Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ucisk w klatce piersiowej – czy należy się niepokoić?

Ucisk w klatce piersiowej – czy należy się niepokoić?

NAN

Fot: fotolia.com

Ból w obrębie klatki piersiowej to dolegliwość, która wzbudza wzmożony niepokój, głównie z powodu obaw o stan naszego serca. Najczęściej opisywany jako ucisk w klatce piersiowej jest również objawem występującym w przypadku nerwic i nerwobólu.

Jeżeli odczuwamy ucisk w klatce piersiowej tuż za mostkiem, może być to faktycznie objaw zawału serca, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu ból promieniujący do żuchwy i barku. Takiego objawu nigdy nie można lekceważyć. Jednak znacznie częściej zdarza się, że ucisk w klatce piersiowej wynika z problemów z układem oddechowym lub występuje na skutek przewlekłego stresu.

Uczucie ucisku w klatce piersiowej – czy to już zawał?

Ucisk, kłucie i gniotący ból w klatce piersiowej może oznaczać zawał serca. Ból promieniuje wówczas na lewą stronę ciała, towarzyszą mu duszności, nudności, wymioty, przyspieszenie tętna, tzw. zimne poty i ogólne osłabienie. Jest to ból, który utrzymuje się od kilkunastu do kilkudziesięciu minut i nie ustępuje po podaniu pod język nitrogliceryny. W takich przypadkach zawsze wymagany jest kontakt z lekarzem.

Gniecenie i ucisk może być też objawem choroby niedokrwiennej serca tzw. dławicy piersiowej. Objawy są bardzo podobne do tych odczuwanych przy zawale. Ból też ma charakter zamostkowy i promieniuje. Osoby cierpiące na dławicę piersiową skarżą się na duszności i często odczuwają ból w nadbrzuszu. W przeciwieństwie do zawału serca, ból ten zwykle szybko ustępuje (po około kilku minutach), a cierpiąca osoba bardzo dobrze reaguje na podanie nitrogliceryny. Tego typu ból i ucisk pojawiają się najczęściej na skutek:

  • stresu,
  • wysiłku fizycznego,
  • zbyt obfitego posiłku,
  • reakcji na zimne powietrze.

Zapalenie osierdzia również może objawiać się kłuciem w klatce piersiowej, które nasila się w pozycji leżącej i przy wdechu. Ma zazwyczaj podłoże bakteryjne lub wirusowe i również wymaga kontaktu ze specjalistą i podjęcia leczenia.

Zobacz film: Objawy zawału serca u kobiet. Źródło: 36,6

Ucisk w klatce piersiowej a nerwica

Zdecydowanie najczęściej kłucie w klatce piersiowej jest dolegliwością, której podłoża należy szukać w zaburzeniach psychicznych. Należy rozważyć taką możliwość, zwłaszcza jeśli wyniki lekarskie nie wskazują na żadne inne choroby układu krążenia czy serca. Często są to nerwobóle na skutek ataków paniki bądź stanów lękowych wywołanych nadmiernym stresem.

W dużo rzadszych przypadkach diagnozowana jest choroba Da Costy, czyli nerwica serca, której mechanizm powstawania nie jest jeszcze do końca znany. Wiadomo, że schorzenie rozwija się na tle nerwowym np. w przypadku długotrwałej nerwicy. Odczuwane są wówczas objawy, które organizm odbiera jako alarm, że dzieje się coś niepokojącego. Jest to właśnie zespół objawów ze strony serca na tle nerwicowym. Wyniki badań układu sercowo-naczyniowego w przypadku tego schorzenia najczęściej nie wykazują nieprawidłowości, a mimo to chory uskarża się na dolegliwości. Dlatego lekarze często określają zespół tych dolegliwości subiektywnymi. Statystyki pokazują, że na nerwicę serca znacznie częściej uskarżają się kobiety niż mężczyźni.

Zespół objawów najczęściej obejmuje kłucie i ucisk w okolicy serca w połączeniu z dusznościami, zawrotami głowy i uczuciem wzmożonego zmęczenia. Osoby dotknięte tym schorzeniem skarżą się też na odczuwalne kołatanie serca i drętwienie kończyn.

Zobacz film: Objawy nerwicy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Ucisk w klatce piersiowej i gardle

Źródła tego typu dolegliwości należy szukać najczęściej w tarczycy oraz układzie pokarmowym. Często są to zaburzenia ze strony wola tarczycy (tarczyca jest gruczołem, który wydziela hormony i reguluje równowagę fizjologiczną), które nie dają charakterystycznych objawów, ale mogą powodować właśnie ucisk w klatce piersiowej i tzw. gulę w gardle. Schorzenie można podejrzewać, zwłaszcza kiedy wyniki serca i układu krążenia pozostają w normie, a objawy nie ustępują. Ucisk odczuwany w klatce piersiowej i gardle często opisuje się jako dyskomfort, a nie ból. Duszności są objawem uciskania tchawicy. Najczęściej przyczyną choroby są niedostateczne ilości jodu w diecie.

Te same dolegliwości mogą też świadczyć o refluksie żołądkowo-przełykowym. W chorobie refluksowej treść żołądka rozlewa się do przełyku, a objawami towarzyszącymi są uczucie pieczenia, suchy kaszel czy chrypa. Ucisk odczuwany jest również na skutek skurczów mięśniówki przełyku – rozlany skurcz przełyku lub skurcz przełyku. Wówczas dolegliwości mogą pojawić się w różnych odcinkach przełyku. Na tę dolegliwość cierpią najczęściej osoby po 40 roku życia.

Ucisk w klatce piersiowej przy oddychaniu

Jeśli dyskomfort i uczucie ucisku pogłębia się przy oddychaniu, zwłaszcza przy wdechu, można podejrzewać chorobę lub uszkodzenie płuc. Zapalenie płuc mogą wywołać bakterie, wirusy i grzyby. Choroba ma często przebieg ostry, zwłaszcza w pierwszym stadium, w którym objawy są dość mocno dokuczające. Poza uciskiem i kłuciem w klatce piersiowej pojawia się kaszel, gorączka, czasem dreszcze.

Odma opłucna, która powstaje na skutek urazu, również może dać objawy opisywane jako ucisk, kłucie i ból w klatce piersiowej. Jest to poważne uszkodzenie płuc, w wyniku którego dostaje się do nich powietrze. Występują wówczas trudności z oddychaniem, duszności, spadek tętna, a w skrajnych przypadkach może dojść do zatrzymania krążenia. Odma płucna wymaga zwykle interwencji lekarza.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
314
46
Polecamy
Napięciowy ból głowy – jak sobie z nim radzić?
Napięciowy ból głowy – jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Priapizm – zaburzenia erekcji. Skąd się bierze? Leczenie
Priapizm – zaburzenia erekcji. Skąd się bierze? Leczenie Dzień Dobry TVN
Ból w mostku – powód do paniki? Nie zawsze oznacza zawał
Ból w mostku – powód do paniki? Nie zawsze oznacza zawał TVN zdrowie
Kłucie w klatce piersiowej – czy zawsze jest objawem zawału?
Kłucie w klatce piersiowej – czy zawsze jest objawem zawału? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ekologiczne mycie i sprzątanie, czyli sposoby na ograniczenie środków chemicznych
Ekologiczne mycie i sprzątanie, czyli sposoby na ograniczenie środków chemicznych Materiał sponsorowany
Woda w uchu po basenie lub kąpieli – jak ją usunąć i odetkać ucho?
Woda w uchu po basenie lub kąpieli – jak ją usunąć i odetkać ucho?
Małe AGD, które warto mieć w domu
Małe AGD, które warto mieć w domu Materiał sponsorowany
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Kawa - dlaczego warto ją pić i jaki ekspres wybrać?
Kawa - dlaczego warto ją pić i jaki ekspres wybrać? Materiał sponsorowany
Smog latem. Jak się przed nim chronić?
Smog latem. Jak się przed nim chronić? Materiał sponsorowany