Polub nas na Facebooku
Czytasz: Urostomia: mocz wydalany do worka urostomijnego z pominięciem cewki moczowej
menu
Polub nas na Facebooku

Urostomia: mocz wydalany do worka urostomijnego z pominięciem cewki moczowej

Drzwi od toalety: damskiej, męskiej i osób niepełnosprawnych

Fot: Coloures-Pic / fotolia.com

Urostomia ma zastosowanie w niesprawności układu moczowego. Gdy nerki pracują prawidłowo, ale mocz nie może być wydalany normalną drogą przez moczowody, pęcherz i cewkę moczową, należy stworzyć dla niego inną drogę ujścia. Urostomię wykonuje się m.in. w przypadkach raka układu moczowego.

Worki urostomijne są niezbędnym elementem urostomii. To w nich zbiera się mocz wydalany przez skórną część wykonanej przetoki. Worki urostomijne występują w różnych rozmiarach, można je dopasować tak, by były dyskretne i nie zaburzały normalnego trybu życia. Przed przyklejeniem worka lub płytki (w systemie dwuczęściowym) skóra wokół stomii powinna zostać oczyszczona i osuszona.

Czym jest urostomia i jakie są do niej wskazania? Leczenie chorób dróg moczowych

Urostomia to przetoka łącząca nerki, moczowody lub pęcherz moczowy z ujściem wytworzonym mechanicznie w skórze. Wykonuje się ją wtedy, gdy drogi moczowe są zablokowane na skutek choroby lub urazu. Zadaniem urostomii jest wyprowadzanie moczu poza organizm nowo utworzoną drogą. Urostomię czasową wykonuje się doraźnie, u osób, u których jak najszybciej trzeba wyprowadzić mocz z organizmu. Urostomia definitywna wykonywa jest w przypadku stałej konieczności wyprowadzania moczu tą drogą, np. po usunięciu pęcherza moczowego, z powodu chorób nowotworowych układu moczowego, w wadach pęcherza lub dróg moczowych uniemożliwiających prawidłową pracę układu, w zmianach popromiennych na skutek radioterapii oraz po urazach i uszkodzeniu któregokolwiek odcinka układu moczowego.

Rodzaje urostomii: nakłucie przezskórne i przetoki wytwarzane operacyjnie

Urostomię wykonuje się metodą nakłucia przezskórnego lub operacyjnie. Pierwsza metoda służy do zrobienia przetoki nadłonowo-pęcherzowej (cystostomii) oraz przetoki łączącej nerkę ujściem wytworzonym w skórze (nephrostomii) – są to urostomie czasowe.

Operacyjnie wykonuje się urostomię definitywną (stałą) otwartą, szczelną bądź kontynentną, niekiedy także urostomie czasowe u dzieci. Rodzaje przetok łączących układ moczowy z ujśsciem wytworzonym w skórze:

  • przetoka moczowodowo-skórna (ureterocutaneostomia) łączy oba moczowody z otworem na brzuchu, przetoka moczowodowo-skórna z zespoleniem międzymoczowodowym łączy jeden moczowód ze skórą, a drugi moczowód jest połączony z pierwszym;
  • przetoka pęcherzowo-skórna (vesicostomia) – czasowa urostomia wykonywana przeważnie u dzieci, łączy pęcherz moczowy z otworem na brzuchu;
  • przetoka moczowodowo-jelitowo-skórna – stałe zespolenie moczowodów z przewodnikiem, czyli dogłowowym końcem izolowanego fragmentu jelita, a następnie połączenie przewodnika z otworem na brzuchu;
  • przetoka pęcherzowo-jelitowo-skórna – połączenie pęcherza moczowego ze skórą na brzuchu przy pomocy przewodnika w postaci izolowanej pętli jelita biodrowego; przewód z jelita pozwala na trzymanie moczu i opróżnianie pęcherza co jakiś czas cewnikiem;
  • przetoka cewkowo-skórna – połączenie cewki moczowej z otworem w skórze na kroczu;
  • zastępczy zbiornik jelitowy na mocz – urostomia ta polega na zastąpieniu pęcherza moczowego zbiornikiem jelitowym i połączeniu z nim moczowodów, zbiornik zastępczy jest połączony z otworem w skórze na brzuchu.

Po urostomii możliwe są powikłania, o których w razie wystąpienia należy poinformować lekarza. Możliwe powikłania po urostomii to jej wypadanie, wciągnięcie, zwężenie, obrzęk, czasem nawet niedokrwienie i obumarcie tkanek. Zdarza się też przepuklina okołostomijna. Prawidłowo skóra wokół otworu skórnego nie powinna być podrażniona, u niektórych osób może pojawić się zaczerwienienie czy wysypka.

Sprzęt urostomijny: worki urostomijne

Bardzo ważny w życiu z przetoką łączącą układ moczowy ze skórą jest sprzęt urostomijny dostosowany do rodzaju przetoki, wrażliwości skóry chorego i jego trybu życia. Właściwe worki urostomijne powinny być dobrane przez lekarza lub pielęgniarkę.

Worek urostomijny powinien być szczelny, prosty w obsłudze, dopasowany anatomicznie i powinien mieć odpowiedni rozmiar. Sprzęt urostomijny występuje w dwóch wersjach – jedno- i dwuczęściowej. Jednoczęściowy system składa się z worka stomijnego z przylepcem. Dwuczęściowy – z worka i płytki. Płytkę przymocowuje się do skóry co kilka dni, a same worki wymienia wedle potrzeb.

Worki urostomijne wykonane są tak, że nie dopuszczają do cofania się moczu. Na noc do urostomii można zamontować worek o większej pojemności, który można opróżnić dopiero rano.

Urostomia: dieta i kontrola moczu

Urostomia wymaga stosowania odpowiedniej diety. Codziennie osoba z urostomią powinna wypijać nie mniej niż 2 litry płynów. To oraz ograniczenie spożycia niektórych zielonych warzyw zmniejsza ryzyko wytworzenia się kamieni w układzie moczowym. Dieta w urostomii powinna zawierać niewielkie ilości mięsa i produktów zasadowych jak białko jaj. Bardzo ważne jest również ograniczenie soli.

U osób z urostomią w celu ograniczenia szansy wystąpienia kamieni moczowych powinno być kontrolowane stężenie wapnia w organizmie. Jest to niezbędny pierwiastek dla zdrowia m.in. kości, ale jego nadmiar może skutkować powstawaniem kryształów w układzie moczowym. Należy też kontrolować stężenie kwasu moczowego.

Osoba z przetoką łączącą układ moczowy z ujściem w skórze powinna monitorować ilość i wygląd moczu. Zbyt gęsty i ciemny mocz oznacza picie niewystarczającej ilości płynów. Mocz mogą zabarwiać również niektóre produkty, jak np. buraki czerwone, oraz leki.


Zobacz film: Operacja wycięcia nerki wraz z czopem żylnym. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
32
5
Polecamy
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego.
Jak leczyć chorobę?
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego. Jak leczyć chorobę? Dzień Dobry TVN
Bańki bezogniowe – jak stawiać?
Kiedy stosować bańki i jakie są przeciwwskazania?
Bańki bezogniowe – jak stawiać? Kiedy stosować bańki i jakie są przeciwwskazania? Dzień Dobry TVN
Zastój moczu w nerce - jak go rozpoznać i leczyć?
Zastój moczu w nerce - jak go rozpoznać i leczyć? TVN zdrowie
Zatrzymanie moczu u mężczyzny, osoby starszej lub dziecka – przyczyny, objawy i leczenie
Zatrzymanie moczu u mężczyzny, osoby starszej lub dziecka – przyczyny, objawy i leczenie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki