tradycyjnego? Wpływ nikotyny na organizm
Test: Jak wyglądają płuca e-palacza i palacza tradycyjnego? Wpływ nikotyny na organizm
Witamina K i K2 MK-7 - występowanie, właściwości, przeciwdziałanie
Witamina K i K2 MK-7 - występowanie, właściwości, przeciwdziałanie
Dieta ketogeniczna - efekty, jadłospis i przepisy
Dieta ketogeniczna - efekty, jadłospis i przepisy
Płukanie uszu – czy można bezpiecznie czyścić uszy domowymi sposobami?
Płukanie uszu – czy można bezpiecznie czyścić uszy domowymi sposobami?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis