Polub nas na Facebooku
Czytasz: Urobilinogen w moczu - przyczyny odchyleń
menu
Polub nas na Facebooku

Urobilinogen w moczu - przyczyny odchyleń

mocz próbka

Fot: Von Schonertagen / stock.adobe.com

Wahania w wynikach poziomu urobilinogenu w moczu mogą świadczyć o chorobie wątroby. Wysoki poziom sugeruje anemię hemolityczną, a zbyt niski może być objawem np. kamicy żółciowej. Badanie wykonuje się z próbki świeżego moczu.

W moczu zdrowego człowieka powinna znajdować się niewielka ilość urobilinogenu. Lekarz zleca badanie, jeżeli istnieje podejrzenie choroby wątroby i dróg żółciowych oraz jeśli z przeprowadzonego wywiadu wynika, że mocz zmienił barwę z żółtej na brązową bądź intensywnie żółtą.

Urobilinogen w moczu - przyczyny

Urobilinogen jest związkiem chemicznym, który powstaje na skutek przekształcenia bilirubiny w jelicie krętym i w jelicie grubym pod wpływem enzymów bakteryjnych. Związek ten jest rozpuszczalny w wodzie, jego część ulega resorpcji przez błonę śluzową jelita i jest wydalana z moczem przez nerki. Urobilinogen przekształca się w żółtawy barwnik odpowiadający za kolor naszego moczu - urobilinę. Pozostający w świetle jelita urobilinogen podlega oksydacji, wskutek czego powstaje brązowy barwnik - sterkobilina - odpowiedzialny za kolor kału.

Jeżeli wątroba jest uszkodzona bądź niewydolna, nie może przetworzyć urobilinogenu, który nadal jest wydalany z moczem, ale w znacznie większych ilościach. Właśnie w takich sytuacjach obserwujemy zaciemnienie koloru moczu lub jego intensywnie żółtą barwę.

Nagła zmiana koloru moczu (również kału - na ciemniejszą bądź jaśniejszą) jest jedynym objawem, który jesteśmy w stanie sami zauważyć w toalecie. Wówczas powinniśmy szybko zareagować i poddać się diagnostyce.

Zobacz film: Mocz - co warto wiedzieć? Źródło: X-BankGallery, iStock

Urobilinogen - norma

W organizmie zdrowego człowieka za normę uznaje się zakres stężeń 0-8 mg/dl.

Stężenie oznaczane jest na podstawie próbki moczu z rana, którą pobieramy do specjalnego pojemnika. W przypadku kobiet nie zaleca się oddawania moczu w trakcie miesiączki, ponieważ może on zostać zanieczyszczony czerwonymi krwinkami, co wpływa na interpretację wyniku (próbkę najlepiej pobrać 3 dni przed miesiączką lub 3 dni po niej). Najbardziej miarodajny wynik będzie pochodził z tzw. środkowego strumienia. Co to oznacza? Pierwsze i ostatnie krople moczu należy oddać do toalety, a środkowe pobrać jako próbkę do badania. Właściwe jest też zadbanie o higienę okolic intymnych, aby dodatkowo nie zanieczyścić próbki innymi bakteriami.

Przy odczytaniu wyników trzeba najpierw zapoznać się ze skalą stężeń obowiązujących w wybranym laboratorium. Jeżeli występują wahania od podanej normy, konieczna jest konsultacja z lekarzem, aby potwierdzić bądź wykluczyć proces chorobowy.

W przypadku wszelkich nieprawidłowości w wyniku lekarz zleca powtórne badanie, często też morfologię, próby wątrobowe czy oznaczenie całkowitego stężenia bilirubiny.

Zobacz też: Urografia - na czym polega badanie? Przygotowanie i przeciwwskazania

Zobacz film: Czy krew w stolcu lub w moczu oznacza chorobę? Źródło: Bez recepty

Podwyższony urobilinogen w moczu

Wynik wyższy niż norma może świadczyć o różnych zaburzeniach wątroby. Może wskazywać na:

  • zapalenie wątroby,
  • marskość wątroby,
  • zaburzenia pracy wątroby,
  • zatrucie,
  • anemię hemolityczną (nadmierne niszczenie krwinek czerwonych).

Następstwem nadmiaru substancji w organizmie może być żółtaczka. Podwyższony urobilinogen można zaobserwować także po zwiększonym wysiłku fizycznym lub bardzo obfitym i tłustym posiłku - nie jest wówczas objawem poważnej choroby. Może pojawić się też u osób z tendencjami do częstych zaparć. W takich przypadkach wyniki badań powinny być traktowane jako wskazanie do zmiany nawyków żywieniowych bądź wprowadzenia diety bogatej w błonnik.

Zbyt niski wskaźnik sugeruje z kolei problemy z produkcją żółci lub zablokowanie dróg żółciowych - badany może cierpieć na kamicę żółciową, nowotwory czy żółtaczkę mechaniczną. Niedobór tej substancji występuje też u noworodków lub osób dorosłych, po leczeniu niektórymi antybiotykami.

Urobilinogen w moczu kobiet w ciąży

Podwyższone stężenie urobilinogenu u kobiety w ciąży może sugerować cholestazę ciążową. Jest to bardzo rzadka choroba wątroby, w której dochodzi do zatrzymania żółci. Nieleczona może prowadzić do przedwczesnego porodu lub spowodować krwotok porodowy zagrażający życiu dziecka. Statystyki wskazują, że choroba ta dotyka 4% ciężarnych w Polsce.

Urobilinogen oznaczany jest w trakcie badania moczu u dzieci, a jego wynik jest brany pod uwagę podczas różnicowania żółtaczek.

Kiedy oznaczamy urobilinogen?

Poziom urobilinogenu oznaczany jest głównie przy podejrzeniach chorób wątroby i w przypadku zaburzeń jej pracy. Problemy z wątrobą można podejrzewać w przypadku zażółcenia skóry, błon śluzowych i białek. Badanie zlecane jest także przy chorobach krwi, zwłaszcza anemii hemolitycznej.

Profilaktyka

Jeżeli należymy do grupy podwyższonego ryzyka występowania chorób wątroby, powinniśmy unikać obciążania jej zbyt obfitymi i ciężkostrawnymi posiłkami. Badanie moczu jest jednym z prostszych badań, ale dostarczających wielu informacji o stanie organizmu. Należy je przeprowadzać raz w roku, aby ocenić funkcjonowanie układu moczowego, a także innych narządów.

Zobacz film: Doskonalenie techniki chirurgicznej – laparoskopia. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
226
12
Polecamy
Jakie są przyczyny osłabienia organizmu?
Jak radzić sobie z przemęczeniem?
Jakie są przyczyny osłabienia organizmu? Jak radzić sobie z przemęczeniem? Dzień Dobry TVN
Glukoza w moczu w ciąży – kiedy powinniśmy się martwić?
Glukoza w moczu w ciąży – kiedy powinniśmy się martwić? Dzień Dobry TVN
Bilirubina całkowita – normy, badania, podwyższony poziom
Bilirubina całkowita – normy, badania, podwyższony poziom TVN zdrowie
Białko w moczu w ciąży – jakie są normy i co oznacza wysoki poziom? 
Białko w moczu w ciąży – jakie są normy i co oznacza wysoki poziom?  TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki