Polub nas na Facebooku
Czytasz: Uzależnienie od internetu - jak sprawdzić czy nas dotyczy? 
menu
Polub nas na Facebooku

Uzależnienie od internetu - jak sprawdzić czy nas dotyczy? 

NAN

Fot: Kaspars Grinvalds / stock.adobe.com

Uzależnienie od internetu może przejawiać się jako erotomania i socjomania internetowa lub stanowić przeciążenie informacyjne. Podczas korzystania z sieci internauci czują się anonimowi, zmieniają tożsamości oraz ograniczają doznania zmysłowe. Uzależnienie internetowe objawia się utratą relacji społecznych, chorobami somatycznymi oraz zaniedbaniem nauki i pracy. Zaburzenie leczy się psychoterapią.

Do niedawna uzależnienie kojarzyło się z zażywaniem narkotyków, alkoholu lub uprawianiem hazardu. Od lat 90. XX wieku obserwuje się nadmierne korzystanie z sieci, które obecnie dotyczy ponad 6% internautów. Średnio jedna trzecia badanych traktuje ją jako ucieczkę od rzeczywistości. Coraz większe zagrożenie stanowi również uzależnienie od Facebooka.

Czym jest uzależnienie od internetu

Uzależnienie od internetu jest niekontrolowaną formą spędzania czasu przed komputerem, smartfonem lub tabletem, która powoduje szkody na tle fizycznym, psychicznym, społecznym i ekonomicznym. Uważa się, że osoby uzależnione przesiadują średnio około 35 godzin tygodniowo w internecie, przy czym nie uwzględnia się zawodów wykonywanych w sieci. Istnieje kilka głównych rodzajów uzależnienia internetowego:

  • Socjomania internetowa - polega na uzależnieniu od relacji społecznych zawieranych w sieci. W tym celu osoby spędzają wiele godzin na chatach, poczcie elektronicznej oraz portalach społecznościowych (uzależnienie od Facebooka). W tych grupach są tworzone wirtualne zasady i inne style zachowań.
  • Erotomania internetowa - zaburzenie polega na oglądaniu treści pornograficznych w internecie. Internauci uczestniczą też w czatach, gdzie głównym tematem jest seks, oraz prowadzą wirtualne stosunki nazywane cyberseksem.
  • Przeciążenie informacyjne - szukanie nowych treści lub przeszukiwanie całych baz danych w celu zdobycia kolejnych informacji.

Przebywanie w wirtualnej rzeczywistości jest oryginalnym doświadczeniem, które przed XX wiekiem nigdy nie występowało. Cechuje się ono:

  • ograniczeniem doświadczenia zmysłowego,
  • płynnością własnej tożsamości,
  • anonimowością,
  • wyjściem poza granice przestrzenne,
  • zrównaniem statusów społecznych,
  • rozregulowaniem pojęcia czasu,
  • możliwością budowania i dokumentowania nowych kontaktów.

Zobacz także: Jak leczyć uzależnienie od komputera - objawy i przyczyny

Objawy uzależnienia od internetu

Uzależnienie od internetu jest procesem, który rozwija się w miarę coraz częstszego korzystania z sieci. Na wstępie osoba czuje zafascynowanie nową technologią oraz poznaje jej możliwości. Jest zdumiona możliwościami sieci, takimi jak brak granic, anonimowość oraz połączenie z całym światem. Następnie człowiek zdaje sobie sprawę, że surfowanie po internecie odpręża i poprawia samopoczucie. Podczas grania w gry on-line lub rozmowy ze znajomymi z sieci zmniejsza się stres oraz niweluje poczucie samotności i niepokoju. Przez to coraz częściej korzysta się z internetu w celu regulacji swoich emocji. Ten stan powoduje też ograniczanie kontaktów ze znajomymi. Osoba stopniowo wycofuje się z życia społecznego na rzecz kontaktów wirtualnych. Następnie internauta czuje dyskomfort w sytuacji, gdy nie ma dostępu do sieci. Skutkuje to kłopotami finansowymi, społecznymi i fizjologicznymi. Uzależnieni od internetu czują podniecenie podczas korzystania z sieci oraz zaniedbują naukę i pracę. Często śpią za mało i tracą na wadze ze względu na nadmierne korzystanie z możliwości internetu.

Jak sprawdzić, czy jest się uzależnionym od internetu?

Kimberly Young już w 1996 roku stworzyła test, który wstępnie bada stan uzależnienia od internetu. Jeśli odpowie się twierdząco na minimum 5 pytań, to może to świadczyć o problemie psychologicznym związanym z uzależnieniem od sieci.

  • Czy ciągle myślisz o spędzeniu czasu w internecie?
  • Czy chciałbyś spędzać więcej czasu w sieci?
  • Czy próbowałeś ograniczać czas spędzany w internecie?
  • Czy powodowało to u Ciebie niepokój i smutek?
  • Czy spędzasz przed komputerem więcej czasu, niż wstępnie planowałeś?
  • Czy ryzykowałeś utratę znajomych, nauki lub pracy na rzecz korzystania z internetu?
  • Czy kłamałeś komukolwiek na temat korzystania z internetu?
  • Czy korzystasz z sieci, aby uciec od problemów?

Zobacz także: Hikikomori – co to znaczy i na czym polega zaburzenie? Kim są hikikomori?

Uzależnienie od internetu - leczenie

Osoby uzależnione od internetu rzadko szukają pomocy, ponieważ nie widzą szkód, jakie sobie wyrządzają. Zostają często skierowani do gabinetu psychologicznego w związku z innymi problemami zdrowotnymi, które często są skutkiem nadmiernego siedzenia w jednym miejscu lub zaburzenia wzroku. Uzależnionych trudno jest nakłonić do spotkania w cztery oczy, ponieważ nie są oni przyzwyczajeni do wyjścia z wirtualnego świata i porozumiewają się zwykle poprzez internet. W skrajnych przypadkach momentem przejścia jest terapia internetowa, która ma na celu umówienie się na realne spotkanie w gabinecie. Docelowo jest stosowana psychoterapia, która skupia się na zmianie sposobu korzystania z sieci oraz budowaniu relacji w życiu społecznym. Terapeuci zlecają często instalowanie alarmów w komputerze, które przypominają internaucie o przesadnym korzystaniu z urządzenia. Ważne jest również, aby zaplanować sobie cały dzień różnymi zajęciami, aby nie kusiło go do ponownego włączenia sprzętu. Osoba uzależniona powinna umieścić komputer w widocznym miejscu, aby korzystanie z niego nie izolowało użytkownika od pozostałych mieszkańców. Dobrze jest też robić częste przerwy w surfowaniu po sieci, co da ciągłe poczucie obecności realnego świata. Należy również uprawiać sport, ponieważ osoby uzależnione od internetu są często zaniedbane fizycznie.

Zobacz film: Seksoholizm a relacje z partnerem. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
83
11
Polecamy
Uzależnienie od internetu – skutki i  sposoby walki z nałogiem
Uzależnienie od internetu – skutki i  sposoby walki z nałogiem TVN zdrowie
Jak leczyć uzależnienie od komputera - objawy i przyczyny
Jak leczyć uzależnienie od komputera - objawy i przyczyny TVN zdrowie
Uzależnienie od Internetu i jego skutki.
Jak rozpoznać symptomy u dziecka?
Uzależnienie od Internetu i jego skutki. Jak rozpoznać symptomy u dziecka? Dzień Dobry TVN
Mooning – dlaczego stosuje się ten schemat w komunikacji z ludźmi?
Mooning – dlaczego stosuje się ten schemat w komunikacji z ludźmi? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty