Polub nas na Facebooku
Czytasz: Urydynox – jak działa ten lek? Kiedy może być stosowany?
menu
Polub nas na Facebooku

Urydynox – jak działa ten lek? Kiedy może być stosowany?

Mężczyzna, który bierze tabletkę

Fot: Paul Bradbury / gettyimages.com

Urydynox to złożony preparat, który ma korzystny wpływ na układ nerwowy. Stosowany jest przede wszystkim u osób, które zmagają się z silnym bólem kręgosłupa. Jak działa Urydynox? Przy jakich schorzeniach jest stosowany i jak prawidłowo go przyjmować?

Urydynox ma w składzie monofosforan urydyny oraz witaminy z grupy B (B1, B12, B6, kwas foliowy). Wszystkie te związki mają korzystny wpływ na układ nerwowy i wspomagają jego regenerację. Monofosforan uczestniczy w procesie syntezy fosfatydylocholiny, która jest istotnym składnikiem błony komórkowej (także w komórkach nerwowych). Witaminy z grupy B odpowiadają za prawidłowe działanie układu nerwowego. Jeśli ich brakuje zaburzona zostaje produkcja osłonek mielinowych, przepływ impulsów nerwowych oraz wytwarzanie neuroprzekaźników. Dodatkowo odgrywają one istotną rolę w przemianach metabolizmu energetycznego, a także pomagają zredukować stres.

W skład leku wchodzą równie sól sodowa kwasu urydyno 5-monofosforanowego, witamina B12 (cyjanokobalamina), witamina B1 (monoazotan tiaminy), witamina B6 (chlorowodorek pirydoksyny), kwas foliowy, substancja żelująca: żelatyna, substancja utrzymująca wilgotność: gliceryna, olej sojowy, stabilizator: wosk pszczeli, emulgator: lecytyna sojowa, barwniki: czerwony tlenek żelaza, żółty tlenek żelaza oraz dwutlenek tytanu.

Lek należy przechowywać w miejscu, w którym temperatura mieści się w przedziale od 15-25 stopni Celsjusza. Dodatkowo powinno być ono suche i zaciemnione. Niewłaściwe przechowywanie leku może sprawić, że zmieni się jego skład oraz działanie.

Urydynox – kiedy może być stosowany?

Urydynox wspomaga regenerację komórek nerwowych, tym samym polecany jest przede wszystkim tym pacjentom, którzy zmagają się nerwobólami, polineuropatią lub silnymi bólami kręgosłupa. Warto zaznaczyć, że Urydynox stanowi jedynie uzupełnienie zdrowej i zbilansowanej diety.

Mimo że preparat doskonale wspomaga regenerację układu nerwowego, to są sytuacje kiedy lek nie może być przyjmowany przez chorego. Przeciwwskazaniem do przyjmowania leku jest przede wszystkim nadwrażliwość lub uczulenie na jeden ze składników leku. Ostateczną decyzję o tym, czy dany lek będzie bezpieczny dla pacjenta zawsze podejmuje lekarz. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że lek nie zastąpi zdrowej, zbilansowanej diety oraz aktywności fizycznej (dobranej do aktualnych możliwości pacjenta) i może stanowić jedynie uzupełnienie dla zdrowego menu.

Kobiety w ciąży oraz te, które karmią piersią przed rozpoczęciem kuracji powinny w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem ginekologiem. W ich przypadku przyjmowanie jakichkolwiek leków bez porozumienia ze specjalistą może pociągać za sobą bardzo poważne konsekwencje. Tym samym tylko od oceny lekarza zależy czy dany lek będzie bezpieczny zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Tylko on będzie mógł też zdecydować o tym, czy podanie leku jest w ogóle zasadne.

Urydynox – dawkowanie

Lek ma postać tablet i może być stosowany jedynie przez osoby dorosłe. Zaleca się przyjmowanie jednej tabletki na dobę. Każdy kto przyjmuje lek musi mieć świadomość, że nie można przekraczać zaleconych przez lekarza dawek. Przyjęcie większej może doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, zmniejszenie dawki może spowodować, że lek w ogóle nie zadziała. Osoby, które mają wątpliwości jak przyjmować farmaceutyk powinny poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Jak bezpiecznie przyjmować leki? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn

Urydynox – działania niepożądane

Urydynox nie wchodzi w reakcję z innymi lekami ani nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Nie ma żadnych badań, które by to potwierdziły. Nie znaczy to jednak, że lek może być przyjmowany bez konsultacji z lekarzem. O tym, czy istnieje wskazanie do przyjmowania preparatu może zdecydować jedynie lekarz. Nie zależnie od tego, przed rozpoczęciem stosowania leku Urydynox, każdy pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych przez siebie lekach. Lekarz powinien mieć wiedzę o tym, czy chory ma przepisane jakieś leki na receptę oraz czy przyjmuje jakieś środki, które można dostać w aptece bez recepty. W dużej mierze dotyczy to witamin i suplementów diety. Trzeba sobie zdawać sprawę, że tego rodzaju środki – choć wydawane bez wyraźnych wskazań medycznych – w nadmiarze również mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego, aby uniknąć ewentualnych powikłań, należy powiedzieć o tym lekarzowi. Tylko pełna wiedza na temat stanu zdrowia pacjenta pozwoli lekarzowi dobrać taką formę leczenia, która będzie najlepsza dla danego chorego i uniknąć niepotrzebnych problemów ze zdrowiem.

Mimo że lek Urydynox oddziałuje na układ nerwowy, to jego przyjmowanie nie wpływa na sprawność umysłową. Preparat nie zaburza koordynacji ruchowej. Tym samym może być bez obaw stosowany przez osoby, które obsługują maszyny czy urządzenia. Urydynox może być przyjmowany także przez osoby, które dużo czasu spędzają za kółkiem. Badania jednoznacznie pokazują, że lek jest całkowicie bezpieczny.

Zobacz także: Obwodowy układ nerwowy – budowa nerwów i zwojów, funkcje, odruchy

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
16
1
Polecamy
Leki homeopatyczne - co to takiego?
Leki homeopatyczne - co to takiego? Dzień Dobry TVN
Biotebal – ulotka.
Jak działa i kiedy warto go stosować?
Biotebal – ulotka. Jak działa i kiedy warto go stosować? TVN zdrowie
Solcoseryl (żel lub maść)– co to za lek, jak działa i kiedy może być stosowany?
Solcoseryl (żel lub maść)– co to za lek, jak działa i kiedy może być stosowany? TVN zdrowie
Polacy przyjmują do 2 mld tabletek rocznie!
Większość z nich to leki bez recepty.
Jesteśmy w europejskiej czołówce
Polacy przyjmują do 2 mld tabletek rocznie! Większość z nich to leki bez recepty. Jesteśmy w europejskiej czołówce Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty