Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co naprawdę chroni przed koronawirusem?
menu
Polub nas na Facebooku

Co naprawdę chroni przed koronawirusem?

Kobieta

Fot: ArtistGNDphotography / GettyImages

Strach przed koronawirusem sprawił, że część z nas masowo wykupuje leki, środki do dezynfekcji rąk. Nie brakuje też osób, które szukają w internecie różnego rodzaju specyfików czy „specjalnych” maseczek, które mają chronić przed groźnym zakażeniem. Czy faktycznie warto stosować te wszystkie specyfiki? Jak naprawdę skutecznie bronić się przed koronawirusem.

Od kilku miesięcy koronawirus sieje spustoszenie praktycznie na całym świecie. Groźny patogen wywołuje chorobę nazwaną przez lekarzy COVID-19. Schorzenie wywołuje ostre zapalenie płuc, które bardzo przypomina SARS, czyli ostrą niewydolność oddechową. Do najbardziej charakterystycznych objawów choroby należą wysoka gorączka, duszności, kaszel, bóle mięśni i stawów. Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla osób starszych oraz tych, które zmagają się z jakąś chorobą przewlekłą. Mimo że nie ma jeszcze skutecznego leku na COVID19 to przed chorobą można się skutecznie bronić.

Zobaczcie reportaż z programu Uwaga! TVN: Kto zarabia na koronawirusie?

Zobacz film: Kto zarabia na koronawirusie? Źródło: Uwaga! TVN

COVID-19 – jak się bronić?

Najlepszą ochroną przed chorobą jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Chodzi przede wszystkim o dokładne mycie rąk – koniecznie mydłem i pod ciepła wodą. Trzeba jednak pamiętać, że nie może ono trwać krócej niż 30 sekund. Po umyciu rąk warto sięgnąć po środki do dezynfekcji rąk, najskuteczniejsze są te na bazie alkoholu.

Specjaliści zalecają również unikanie kontaktu z osobami chorymi oraz dużych skupisk ludzkich. Bardzo ważne jest także to, aby osoby, które znajdują się w grupie ryzyka nie wychodziły z domu.

Czy warto stosować maseczki ochronne?

Maseczki chirurgiczne składają się jedynie z kilku warstw tkaniny i nie chronią odpowiednio dobrze. Profesjonalne maseczki są wyposażone w filtr niezbędny do ochrony przed zarażeniem, ponieważ wychwytują małe cząsteczki. Maseczki powinny mieć europejskie oznaczenia FP2 i FP3 lub N93 i N95. Do ochrony przed koronawirusem bardzo dobrze sprawdzą się maseczki antysmogowe. Nie są one dostępne w aptekach, ale można kupić je w sklepach internetowych - mówi dr Paweł Grzesiowski ekspert w dziedzinie immunologii w studiu Dzień Dobry TVN.

Trzeba jedna pamiętać, że maseczki ochronne przeznaczone są jedynie dla osób, które już zaobserwowały u siebie niepokojące dolegliwości i nie chcą nikogo zarazić. W przypadku zdrowych osób ich stosowanie nie ma najmniejszego sensu.

Naturalne metody leczenia koronawirua

Jak mówi w rozmowie z serwisem zdrowie TVN lek. Łukasz Durajski żadne naturalne i domowe metody leczenia nie zwalczają koronawirusa. To samo tyczy się soku z brzozy. Na tę chwilę leczenie COVID-19 polega na łagodzeniu objawów choroby. Warto pamiętać, że specjaliści cały czas pracują nad szczepionką, która ma zatrzymać rozprzestrzenianie się patogenu. Zdaniem WHO będzie ona gotowa za ok. 18 miesięcy.

Zobacz także reportaż z programu Uwaga! TVN: Koronawirus a fake newsy. Jak nie dać się epidemii fałszywych informacji?

Zobacz film: Uwaga! TVN: Koronawirus a fake newsy. Jak nie dać się epidemii fałszywych informacji? Źródłó: Uwaga! TVN

Domowe testy na koronowirusa

W internecie można coraz częściej natrafić na suplementy czy witaminy, które rzekomo mają uchronić nas przed SARS-CoV-2. Warto jednak wiedzieć, że sprzedający tego typu specyfiki chcą po prostu wyciągnąć od nas pieniądze.

Nowego koronawirusa można wykryć tylko nowoczesnymi metodami diagnostycznymi, gdzie bada się genom wirusa. Osobiście boję się sytuacji, w której ktoś wyda pieniądze i z tego powodu nie dostosuje się do zaleceń. Na przykład, że, mimo iż spełniania kryteria epidemiologiczne i kliniczne, na podstawie takiego testu nie zgłosi - mówi Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego

Alkohol dobry na wszystko?

Czy alkohol zabija koronawirusa? Jeśli jest elementem składowym środka do dezynfekcji rąk czy przedmiotów, to pewnie. Jeśli jednak ma pełnić funkcję "magicznej mikstury" do picia czy "syropu", to niekoniecznie. Warto zdawać sobie sprawę również z tego, że pijąc procentowe napoje regularnie, tylko obniżamy swoją odporność. 

KORONAWIRUS WE WŁOSZECH. RELACJA POLEK MIESZKAJĄCYCH W ITALII >>>

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
69
7
Polecamy
Koronawirus  SARS-CoV-2 - wszystko co musisz o nim wiedzieć
Koronawirus SARS-CoV-2 - wszystko co musisz o nim wiedzieć TVN zdrowie
Pytania o koronawirusa.
Eksperci na czacie:
"Kwarantanna nam nie grozi.
Nie wpadajmy w panikę" 
Pytania o koronawirusa. Eksperci na czacie: "Kwarantanna nam nie grozi. Nie wpadajmy w panikę"  Dzień Dobry TVN
Dla kogo koronawirus jest najbardziej niebezpieczny?
Dla kogo koronawirus jest najbardziej niebezpieczny? TVN zdrowie
Koronawirus.
Czy da się rozpoznać bezobjawowe zakażenie?
Koronawirus. Czy da się rozpoznać bezobjawowe zakażenie? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia