Polub nas na Facebooku
Czytasz: USG tarczycy – wskazania, przygotowanie do badania, jego przebieg
menu
Polub nas na Facebooku

USG tarczycy – wskazania, przygotowanie do badania, jego przebieg

NAN

Fot: sebra / fotolia.com

USG tarczycy to jedno z pierwszych badań, które przeprowadza się podczas diagnozowania chorób tego gruczołu. Nie zajmuje zbyt wiele czasu, jest nieinwazyjne, bezpieczne i stosunkowo tanie. Nie wymaga także żadnych przygotowań.

Zanieczyszczone powietrze, niezdrowa dieta i siedzący tryb życia to ogromne wyzwania dla naszego organizmu. Na przykre konsekwencje szczególnie narażona jest tarczyca. Pacjenci coraz częściej uskarżają się na problemy z tym niewielkim gruczołem. USG tarczycy należy do badań, które w łatwy i precyzyjny sposób są w stanie określić stan narządu i skalę zmian.

Badanie USG tarczycy

Istnieje cały zespół objawów, który powinien wzbudzić nasz niepokój i zwrócić uwagę na kondycję gruczołu tarczycy. Symptomy pomogą nam ocenić, czy mamy do czynienia z jej niedoczynnością czy nadczynnością. W pierwszym przypadku będzie to zwłaszcza osłabienie, ciągłe poczucie zmęczenia, obniżony nastrój, zaburzenia pamięci, tycie, zaparcia, nadciśnienie tętnicze czy pogorszenie stanu skóry. Nadczynność tarczycy charakteryzuje się – nadmiernym poceniem, drżeniem palców, dusznością na skutek powiększenia i ucisku tarczycy na drogi oddechowe, zaburzenia trawienia, a u kobiet może występować także rozregulowanie cyklu miesiączkowego.

Redakcja poleca:
Zapalenie gardła u dzieci i dorosłych - jak złagodzić ból domowymi sposobami?
Dieta eliminacyjna – na czym polega i kiedy jest zalecana?
Szczepienia na COVID-19. Rząd zmienia harmonogram szczepień

Do specjalisty należy zgłosić się bezpośrednio po zaobserwowaniu charakterystycznych zmian w organizmie – szybka diagnoza pozwala na podjęcie właściwego leczenia, a czas w tym przypadku ma naprawdę olbrzymie znaczenie. Lekarz, obok standardowych badań krwi, zaleci wtedy przeprowadzenie USG tarczycy – szczególnym powodem będzie zwiększenie obwodu szyi albo wyczuwanie zmian w trakcie badania palpacyjnego. Dzięki USG można w łatwy i bezpieczny sposób uzyskać obraz gruczołu – ocenić jego stan, rozmiar, położenie oraz obecność guzków i torbieli, które często mogą być związane z występowaniem wyżej wymienionych objawów. Jeżeli USG wykaże niepokojące zmiany, lekarz zaordynuje inne badania, które pozwolą określić ich charakter. Niezwykle pomocna okaże się biopsja gruczołu.

Zobacz film: Jak wygląda tarczyca zdrowa i z Hashimoto. Źródło: 36,6

Przygotowanie do USG tarczycy

Samo badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne i zazwyczaj nie zajmuje dużo czasu. Do USG nie trzeba przygotowywać się w żaden konkretny sposób. Jeżeli wcześniej przechodziliśmy inne badania (np. badanie poziomu TSH), powinniśmy wziąć ich wyniki ze sobą, koniecznie załączmy do nich również wyniki poprzednich badań obrazowych. Pozwolą lepiej ocenić stan gruczołu i dobrać odpowiednie leczenie. Wbrew obiegowej opinii, nie trzeba być na czczo podczas USG tarczycy – ewentualny posiłek raczej nie będzie miał wpływu na jego wynik, jednak lepiej zachować umiar i zjeść coś lekkiego. Ultradźwięki są całkowicie bezpieczne dla wszystkich – w tym dla osób starszych i kobiet w ciąży.

Jak wygląda USG tarczycy?

Badanie wykonywane jest na leżąco, lekarz smaruje szyję i fragment klatki piersiowej żelem, a następnie porusza po nim głowicą urządzenia. Obraz jest na bieżąco pokazywany na monitorze aparatu ultrasonograficznego. Wyniki USG tarczycy są dostępne niemal natychmiast w postaci zdjęć oraz ich opisu. Badanie pozwala ocenić objętość gruczołu, stwierdzić obecność wola lub torbieli tarczycy. Nie umożliwia określenia charakteru wszystkich zmian, może jednak wspomóc diagnostykę – większość zmian złośliwych jest ciemniejsza od pozostałych tkanek, widoczne zwapnienia świadczą z kolei o wysokim prawdopodobieństwie wystąpienia niektórych nowotworów. W obrazie USG widoczne są również nacieki na pobliskie węzły chłonne, a także granice zmian. Wszelkie nieprawidłowości wykryte za pomocą USG muszą być poddane dalszej diagnostyce. USG tarczycy w zapaleniu tarczycy.

Zobacz film: Jak rozpoznać, że tarczyca choruje? Źródło: Stylowy Magazyn

Zapalenie tarczycy to poważna choroba, która może doprowadzić do nieodwracalnych problemów z tym narządem. Bardzo często to ona jest odpowiedzialna za niedoczynność gruczołu i wszystkie konsekwencje z nią związane. Przewlekła forma zapalenia tarczycy nosi nazwę choroby Hashimoto i ma podłoże autoimmunologiczne. Cierpi na nią około 2% społeczeństwa, chorzy często nie zdają sobie sprawy z prawdziwego źródła swojego problemu. Badanie USG pozwala na bieżącą ocenę stanu zdrowia chorego i obserwowanie zmian, które przynosi leczenie, dzięki czemu może być jeszcze bardziej efektywne.

Kiedy przeprowadzić USG tarczycy?

Niestety, problemy z tarczycą stają się chlebem powszednim coraz większego grona osób. Przed niektórymi czynnikami jesteśmy się w stanie uchronić, inne są jednak od nas niezależne. Z tego powodu dołączenie badania USG tarczycy do zestawu regularnie przeprowadzanych analiz może uchronić nas przed poważnymi konsekwencjami. Choroby tarczycy dają objawy, które mogą być przez nas zlekceważone albo błędnie zinterpretowane. Olbrzymią zaletą USG tarczycy są jego nieinwazyjność, niska cena oraz łatwa dostępność – bez problemu wykonamy je w większości przychodni dysponujących aparatem USG. Dzięki niemu możemy zdiagnozować choroby we wczesnym stadium i w porę zapobiec ich rozwojowi.

Zobacz film: Zastosowanie badania USG. Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
245
5
Polecamy
Biopsja tarczycy – interpretacja wyników, przebieg i skutki uboczne badania
Biopsja tarczycy – interpretacja wyników, przebieg i skutki uboczne badania TVN zdrowie
USG tarczycy – jak wygląda badanie?
USG tarczycy – jak wygląda badanie? TVN zdrowie
Hashimoto – kobieca choroba w męskim wydaniu 
Hashimoto – kobieca choroba w męskim wydaniu  Dzień Dobry TVN
Zadbaj o trzustkę.
Jakie objawy mogą świadczyć o tym, że działa nieprawidłowo?
Zadbaj o trzustkę. Jakie objawy mogą świadczyć o tym, że działa nieprawidłowo? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki