Polub nas na Facebooku
Czytasz: Uszkodzony stożek rotatorów – jakie daje objawy? Jak go leczyć?

Uszkodzony stożek rotatorów – jakie daje objawy? Jak go leczyć?

Zainteresował Cię ten artykuł?
bark

Fot.: staras / stock.adobe.com

Stożek rotatorów to grupa struktur tkankowych odpowiedzialnych za stabilizację i ruchomość stawu barkowego. Jego uszkodzenie może doprowadzić do zmniejszenia mobilności ramienia i bólu.

Uszkodzony lub nadwyrężony stożek rotatorów może doskwierać osobie w każdym wieku, najczęściej jednak występuje u sportowców i osób ze zwyrodnieniami. Ważnym elementem leczenia jest rehabilitacja.

Co to jest stożek rotatorów?

Stożek (kaptur, pierścień) rotatorów jest grupą mięśni i ścięgien, które pokrywają staw ramienno-łopatkowy. Zalicza się do niej:

 • mięsień nadgrzebieniowy – posiada trójkątny kształt; jest odpowiedzialny za odwodzenie ramienia i jego rotację;
 • mięsień podgrzebieniowy – o trójkątnym kształcie; odwraca ramię, odwodzi je i zgina, chroni także torebkę stawową;
 • mięsień obły mniejszy – walcowaty; obraca ramię na zewnątrz;
 • mięsień podłopatkowy – przywodzi ramię i obraca je do wewnątrz.

Bark otoczony jest 30 mięśniami, a stożek rotatorów zapewnia mu odpowiednią stabilizację i ruchomość.

Jakie objawy daje uszkodzony lub nadwyrężony stożek rotatorów?

Najczęstszą przyczyną dolegliwości ze strony barku jest uszkodzenie struktur stożka rotatorów. Na ogół jest to naciągnięcie lub zerwanie ścięgien, przyczepów i mięśni. Taka sytuacja może zdarzyć się podczas intensywnego uprawiania sportu, ale też na skutek urazów. W rzadszych przypadkach za dolegliwości związane ze stożkiem rotatorów odpowiedzialne są choroby zwyrodnieniowe stawów – wówczas dotykają raczej osoby starsze.

Objawy, które daje uszkodzony stożek rotatorów, mogą być różne, w zależności od przyczyn, które je wywołały. W przypadku urazów charakterystyczny jest nagły i bardzo silny ból. W stanach przewlekłych ma on charakter delikatniejszy, ale nawracający. Nasila się często podczas nocnego odpoczynku. Może wystąpić także ograniczenie ruchowe w ramach chorego stawu i osłabienie siły mięśniowej kończyny.

Stożek rotatorów – przyczyny dolegliwości i grupy ryzyka

Uszkodzenia stożka rotatorów o charakterze przewlekłym rozwijają się przez pewien czas, na skutek zachodzących mikrourazów u intensywnie trenujących sportowców lub osób wykonujących ciężką pracę fizyczną, a także w przypadku postępujących zwyrodnień, najczęściej występujących u osób starszych. Powstawaniu tej formy uszkodzenia stożka rotatorów sprzyja częste podnoszenie ramion w górę – sporty predysponujące do tego to między innymi siatkówka, tenis, pływanie i piłka ręczna.

Ostre urazy stożka rotatorów występują w trakcie wypadków komunikacyjnych, urazów sportowych i upadków. Może też dojść do zerwania ścięgna w trakcie treningów siłowych lub na skutek zbyt silnego szarpnięcia ręką.

Uszkodzony stożek rotatorów – leczenie i rehabilitacja

O rodzaju podjętego leczenia dolegliwości związanych ze stożkiem rotatorów decyduje się dopiero po dokładnej diagnostyce problemu. Lekarz ortopeda zleca wykonanie badań – najczęściej prześwietlenia RTG, rezonansu magnetycznego i USG. W niektórych wypadkach (najczęściej tych związanych z urazami) konieczna jest operacja.

W przewlekłych i wolno postępujących postaciach chorób stożka rotatorów korzysta się w pierwszej kolejności z leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz stosuje odciążenie stawu ramienno-łopatkowego poprzez umieszczenie ręki na temblaku lub w specjalnej szynie.

Następnie, aby stożek rotatorów zaczął funkcjonować poprawnie, konieczna jest rehabilitacja. Odpowiednie ćwiczenia przeprowadza się pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty.

Fizjoterapia stożka rotatorów obejmuje dodatkowo zabiegi przyspieszające leczenie, takie jak:

 • TENS – przezskórna stymulacja nerwów prądem,
 • ultradźwięki,
 • jonoforeza – terapia prądem z użyciem jonów,
 • parafinoterapia – okłady parafinowe mają dużą pojemność cieplną, dzięki czemu ciepło przenika nawet do głęboko umieszczonych tkanek,
 • pole magnetyczne,
 • okłady z lodu,
 • krioterapia.

Stożek rotatorów – operacja

W niektórych przypadkach chorób barku konieczne są zabiegi chirurgiczne. Najczęściej stosowane to:

 • rekonstrukcja ścięgien stożka rotatorów – najczęściej wykonywana artroskopowo, dzięki czemu nie ma dużej rany i bark szybciej się goi; polega na ponownym przymocowaniu zerwanego ścięgna do kości;
 • przeszczep mięśnia najszerszego grzbietu – pobiera się kawałek ścięgna z mięśnia najszerszego grzbietu, który następnie jest przeszczepiany na głowę kości ramiennej, gdzie ma zastępować funkcję stożka rotatorów;
 • endoproteza barku – stosuje się ją, jeżeli doszło do rozległych uszkodzeń stawu ramienno-łopatkowego i polega na wszczepieniu sztucznego stawu; operację tę stosuje się bardzo rzadko.

Profilaktyka urazów stożka rotatorów

Profilaktyka urazów stożka rotatorów polega na odpowiednim przygotowywaniu mięśni do podjęcia wysiłku fizycznego przed rozpoczęciem treningu lub pracy. Należy je rozgrzewać, wykonując odpowiednie ćwiczenia fizyczne. Równie ważne jest wzmacnianie i rozciąganie mięśni po treningu, aby zapobiec wystąpieniu przykurczów mięśniowych.

Zobacz film: Jak dbać o kręgosłup? Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. Stożek rotatorów - anatomia i biomechanika

2. Uszkodzenie stożka rotatorów (bark bolesny)

3. Uszkodzenie stożka rotatorów

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
36
3
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak dbać o skórę zimą, jakie kosmetyki pielęgnacyjne wybrać?
Jak dbać o skórę zimą, jakie kosmetyki pielęgnacyjne wybrać? Materiał sponsorowany
Najgroźniejsze dla naszego zdrowia sztuczne barwniki. Gdzie je znajdziemy?
Najgroźniejsze dla naszego zdrowia sztuczne barwniki. Gdzie je znajdziemy?
Aparaty ortodontyczne – rodzaje, zakładanie, higiena i koszty
Aparaty ortodontyczne – rodzaje, zakładanie, higiena i koszty
Elektroniczna recepta. Wszystko, co musisz wiedzieć o e-receptach
Elektroniczna recepta. Wszystko, co musisz wiedzieć o e-receptach
E-zwolnienia lekarskie. Co trzeba wiedzieć o nowym systemie wystawiania L4?
E-zwolnienia lekarskie. Co trzeba wiedzieć o nowym systemie wystawiania L4?
Kawa z masłem – jakie ma właściwości? Jak przygotować kawę z masłem?
Kawa z masłem – jakie ma właściwości? Jak przygotować kawę z masłem?