Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd zagraniczny – co warto wziąć pod uwagę?
menu
Polub nas na Facebooku

Ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd zagraniczny – co warto wziąć pod uwagę?

Ubezpieczenie w podróży

Fot: Peter Dazeley / gettyimages.com

Niezależnie od charakteru podróży zagranicznej warto zadbać o ubezpieczenie zdrowotne, które pozwoli uniknąć ewentualnych wysokich kosztów leczenia. Ochrona tego rodzaju przyda się w nagłych przypadkach – podczas choroby i gdy podróżny ulegnie wypadkowi. Ubezpieczenie zapewnia opiekę medyczną.

Osoby podróżujące po Unii Europejskiej powinny zaopatrzyć się w kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument ten umożliwia korzystanie z pomocy medycznej na terenie danego kraju na identycznych zasadach, jak jego obywatele. Oznacza to, że koszty leczenia dla posiadacza Karty nie będą wyższe, a będzie on zobowiązany uiścić taką samą opłatę, jak mieszkaniec regionu. Myśląc o ubezpieczeniu zdrowotnym, można również wykupić wybrane ubezpieczenie turystyczne.

Ubezpieczenie zdrowotne za granicą – Unia Europejska

Wybierając się w podróż do jednego z krajów unijnych, warto zaopatrzyć się w EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest ona gwarancją uzyskania pomocy medycznej w danym kraju na takich samych zasadach, jakie obowiązują mieszkańców tego państwa. Oznacza to, że dokonanie płatności za daną usługę może być konieczne, ale kwota do uiszczenia nie będzie przekraczała tej powszechnie przyjętej i stosowanej. Karta EKUZ pozwala uniknąć wysokich opłat za leczenie w obcym kraju, jest bowiem dowodem ubezpieczenia NFZ. Z EKUZ można korzystać na terenie 31 państw, jednak przed wyjazdem do danego kraju dobrze jest sprawdzić, jak w nim wygląda opieka zdrowotna. Przed wybraniem się do konkretnej przychodni czy specjalisty trzeba upewnić się, czy należą do publicznej służby zdrowia. Posiadanie EKUZ nie pomoże jednak w pokryciu kosztów transportu chorego do Polski ani kosztów przeprowadzonej akcji ratunkowej. Ważną informacją może okazać się wiadomość, że w kurortach pewnych krajów dostępna jest tylko prywatna opieka medyczna, która także nie jest refundowana.

Zobacz także: Medycyna podróży. Wszystko, co musisz wiedzieć przed wyjazdem na wakacje

Ubezpieczenie turystyczne – co trzeba wiedzieć?

Przed wyjazdem za granicę warto przemyśleć kwestię wykupienia ubezpieczenia turystycznego. Towarzystwa ubezpieczeniowe dostarczają podróżującym wiele możliwości, oferując różnego rodzaju polisy – wycieczka z konkretnym ubezpieczeniem to gwarancja spokoju i komfort psychiczny. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne za granicą może obejmować ochronę nie tylko na wypadek choroby, lecz także od skutków różnego rodzaju wypadków, np. podczas uprawiania ekstremalnych sportów. Ubezpieczenia turystyczne zdejmują z poszkodowanego konieczność poszukiwania placówki medycznej, do której może się udać. Ubezpieczony powinien jedynie zadzwonić na numer alarmowy, pod którym uzyska od opiekuna komplet niezbędnych informacji, przede wszystkim adres, pod jaki powinien się zgłosić, by otrzymać pomoc. Często, nawet kiedy konieczne jest skorzystanie z pomocy płatnej, ubezpieczyciel zwraca koszty, jednak niezbędne jest przedstawienie dowodów – rachunków za wizytę u lekarza. Warto pamiętać, aby gromadzić wszelkie dokumenty – mogą okazać się bardzo potrzebne po powrocie do domu.

Zobacz także: Leczenie na wakacjach - EKUZ będzie ważny dłużej

Jak długo trwa taka ochrona? Wszystko zależy od tego, na jaki czas została podpisana umowa. Inaczej rzecz ma się w sytuacji, gdy wycieczka została kupiona od biura podróży – wraz z umową dotyczącą zorganizowanego wyjazdu podpisana zostaje umowa o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego. Dobrze jednak, jeśli przed wyjazdem podróżny zapozna się z warunkami umowy, w tym z informacjami dotyczącymi ubezpieczenia turystycznego i jego zakresu. Gdyby okazał się on niewystarczający, warto przemyśleć możliwość jego rozszerzenia (dokupienia dodatkowych pakietów). Ubezpieczenie zdrowotne przy wyjeździe za granicę powinno obejmować świadczenia, które potrzebne będą w danym kraju.

Jakie ubezpieczenie na wakacje wybrać? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Ubezpieczenie na wakacje - jak je wybrać? Źródło: Dzień Dobry TVN

Ubezpieczenie zdrowotne dla wyjeżdżających za granicę – rodzaje

NNW, czyli ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków to podstawowe ubezpieczenie, które stanowi gwarancję wypłacenia świadczenia w sytuacji, gdy na skutek nieszczęśliwego wypadku ucierpiało zdrowie poszkodowanego. Inaczej rzecz ma się w przypadku ubezpieczenia nazywanego KLZ (koszty leczenia za granicą), które ma na celu pokrycie kosztów leczenia, hospitalizacji, konsultacji medycznych, jednak tylko do ustalonej kwoty. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne za granicą można także rozbudować, np. na wypadek podjęcia pracy zarobkowej. Taką chęć należy zadeklarować przed podpisaniem umowy. Ubezpieczyciel dopyta, o jaki rodzaj pracy chodzi, czy wiąże się ona z dodatkowym ryzykiem, czy jest to praca fizyczna, czy umysłowa. Ubezpieczenie zdrowotne dla osób pracujących za granicą może obejmować dowolny okres, często sięgają po nie również pracownicy sezonowi. Wybór odpowiedniej polisy powinien być dobrze przemyślany, a zakres ubezpieczenia dobrany w zależności od tego, w którym kraju podejmowane będzie zatrudnienie. Tylko starannie dobrane ubezpieczenie zdrowotne zagraniczne umożliwi zwrot kosztów leczenia i transportu medycznego do kraju.

Zobacz także: Wypadek w pracy: definicja, dokumenty i odszkodowanie

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
75
6
Polecamy
Ubezpieczenie zdrowia na czas zagranicznych wakacji w 2021 r.
Jak wyrobić kartę EKUZ?
Ubezpieczenie zdrowia na czas zagranicznych wakacji w 2021 r. Jak wyrobić kartę EKUZ? Dzień Dobry TVN
Najlepsze ubezpieczenie turystyczne.
Jak wybrać i o czym pamiętać?
Najlepsze ubezpieczenie turystyczne. Jak wybrać i o czym pamiętać? Dzień Dobry TVN
Leczenie na wakacjach - EKUZ będzie ważny dłużej
Leczenie na wakacjach - EKUZ będzie ważny dłużej TVN zdrowie
Co to jest kosiniakowe i komu się należy?
Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku?
Co to jest kosiniakowe i komu się należy? Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty