Polub nas na Facebooku
Czytasz: U laryngologa w czasie pandemii. "Nie sposób zbadać pacjenta zaglądając mu w gardło przez kamerkę"
menu
Polub nas na Facebooku

U laryngologa w czasie pandemii. "Nie sposób zbadać pacjenta zaglądając mu w gardło przez kamerkę"

Laryngolog

alvarez/getty images

Ból gardła czy ból uszu potrafi być czasami nie do wytrzymania. Niestety pandemia koronawirusa spowodowała, że dostęp do specjalistów jest dość ograniczony. Przychodnie lekarskie wprowadziły konsultacje online. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy domowe sposoby zawodzą i niezbędna jest wizyta w gabinecie lekarskim? Zapytaliśmy o to specjalistę chirurgii głowy i szyi, otolaryngologa – dr n. med. Michała Michalika.

Wybuch pandemii koronawirusa spowodował, że leczenie i diagnostyka przeniosły się na wirtualne łącza. Kontakt z lekarzem zastąpiła konsultacja telefoniczna lub wideo rozmowa. I choć sugeruje się przesunięcie wszelkich wizyt u lekarza na lepsze czasy, z doskwierającym bólem ucha czy gardła nie wolno czekać. Jak i gdzie zatem szukać pomocy w nagłych przypadkach?

Zobacz też: Raport specjalny o koronawirusie

Laryngologiczne wizyty online

Konsultacje telefoniczne dają pacjentom możliwość bezpiecznego (bez konieczności wychodzenia z domu) i szybkiego omówienia bieżących problemów zdrowotnych z lekarzem specjalistą.

Konsultacje zdalne rekomendujemy pacjentom, którym np. kończą się leki, a mają w zaleceniu kontynuację leczenia. Podczas takiej konsultacji przeprowadzony jest wywiad z pacjentem na podstawie której specjalista wystawia e-receptę. Dzięki temu rozwiązaniu nasi pacjenci nie muszą opuszczać swoich domów. W uzasadnionych medycznie przypadkach, lekarz może skonsultować także aktualne wyniki badań, wystawić skierowanie na diagnostykę i badania laboratoryjne, zwolnienie lekarskie oraz skierować na konsultacje w gabinecie lekarskim

- mówi dr n. med. Michał Michalik i dodaje, że telemedycyna jest dodatkowym elementem wspomagającym praktykę lekarską, ale należy do niej podchodzić z dużą ostrożnością.

Zobacz też: Leczenie tarczycy w czasie pandemii. Jak wygląda?

Kiedy wizyta w gabinecie jest jednak konieczna…

Laryngologia jest o tyle specyficzna, że w oparciu o samą rozmowę trudno jest postawić diagnozę. Badania laryngologicznego też nie da się przeprowadzić telefoniczne, ani nawet podczas konsultacji wideo.

Nie wszystkie przypadki laryngologiczne czy okulistyczne udaje się ograniczyć do konsultacji online. W dyscyplinach zabiegowych, a w jednej z nich i ja się poruszam, telemedycyna jest bardzo trudna do wprowadzenia. Pacjenci, którzy pilne potrzebują pomocy lekarza, np. z krwawieniem z nosa, ostrym bólem ucha powinni mieć zapewnioną wizytę w przychodni. Każdy pacjent, który wymaga kontroli swojego stanu zdrowia np. po zabiegu operacyjnym także może odbyć wizytę kontrolną zgodnie z planem. Proszę pamiętać, że nas obowiązuje tajemnica lekarska. W wielu przypadkach ludzie są z nami wyjątkowo szczerzy, mówią o sprawach intymnych, wstydliwych. Żeby lekarz mógł postawić właściwą diagnozę, nie narazić pacjenta na źle dobraną terapię i osiągnąć maksymalny sukces, w większości przypadków konieczna jest jednak konsultacja bezpośrednia. Nie sposób przecież zakwalifikować pacjenta do zabiegu na podstawie wideokonferencji, w trakcie której pacjent pokaże gardło przez kamerkę. W mojej dziedzinie muszę „dotknąć” pacjenta, sprawdzić, jakie ma napięcie mięśniowe i tkankowe, jaką ma temperaturę, czy węzły chłonne są powiększone…

- wyjaśnia ekspert.

Zobacz film: Jak domowymi sposobami radzić sobie z bólem gardła i uszu?

źródło:x-news

Jeżeli boli nas gardło i może to być spowodowane infekcją górnych dróg oddechowych to musimy się bardzo uważnie obserwować. Jeżeli to jest drapanie gardła stosujemy preparaty, które działają miejscowo. Sprawdzą się również herbaty z lipy. można się wspomóc imbirem, czosnkiem, kurkumą, witamina C ma również duże znaczenie

-tłumaczy dr n. med. Michał Michalik i dodaje, że jeżeli sytuacja się pogorszy, pojawi się gorączka, bóle głowy, infekcja się nasili, wówczas konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Co w przypadku bólu ucha? Jak tłumaczy ekspert, ból ucha jest jednym z najsilniejszych bóli. W momencie, kiedy pojawia się stan zapalny, jest on bardzo dokuczliwy. niestety, jeżeli ból ucha się nasila, promieniuje on aż do tyłu głowy, mamy problem z żuciem, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Pamiętajmy, że kiedy pojawia się taki ból ucha, unikajmy kontaktu z wodą, ponieważ wzmaga infekcję. Ucho ma być suche

-dodaje specjalista chirurgii głowy i szyi, otolaryngolog.

Zobacz też: Jak wygląda wizyta u dentysty w czasie pandemii i gdzie uzyskać pomoc, gdy boli ząb?

Wizyta u ginekologa w czasie pandemii. Jak to wygląda w praktyce?

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
71
6
Polecamy
Telemedycyna - jak poradzić sobie z nowym systemem?
Telemedycyna - jak poradzić sobie z nowym systemem? Dzień Dobry TVN
Telemedycyna – przełomowa forma świadczenia usług lekarskich
Telemedycyna – przełomowa forma świadczenia usług lekarskich Dzień Dobry TVN
Zdalne leczenie w praktyce.
Jak to wygląda i co trzeba wiedzieć?
Zdalne leczenie w praktyce. Jak to wygląda i co trzeba wiedzieć? TVN zdrowie
Wizyta u ginekologa w czasie pandemii.
Jak to wygląda w praktyce?
Wizyta u ginekologa w czasie pandemii. Jak to wygląda w praktyce? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty