Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ulewanie u noworodka i niemowlaka: przyczyny, zapobieganie, ulewanie kontra wymioty
menu
Polub nas na Facebooku

Ulewanie u noworodka i niemowlaka: przyczyny, zapobieganie, ulewanie kontra wymioty

NAN

Fot: fotolia.com

Obfite ulewanie może być pomylone z wymiotami. Ulewanie u noworodka i niemowlaka traktowane jest jako zjawisko naturalne, ale wymioty wymagają konsultacji z lekarzem. Przyczyną ulewania u noworodka i niemowlaka jest zwykle niedojrzałość układu pokarmowego.

Ulewanie u noworodka to zjawisko występujące powszechnie i jest traktowane jako fizjologiczne. Polega ono na tym, że po jedzeniu z ust malca wypływa niewielka ilość pokarmu – może być on częściowo strawiony. Pokarm wypływa strużką, zwykle zmieszany jest ze śliną. Ulewanie u dziecka powinno trwać nie dłużej niż do ukończenia wieku niemowlęcego, czyli do ukończenia 12. miesiąca życia. W wielu przypadkach dzieciom przestaje się ulewać do 6. miesiąca życia, a czasem nawet do 3. miesiąca.

Ulewanie a wymioty u niemowlaka i noworodka: różnice

Ulewanie to niezbyt przyjemne dla dziecka, ale niegroźne zjawisko. Natomiast wymiotowanie po posiłkach jest nie tylko nieprzyjemne, ale też niebezpieczne. Podstawową cechą różniącą ulewanie u noworodka czy niemowlaka od wymiotowania jest ilość wydobywającej się cieczy i to, z jakim ciśnieniem wypływa ona z ust malca.

Ulewanie można rozpoznać po tym, że pokarm wypływa z ust dziecka wąską strużką i zwykle jest go niewiele (około 30 mililitrów). Może być wymieszany ze śliną lub częściowo strawiony (ulewanie serwatką u niemowlaka). Zwykle zdarza się po posiłku i nie powinno być obfite.

Podczas wymiotowania z ust dziecka wydobywa się większa ilość pokarmu niż przy ulewaniu i może być on strawiony lub nie, w zależności od tego, ile czasu upłynęło od ostatniego karmienia. Nie ma takiego zjawiska jak ulewanie przez nos – jeśli wydzielina wypływa nosem, oznacza to, że wydobywa się z organizmu pod ciśnieniem i wówczas są to wymioty, a nie ulewanie. Podobnie w przypadku chlustajacego ulewania u niemowląt – gdy pokarm chlusta przez buzię czy przez nos (a często obiema tymi drogami), mówi się o wymiotach.

Należy obserwować, jak często występuje i jak obfite jest ulewanie oraz czy mimo ulewania dziecko prawidłowo przybiera na wadze. Jeśli przyrost masy ciała jest właściwy, a dziecko nie staje się przez ulewanie marudne ani płaczliwe, nie jest konieczna wizyta u lekarza. Konsultacji lekarskiej wymaga ulewanie u dzieci powyżej 1. roku życia. Wymioty są wskazaniem do wizyty w gabinecie lekarskim, ponieważ mogą być oznaką choroby, mogą też doprowadzić do niebezpiecznego odwodnienia dziecka lub nawet skutkować zachłystowym zapaleniem płuc.

Ulewanie u noworodka i niemowlaka karmionego piersią – przyczyny i zapobieganie

Ulewanie u noworodka karmionego piersią może być rezultatem zbyt łapczywego ssania. Powietrze połknięte podczas ssania piersi skutkuje odbijaniem i ulewaniem. Aby temu zapobiec, należy przed karmieniem odciągnąć część pokarmu. Sprawi to, że mleko wolniej będzie wypływało z piersi, a pokarm będzie od razu mniej wodnisty.

Potencjalne przyczyny ulewania u niemowląt karmionych piersią to też niewłaściwa pozycja karmienia oraz niedojrzałość układu pokarmowego – wpustu żołądka, czyli mięśnia łączącego żołądek z przełykiem, który otwiera i zamyka się podczas jedzenia, wpuszczając pożywienie do środka i zapobiegając jego cofaniu się do przełyku. To właśnie niedojrzałość układu pokarmowego może powodować ulewanie u noworodka po każdym karmieniu.

Aby zminimalizować ryzyko ulewania u noworodka i niemowlaka, należy po zakończeniu karmienia sprawić, by dziecku się odbiło. W tym celu malucha podnosi się do pozycji wertykalnej i opiera na swoim ramieniu (najlepiej zabezpieczonym ręcznikiem lub tetrową pieluszką). Można pomasować lub lekko poklepać plecki dziecka, dopóki mu się nie odbije.

Przystawiając dziecko do piersi, warto zadbać o to, żeby główka była nieco wyżej niż reszta ciała, to ułatwi pokarmowi dotarcie do żołądka. W trakcie karmienia, zwłaszcza jeśli dziecko je zbyt łapczywie, można co około 5 minut robić przerwę i unosić dziecko do pozycji pionowej, opierając je na ramieniu, pomoże to pozbyć się nadmiaru połkniętego powietrza.

Sposoby na ulewanie u niemowlaka to także:

  • częstsze i krótsze karmienie – mniejsze ilości pokarmu trawione są łatwiej, pomaga to zapobiec ulewaniu u noworodka na skutek przejedzenia,
  • zagęszczanie pokarmu – do odciągniętego mleka można dodać substancji przeznaczonej do jego zagęszczenia, dzięki temu ryzyko ulewania spada.

Jeśli ulewanie u noworodka lub niemowlaka jest częste i obfite, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może być objawem choroby wymagającej leczenia.

Obfite i częste ulewanie u niemowląt i u noworodków – przyczyny, leczenie

Częste ulewanie u niemowląt i noworodków, nawet po każdym posiłku, nie jest powodem do niepokoju, jeśli pokarmu wypływającego z ust dziecka nie jest zbyt wiele. Natomiast częste i obfite ulewanie u niemowląt i noworodków może być oznaką refluksu żołądkowo-przełykowego. Czasem częste i obfite ulewanie to tak naprawdę wymioty, chociaż nie zawsze pokarm wydobywa się z organizmu pod ciśnieniem.

Częste ulewanie, na przykład kilka razy po posiłku co 15 do 20 minut, jest zjawiskiem patologicznym. Jeśli ulewaniu towarzyszą inne objawy, jak np. obecność żółci w wydalanym pokarmie, ból brzuszka, płaczliwość czy utrata apetytu lub gorączka, kaszel lub wysypka, należy skonsultować się z lekarzem. Możliwe przyczyny wymiotów, które bierze się za ulewanie u noworodka lub niemowlaka, to m.in.:

  • zwężenie odźwiernika żołądka,
  • niedrożność przewodu pokarmowego,
  • infekcja.

Leczenie u dzieci polega w takich wypadkach na eliminacji przyczyny. Kluczowe jest właściwe rozpoznanie.

Zobacz film: Kiedy nie szczepić dziecka? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
21
4
Polecamy
Jak radzić sobie z wymiotami u niemowlęcia?
Jak radzić sobie z wymiotami u niemowlęcia? Dzień Dobry TVN
Wymioty u niemowlaka - jakie są przyczyny i co na wymioty sprawdzi się najlepiej?
Wymioty u niemowlaka - jakie są przyczyny i co na wymioty sprawdzi się najlepiej? Dzień Dobry TVN
Wymioty u niemowląt – przyczyny i niepokojące objawy dodatkowe
Wymioty u niemowląt – przyczyny i niepokojące objawy dodatkowe TVN zdrowie
Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?
Zmiana sposobu karmienia dziecka
Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Zmiana sposobu karmienia dziecka TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby