Polub nas na Facebooku
Czytasz: Tylko prawidłowo wykonane pompki dają pożądany efekt
menu
Polub nas na Facebooku

Tylko prawidłowo wykonane pompki dają pożądany efekt

Mężczyzna robi pompki na świeżym powietrzu

Fot: nestonik / fotolia.com

Pompki to ćwiczenie ogólnorozwojowe, znane na całym świecie. Swoją popularność zawdzięcza niezbyt wymagającym warunkom, jakie trzeba spełnić w czasie ich wykonywania - wystarczy kawałek twardego podłoża i trochę motywacji.

Innymi korzystnymi elementami regularnego wykonywania pompek są: poprawa kształtu ciała i stanu zdrowia (np. wzmocnienie lędźwi kręgosłupa). Każda osoba jest w stanie dopasować wariant ćwiczenia do swoich warunków fizycznych, sprawności, ponieważ istnieje wiele rodzajów pompek, np. wąskie, szerokie, damskie, męskie itd.. Bardzo ważne jest dbanie o szczegóły, gdyż źle wykonywane pompki mogą przynieść ćwiczącemu więcej szkód niż korzyści.

Zasady prawidłowego wykonywania pompek

Jeżeli osoba nigdy wcześniej nie robiła pompek, powinna zacząć swój trening od ćwiczenia wykonywanego na kolanach, tzw. pompek damskich. Przy wykonywaniu ich należy pamiętać o tym, by biodra pozostawały w równej linii z grzbietem. Warto też pierwsze pompki wykonywać przed lustrem, by samodzielnie korygować ewentualne błędy. Kiedy uda się opanować pompki damskie do perfekcji, można przejść do klasycznych, nazywanych potocznie męskimi.

Przed rozpoczęciem treningu należy położyć się na brzuchu na podłodze (jeżeli jest możliwość, można wspomóc się matą do ćwiczeń) i utrzymać przez pewien czas ciało w takiej wyprostowanej pozycji. Następnie wyciągnąć dłonie maksymalnie do przodu i ustawić je na szerokość barków. Po uzyskaniu tej pozycji należy unosić ciało, powoli rozprostowując ramiona.

Zobacz film: Jak powinniśmy wykonywać popularne ćwiczenia żeby sobie nie zaszkodzić? – Pompki. Źródło: 36,6.

Samo wykonywanie pompek powinno być zgodne z poniższymi zasadami:

  • przy schodzeniu na dół należy utrzymać klatkę piersiową minimalnie nad podłogą,
  • nogi powinny być złączone, 
  • głowę należy skierować do podłoża,
  • ciało należy utrzymywać na dłoniach i palcach stóp,
  • pomiędzy powtórzeniami nie należy kłaść się na podłodze,
  • dłonie powinny znajdować się bezpośrednio pod barkami,
  • głowa powinna być przedłużeniem kręgosłupa,
  • mięśnie brzucha i pośladków muszą być napięte,
  • przy schodzeniu w dół należy zwracać uwagę na ruch łokci - mogą zginać się na zewnątrz (wersja łatwiejsza) lub w kierunku pępka (wersja trudniejsza)
  • ciało powinno być całkowicie wyprostowane - głowa, plecy, pośladki i nogi tworzą jedną linię, należy unikać wypinania pośladków i jakiegokolwiek innego wyginania tułowia. 

Efekty wizualne pompek

Robienie pompek pozornie kształtuje tylko górną partię ciała - mięśnie grzbietu, ramion oraz klatki piersiowej. Ćwiczenie wzmacnia jednak również dolne partie brzucha i pleców, uda oraz pośladki. Jeżeli wykonuje się pompki regularnie i zgodnie z zasadami, efekty ich działania - ładniejsza sylwetka i większa siła - można zaobserwować już kilka dni po rozpoczęciu ćwiczeń.

Zobacz także: Ćwiczenia izometryczne, czyli dla każdego

Wzmacniane mięśnie są zależne od typu pompek, jaki się praktykuje. Można skupić się przykładowo na rzeźbieniu mięśni brzucha poprzez robienie tzw. pompek Spidermana - polegają na dodatkowym ruchu nogi zgiętej w kolanie do łokcia przy zejściu w kierunku podłoża oraz powtórzenia ćwiczenia w drugą stronę po wyprostowaniu się. Pompki tego typu poza mięśniami naramiennymi i klatki piersiowej wzmacniają też mięsień zębaty przedni i mięsień skośny brzucha.

Efekty zdrowotne pompek

Pompki poza niesieniem korzyści dla wyglądu na plaży dobrze wpływają na zdrowie osoby. Pomagają szczególnie w walce z bólami w odcinku lędźwiowym, najczęściej spowodowanymi siedzącym trybem życia. Prawidłowe wykonywanie pompek wzmacnia mięśnie pleców i brzucha, które są odpowiedzialne za utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. Im mocniejszy tułów, tym mniejsze ryzyko uszkodzeń narządów wewnętrznych i odnoszenia kontuzji.

Poza tym regularne pompki dobrze wpływają na układ oddechowy - wzmacniane są mięśnie międzyżebrowe oraz pasa barkowego, odpowiedzialne za prawidłowe oddychanie. Między innymi dlatego należy zwracać uwagę na wyprostowanie ciała w trakcie wykonywania pompek - wykrzywiony odcinek łączący plecy z miednicą może pogłębiać lordozę (wadę postawy, wygięcie kręgosłupa w stronę brzuszną).

Zobacz także: Jakie ćwiczenia trenować na szczupłe uda i jak schudnąć z ud? Dieta i ćwiczenia

Warianty pompek

Wyróżnia się wiele rodzajów pompek, które wpływają na poszczególne rejony ciała, m.in. pompki wąskie, szerokie, damskie, męskie, z klaśnięciem, diamentowe, szwedzkie, na jednej ręce, w czasie stania na rękach, z nogami na piłce gimnastycznej, z jedną ręką na podwyższeniu (np. specjalnym uchwycie do pompek) oraz z obciążeniem.

Program 100 pompek

W ostatnim czasie popularne stał się challenge, na końcu którego każda osoba będzie w stanie wykonać 100 prawidłowych pompek. Polega on na tym, by najpierw zrobić test, który pokaże, ile pompek jest się w stanie wykonać, np. jeżeli udało się wykonać 15 pompek, program należy rozpocząć od cyklu 11-20. Cykle są kilkudniowe i trzeba zwracać uwagę na to, by po każdej serii robić co najmniej 1 dzień przerwy, a po 3 seriach odpoczywać przez 2 dni. Jeżeli osoba nie czuje się gotowa do przejścia do następnego cyklu, warto powtórzyć ten zakończony. Po przejściu jednego cyklu należy rozpocząć kolejny i podążać za tym schematem do momentu, w którym uda się wykonać 100 pompek. Istnieją dalsze metody treningowe, które pozwalają utrzymać ten rezultat.

Zobacz film: Boot Camp - szybkie spalanie kalorii. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
83
10
Polecamy
Ćwiczenia na dolne partie brzucha - trening dolnych partii mięśnia prostego i boczków, w domu i na siłowni
Ćwiczenia na dolne partie brzucha - trening dolnych partii mięśnia prostego i boczków, w domu i na siłowni Dzień Dobry TVN
Prawidłowe pompki - jak poprawnie wykonywać pompki?
Prawidłowe pompki - jak poprawnie wykonywać pompki? Dzień Dobry TVN
Co to jest trening funkcjonalny?
Przykłady ćwiczeń funkcjonalnych
Co to jest trening funkcjonalny? Przykłady ćwiczeń funkcjonalnych TVN zdrowie
Ćwiczenia na plecy – jak powinien wyglądać i jakie efekty daje trening na mięśnie pleców?
Ćwiczenia na plecy – jak powinien wyglądać i jakie efekty daje trening na mięśnie pleców? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty