Polub nas na Facebooku
Czytasz: Uczulenie na czekoladę – przyczyny, objawy, leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Uczulenie na czekoladę – przyczyny, objawy, leczenie

czekolada

Fot. Hero Images / Getty Images

Uczulenie na czekoladę to stosunkowo rzadki rodzaj alergii pokarmowej, który najczęściej dotyka dzieci. Dotyczy zwykle któregoś ze składników produktu. Powoduje szereg typowych dla alergii pokarmowych objawów, którym zapobiega się za pomocą diety eliminacyjnej.

Czekolada to jeden z ulubionych przysmaków większości ludzi. Przepadają za nią szczególnie dzieci. Niestety, jest to produkt, który zawiera sporo alergenów, więc nie wszyscy mogą go spożywać bez konsekwencji. Uczulenie na czekoladę u dziecka zdarza się przy tym znacznie częściej niż w przypadku osób dorosłych, ponieważ układ pokarmowy młodego organizmu ma mniejszą tolerancję na wiele substancji. Jak rozpoznać alergię na czekoladę i poradzić sobie z tym problemem?

Skąd się bierze alergia na czekoladę?

Uczulenie jest nadmierną reakcją układu immunologicznego na określone substancje, które komórki odpornościowe traktują jako potencjalnie niebezpieczny, obcy antygen. W przypadku alergii pokarmowej objawy pojawiają się na skutek spożycia alergenu. W czasie intensywnej reakcji immunologicznej wydzielane zostają (oprócz przeciwciał) jej mediatory – związki chemiczne, takie jak histamina, leukotrieny i inne. To one są odpowiedzialne za wystąpienie stanu zapalnego w organizmie, czyli objawów alergii.

Czekolada jest produktem złożonym z wielu składników, spośród których większość ma właściwości uczulające, choć oczywiście indywidualna reakcja może wiązać się z obecnością jednego tylko alergenu. Objawy alergii powodować mogą: kakao, mleko, gluten, dodatki, takie jak orzechy, owoce, a także barwniki, aromaty, konserwanty. Określenie przyczyny uczulenia na czekoladę ułatwia radzenie sobie z tym problemem. Często nie musi się to wiązać z całkowitą rezygnacją ze spożywania ulubionych słodyczy – wystarczy uważnie czytać etykiety i wybierać takie produkty, który nie zawierają alergenu.

Zobacz film: Alergia - choroba cywilizacyjna. Źródło: DeFacto

Uczulenie na czekoladę – objawy

Alergia na czekoladę manifestuje się zwykle natychmiast po jej zjedzeniu, choć zdarza się, że reakcja następuje po kilku godzinach, a nawet dopiero po kilku dniach. Może dotyczyć skóry, układu pokarmowego lub dróg oddechowych. Objawy uczulenia na czekoladę są typowe dla większości alergii pokarmowych. Należą do nich:

W rzadkich przypadkach alergia może wywołać zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny, w którym do łagodniejszych objawów uczulenia dołączają spadek ciśnienia tętniczego, zaburzenia rytmu serca czy trudności w oddychaniu. W takiej sytuacji niezbędna jest natychmiastowa pomoc medyczna.

Jak leczyć uczulenie na czekoladę?

Alergie pokarmowe nie podlegają odczulaniu, więc wyleczenie się z nich jest niemożliwe. Uczulenie na czekoladę u dzieci często przemija z wiekiem. Dorośli zmuszeni są radzić sobie z problemem poprzez stosowanie diety eliminacyjnej, czyli ograniczanie lub całkowite usuwanie alergenów z jadłospisu. W związku z tym należy przede wszystkim ustalić, jakie konkretnie produkty spożywcze działają na daną osobę alergizująco.

Postawienie jednoznacznej diagnozy w kwestii uczulenia na czekoladę wymaga konsultacji z lekarzem alergologiem. Rozpoznanie może nastąpić po przeprowadzeniu testów skórnych. Często jednak niezbędne okazuje się wykonanie tzw. testu prowokacji. Powinien on odbyć się w warunkach szpitalnych w związku z możliwością wystąpienia gwałtownej reakcji alergicznej. Pacjent spożywa wówczas ściśle określone porcje czekolady i poddawany jest obserwacji pozwalającej ustalić, który składnik wywołuje niepożądane objawy.

Wprowadzona po ustaleniu przyczyny uczulenia dieta eliminacyjna polega na wykluczeniu z jadłospisu uczulającego produktu, co nie musi oznaczać całkowitej rezygnacji z jedzenia słodyczy. Na przykład w przypadku uczulenia na orzechy wystarczy wybierać taką czekoladę, która nie zawiera ich nawet w śladowych ilościach. Jeśli źródłem alergii jest substancja obecna w kakao (np. nikiel), rozwiązaniem może być jedzenie białej czekolady, w której skład wchodzi wyłącznie tłuszcz kakaowy. Alternatywę dla wyrobów kakaowych stanowią też produkty zawierające karob, czyli proszek wytwarzany z owoców drzewa świętojańskiego, zapachem i smakiem przypominający posłodzone kakao.

Osoba uczulona na czekoladę powinna uważnie czytać etykiety kupowanej żywności, pytać w restauracjach o skład zamawianych potraw. Czekolada lub jej alergizujące składniki mogą stanowić mało oczywisty dodatek do wielu produktów i potraw, np. pikantnych sosów czy konfitur.

W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej po spożyciu czekolady można zastosować leki przeciwhistaminowe (redukują świąd i stany zapalne) albo wziewne preparaty z grupy glikokortykosteroidów lub beta2-mimetyków (łagodzą kaszel i duszność). 

Zobacz film: Diagnozowanie alergii. Źródło: W Dobrym Stylu TVN Style


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
23
5
Polecamy
Uczulenie na truskawki – jakie są jego objawy i sposoby leczenia?
Uczulenie na truskawki – jakie są jego objawy i sposoby leczenia? TVN zdrowie
Uczulenie skórne – objawy, przyczyny.
Jak sobie radzić z czerwonymi plamami?
Uczulenie skórne – objawy, przyczyny. Jak sobie radzić z czerwonymi plamami? TVN zdrowie
Alergia pokarmowa u małego dziecka.
Jakie są objawy?
Alergia pokarmowa u małego dziecka. Jakie są objawy? Dzień Dobry TVN
Rodzaje i objawy alergii u niemowląt.
Zobacz, jak możesz pomóc swojemu dziecku!
Rodzaje i objawy alergii u niemowląt. Zobacz, jak możesz pomóc swojemu dziecku! Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis