Polub nas na Facebooku
Czytasz: Usuwanie polipa szyjki macicy: zabieg, powikłania, zalecenia
menu
Polub nas na Facebooku

Usuwanie polipa szyjki macicy: zabieg, powikłania, zalecenia

NAN

Fot: contrastwerkstatt / stock.adobe.com

Zalecenia po zabiegu usunięcia polipa szyjki macicy są przekazywane przez lekarza w momencie wypisu ze szpitala. Kobieta powinna zrezygnować z kąpieli oraz współżycia do ustąpienia krwawienia po zabiegu. 

Polip szyjki macicy występuje przeważnie u kobiet w przedziale wiekowym od 30 do 50 lat. Jest to najczęściej łagodny przerost błony śluzowej szyjki macicy. Przybiera kształt wypukłej zmiany bez szypuły, tzw. polip siedzący, lub uszypułowanej – gdy główną zmianę z szyjką macicy łączy „nóżka”. Uszypułowane polipy są łatwiejsze w leczeniu i diagnostyce. Polip może być groźny, jeśli ma cechy nowotworu złośliwego.

Wskazania do usunięcia polipa szyjki macicy – objawy, polip szyjki macicy w ciąży

Polip szyjki macicy objawy daje w postaci zaburzeń krwawienia – najczęściej pojawiają się krwawienia lub plamienia kontaktowe (po stosunku płciowym lub badaniu ginekologicznym). U kobiet z polipem szyjki macicy, tzw. polipem szyjkowym, mogą wystąpić:

Usunięcie polipa szyjki macicy zalecane jest wtedy, gdy polip jest duży oraz daje objawy. Polipy szyjki macicy usuwa się też u kobiet, które planują zajście w ciążę, ponieważ w wyniku zmian hormonalnych zachodzących w organizmie po poczęciu zmiana może się powiększyć.

Polip szyjki macicy w ciąży nie wymaga usunięcia, jeśli nie daje żadnych objawów i jest niewielki, a w cytologii nie stwierdza się niepokojących zmian. W takich wypadkach wystarczy go obserwować. Często organizm wydala polipy samodzielnie.

Krwawiący polip szyjki macicy w ciąży należy usunąć, a do czasu zabiegu powstrzymać się od współżycia. Organizm próbuje nieskutecznie wydalić polipa, powodując przy tym zagrożenie dla ciąży – może dojść nawet do poronienia. Krwawiący polip szyjki macicy w ciąży może przyczyniać się do wystąpienia anemii ciążowej, może też doprowadzić do groźnego krwotoku.

Jak wygląda zabieg usunięcia polipa szyjki macicy? Ukręcenie, łyżeczkowanie

Przed zabiegiem ukręcania polipa przeprowadza się przezpochwowe badanie ultrasonograficzne (USG), by ocenić stan endometrium. Usuwanie polipa szyjki macicy bez znieczulenia jest możliwe w warunkach ambulatoryjnych. Lekarz odsłania szyjkę macicy, następnie przy pomocy narzędzia chwyta polipa i go ukręca. Dotyczy to polipów uszypułowanych. U kobiet, które nie rodziły dzieci, zabieg ukręcania polipa szyjki macicy kończy się na tym etapie, jeśli nie wykryto zmian w śluzówce macicy (endometrium). Diagnostyczne łyżeczkowanie kanału szyjki oraz trzonu macicy (abrazja) jest standardową procedurą po ukręceniu polipa. 

Zabieg ten przeprowadza się pod narkozą na sali operacyjnej, trwa zwykle kilka minut. Diagnostyczne łyżeczkowanie kanału szyjki i trzonu macicy polega na wprowadzeniu przez kanał szyjki macicy przyrządu w kształcie łyżki i pobraniu materiału – zeskrobania części endometrium ze ścian jamy macicy. Uzyskana w ten sposób próbka trafia do badania histopatologicznego, by ocenić charakter zmian.

Zobacz film: Na czym polega badanie cytologiczne? Źródło: 36,6

Usunięcie polipa szyjki macicy: zalecenia po zabiegu i rekonwalescencja

Po zabiegu usunięcia polipa szyjki macicy i łyżeczkowaniu nie należy brać gorących kąpieli do ustąpienia krwawienia z dróg rodnych. Codzienne potrzeby higieniczne można bez przeszkód zaspokajać pod prysznicem. Należy też wstrzymać się od współżycia do momentu ustąpienia krwawienia z dróg rodnych po zabiegu, a najlepiej do czasu wystąpienia pierwszej miesiączki po usuwaniu polipa szyjki macicy. Gdy znane będą wyniki badania histopatologicznego, należy udać się z nimi do lekarza ginekologa.

Rekonwalescencja po usunięciu polipa szyjki macicy trwa od 2 do 4 tygodni – w tym czasie należy przestrzegać zaleceń lekarskich po zabiegu. Natomiast śluzówka macicy odbudowuje się po około 5 dniach, ale do jej pełnej regeneracji i zdolności przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej potrzeba nawet 3 miesięcy. Do tego czasu najlepiej odłożyć starania o dziecko.

Usunięcie polipa szyjki macicy: powikłania

Ukręcanie polipa i łyżeczkowanie to ingerencja w struktury tkanek, która może skutkować nieprzyjemnymi dolegliwościami. Możliwe powikłania po usunięciu polipa szyjki macicy to:

  • obfite krwawienia – po łyżeczkowaniu i usunięciu polipa krwawienie jest naturalne i do 7 dni nie powinno budzić niepokoju, dłuższe wymaga konsultacji z lekarzem,
  • infekcje – po usunięciu polipa szyjki macicy i łyżeczkowaniu zostaje rana i może ona łatwo ulec zakażeniu,
  • zespół Ashermana – polega na powstaniu licznych zrostów i blizn wewnątrz macicy oraz jej deformacji na skutek zbyt głębokiego łyżeczkowania, może być przyczyną poronień lub niepłodności; zespół Ashermana może wystąpić po łyżeczkowaniu niezależnie od okoliczności, także w wyniku łyżeczkowania po porodzie lub poronieniu. Jest to bardzo rzadkie powikłanie.

Powikłania po narkozie podczas łyżeczkowania zwykle nie występują. U niektórych osób mogą jednak pojawić się ból głowy, nudności i wymioty oraz zaburzenia widzenia. W takich przypadkach lekarz zatrzymuje kobietę na obserwacji w szpitalu na dobę.

Zobacz film: Czy polskie prawo pozwala na przeszczep macicy?. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1174
26
Polecamy
Polipy trzonu i szyjki macicy – różnice:
objawy i leczenie
Polipy trzonu i szyjki macicy – różnice: objawy i leczenie TVN zdrowie
Łyżeczkowanie macicy – na czym polega?
Wskazania do przeprowadzenia zabiegu oraz jego przebieg
Łyżeczkowanie macicy – na czym polega? Wskazania do przeprowadzenia zabiegu oraz jego przebieg TVN zdrowie
Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna.
Na czym polegają te zabiegi i jak się do nich przygotować?
Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna. Na czym polegają te zabiegi i jak się do nich przygotować? Dzień Dobry TVN
Czego objawem jest ból jajnika?
Ból jajnika po owulacji a ciąża
Czego objawem jest ból jajnika? Ból jajnika po owulacji a ciąża Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis