Polub nas na Facebooku
Czytasz: Uwaga na kleszcze. Wraz z wiosną przebudziły się insekty. Jak prawidłowo usunąć kleszcza i jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Uwaga na kleszcze. Wraz z wiosną przebudziły się insekty. Jak prawidłowo usunąć kleszcza i jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Zainteresował Cię ten artykuł?
Kleszcz

Fot: gettyimages.com / ErikKarits

Kleszcze to wyjątkowo groźne insekty. Atakują zarówno ludzi, jak i zwierzęta, a choroby przez nie przenoszone mogą okazać się śmiertelne. Warto pamiętać, że kleszcze nie mieszkają tylko w głębi lasu. Głównie możemy je spotkać na łąkach, w wysokich trawach, na krzewach, a także - w piwnicach. 

Wraz z wiosną do życia obudziły się insekty - jeśli temperatury przez kilka dni utrzymują się w okolicach 10 stopni, to wtedy kleszcze zaczynają "polować". Po zimie pajęczaki atakują dużo agresywniej niż w lecie. Warto pamiętać, że kleszcze bytują głównie w wysokich trawach i krzewach, przeważnie na obrzeżach lasu, w okolicach ścieżek. Dość często spotkać je można także w mieście - w ciepłych piwnicach, garażach oraz w parkach.

Kleszcze wspinają się na trawy i krzewy, na wysokość do 120-150 centymetrów. Tam czekają na żywiciela, a gdy ten zabierze kleszcza ocierając się o roślinę, wgryzają się w skórę uwalniając przy tym substancje znieczulające, przeciwkrzepliwe i przeciwzapalne. Z tego powodu ukąszenie jest bezbolesne.

Głównymi żywicielami kleszczy są ssaki oraz ptaki.

Zobacz film: Naturalne metody ochrony przed komarami i meszkami. Źródło: Dzień Dobry TVN, Maja w ogrodzie

Dobrym sposobem na to, aby nasz pies lub kot nie przyniósł kleszcza są obroże antypasożytnicze. Sprawdzają się także kropelki, ale trzeba pamiętać o tym, aby podawać je systematycznie co 3 tygodnie. Dla psów ukąszenie kleszcza może być zabójcze.

Jak usunąć kleszcza?

Kleszcze przenoszą wiele groźnych chorób – odkleszczowe zapalenie opon mózgowych, boreliozę, anaplazmozę, wirusowe zapalenie płuc, babejszjozę, tularemię i riketsję.  Im szybciej usuniemy pasożyta, tym mniejsze jest ryzyko zachorowania. Najlepiej, aby kleszcza usunął lekarz. Możemy zrobić te jednak sami w domu. Pamiętajmy jednak, aby NICZYM NIE SMAROWAĆ PAJĘCZAKA. Polewanie go tłuszczem, środkiem na owady czy alkoholem może tylko spowodować, że przestraszony insekt uwolni toksyny do naszego krwiobiegu.

Zobacz film: Jak usunąć kleszcza? Źródło: 36,6

Kleszcza należy uchwycić (np. pęsetą) i wyciągnąć zdecydowanym ruchem. Nie wolno go wykręcać, gdyż zwiększa się prawdopodobieństwo, że kleszcz się przerwie i zostanie pod skórą.

Po usunięciu kleszcza należy zdezynfekować skórę, a pasożyta spalić.

Więcej: Jak wyciągnąć kleszcza i co zrobić po jego wyjęciu?

Co po usunięciu kleszcza powinno nas zaniepokoić?

Po usunięciu kleszcza należy bacznie obserwować miejsce, gdzie bytował oraz własne ciało.

Jeśli dostrzeżemy objawy takie, jak wysypka, gorączka, dreszcze i ból głowy, rumień wokół miejsca po ugryzieniu, to konieczna jest konsultacja lekarska i podjęcie leczenia.

Borelioza

Pierwszym objawem boreliozy jest najczęściej rumień wędrujący, pojawiający się w miejscu, w którym kleszcz wczepił się w ciało. Pojawia się on od 1 do 3 tygodni po ugryzieniu, po miesiącu zanika samoistnie. Bywa jednak, że ten charakterystyczny objaw boreliozy nie pojawia się, a u pacjenta zaczynają się problemy ze stawami, mięśniami, wzrokiem, układem krążenia, pamięcią i koncentracją.

Zobacz film: Jak rozpoznać rumień po ukąszeniu kleszcza? Źródło: Dzień Dobry TVN

Borelioza jest bardzo niebezpieczna, ale możliwa do wyleczenia antybiotykami, zwłaszcza we wczesnym stadium. Choroba przenoszona może dawać liczne powikłania z udarem włącznie.

Więcej: Borelioza - objawy skórne, neurologiczne, naczyniowe, stawowe, neurologiczne i inne

Najczęstszymi symptomami boreliozy są: gorączka, bóle głowy oraz uczucie rozbicia i osłabienia. Z czasem na skórze pojawia się specyficzny rumień. W rzadkich przypadkach na wczesnym etapie, który może potrwać nawet 3 miesiące, dochodzi do objawów zapalenia stawów i mięśnia sercowego. Kolejnym objawem jest m.in. zanikowe zapalenie skóry. Szybka diagnostyka może okazać się pomocna, by uniknąć przykrych konsekwencji spowodowanych zakażeniem.

Nie warto czekać aż 3 miesiące do zdiagnozowania boreliozy! Najlepiej zrobić specjalne testy z krwi, które szybko pomogą wykryć zagrożenie.

Polecamy: Kiedy zrobić badanie na boreliozę? Rodzaje badań, ceny testów

Zobacz film: Jak rozpoznać boreliozę? Źródło: Stylowy Magazyn

Odkleszczowe zapalenie opon mózgowych

Gorączka, wymioty, drgawki, sztywność karku, biegunka, ból głowy, czyli objawy przypominające przeziębienie po ukąszeniu kleszcza powinny nas zaniepokoić. Jeśli objawy ustąpią, a następnie po około 2-8 dniach znowu pojawi się gorączka powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza, gdyż najprawdopodobniej choroba zaatakowała ośrodkowy układ nerwowy.

Więcej: Kleszczowe zapalenie mózgu (odkleszczowe zapalenie opon mózgowych) – objawy, leczenie, szczepionka

Pojawiają się także inne symptomy kleszczowego zapalenia mózgu: nudności, wymioty, biegunka, drgawki, zaburzenia równowagi, bóle głowy, sztywność karku i inne objawy oponowe, niedowłady i porażenia, utrata przytomności, śpiączka. Wszystko to w kontekście ugryzienia kleszcza powinno nas zaniepokoić.

Więcej znajdziecie na TVN24.pl: Uwaga na kleszcze. Budzą się i zaczynają polować.

Zobacz film: Coraz więcej kleszczy przenosi choroby. Źródło: Dzień Dobry TVN

Szczepionka przeciwko kleszczom

Istnieje szczepionka, która ma na celu czynne uodpornienie przeciw kleszczowemu zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, można podawać dzieciom po ukończeniu drugiego roku życia. Nie chroni jednak przed innymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze.

Więcej: Szczepionka przeciw kleszczom dla dzieci i dorosłych. Jakie mogą być jej skutki uboczne?

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
35
1
Więcej na temat
Bisfenol A w organizmach nastolatków. Jak uchronić się przed szkodliwą substancją?
Bisfenol A w organizmach nastolatków. Jak uchronić się przed szkodliwą substancją?
Conchita Wurst ma HIV
Conchita Wurst ma HIV
Co trzeci Polak nigdy nie był u okulisty
Co trzeci Polak nigdy nie był u okulisty
Rośnie liczba chorych na odrę w Polsce. Ognisko choroby w Pruszkowie, podejrzenie choroby w woj. lubelskim
Rośnie liczba chorych na odrę w Polsce. Ognisko choroby w Pruszkowie, podejrzenie choroby w woj. lubelskim
Komentarze (1)
zordon
25% deet to trochę mało. Ja używam mugga z 50% deet ;p nigdy nie załapałem kleszcza jak się tym popsikałem.
Czytaj całość
Nie przegap
Odra u dzieci, niemowląt i dorosłych – objawy, przebieg i powikłania
Odra u dzieci, niemowląt i dorosłych – objawy, przebieg i powikłania
Plamki Koplika – jeden z pierwszych objawów w przebiegu odry
Plamki Koplika – jeden z pierwszych objawów w przebiegu odry
Z czego składa się smog i dlaczego jest niebezpieczny? 
Z czego składa się smog i dlaczego jest niebezpieczny? 
Domowe sposoby na duszący kaszel. Przyczyny duszącego kaszlu
Domowe sposoby na duszący kaszel. Przyczyny duszącego kaszlu
Ból gardła – przyczyny, rodzaje i objawy, leczenie
Ból gardła – przyczyny, rodzaje i objawy, leczenie
Kawa z masłem – jakie ma właściwości? Jak przygotować kawę z masłem?
Kawa z masłem – jakie ma właściwości? Jak przygotować kawę z masłem?