Polub nas na Facebooku
Czytasz: Twoja rodzina bawi się na urlopie, a Ty jesteś w domu? Kilka wskazówek jak zaoszczędzić
menu
Polub nas na Facebooku

Twoja rodzina bawi się na urlopie, a Ty jesteś w domu? Kilka wskazówek jak zaoszczędzić

Kobieta leży na kanapie z psem.

Fot. Todd Pearson / Getty Images

Z jakichś względów zostałaś w domu, podczas, gdy reszta domowników rozjechała się na wczasy? Jak zaoszczędzić pieniądze na prądzie i wodzie? Dzięki nowym technologiom można to zrobić i to bez zbędnego wysiłku. 

Kiedy dzieci wyjeżdżają na obozy lub kolonie, a mąż w delegację zostajesz sama. Ewentualnie to mąż może zabrać dzieci na wczasy, a Ty w końcu masz czas dla siebie. Wbrew pozorom każdemu przyda się chwila samotności. Jednak znając życie podczas tego odpoczynku każdy pomyśli choć przez chwilę - po co mi takie duże mieszkanie, skoro jestem sama? Po co nastawiać pranie, skoro pralka wypełniona jest tylko w połowie? Po co nastawiać zmywarkę, skoro dwa talerze i patelnię mogę zmyć sama? Dzięki samotnemu pobytowi w domu nie tylko odpoczniesz, ale i zaoszczędzisz trochę pieniędzy, które również możesz wydać na własne przyjemności.

Postaw na zmywarkę

Przede wszystkim ręczne zmywanie zawsze zużyje więcej wody niż zmywarka - a dodatkowo za każdym razem zanieczyszczasz środowisko detergentami. W zmywarce detergent jest używany jeden do większej ilości naczyń, jednak przecież nie będziesz czekać, aż zapełnisz całą zmywarkę sama? Nie. Dlatego warto już przy zakupie zmywarki pomyśleć o środowisku i oszczędnościach i wybrać najlepszy model. Polecamy Sharp QW-GD54R443X-DE z funkcją Eco Box, dzięki której woda z ostatniego płukania wykorzystana jest w następnym myciu wstępnym. Z kolei program Eco Wash przydaje się w sytuacjach, w których do umycia jest tylko połowa załadunku, a więc podczas samotnego pobytu w domu. Sami możemy określić czy zmywane mają być naczynia w górnym czy dolnym koszu. Jednym z priorytetów marki jest energooszczędność. Dlatego zużycie energii w zmywarkach Sharp jest nawet o blisko 20 proc. niższe niż w przypadku zmywarek w klasie energetycznej A+++.

A co z praniem?

Oszczędność na wodzie i prądzie może dotyczyć także prania. Przy zakupie pralki warto pomyśleć o tym, że nie zawsze będziemy robić pranie z pełnym bębnem pralki. W przypadku niektórych ubrań będzie to zaledwie połowa pralki, albo nawet mniej! A jedna osoba zawsze zrobi mniejsze pranie, niż cała rodzina. 

Dlatego na etapie zakupu pralki warto rozważyć modele pralek marki Sharp (np. ES-FC6122W2,) z funkcją Eco-logic, która wykrywa, gdy pralka jest załadowana w połowie i skraca czas trwania prania i zmniejsza ilość zużytej wody, oszczędzając tym samym energię.

Pralki Sharp wyposażone są także w zabezpieczenie przed dziećmi oraz nowoczesny wyświetlacz LED. Warto zwrócić uwagę na model ES-FC6122W2, który w dodatkowych funkcjach posiada m.in. system wykrywania usterek, wskaźnik cyklu prania oraz zmienną szybkość wirowania. Pralka ta ma ładowność 6 kg, a najkrótszy jej program to zaledwie 15 minut!

Krótki program prania jest idealny, jeśli potrzebujemy szybko coś wyprać - a dodatkowo oszczędza wodę i prąd!

Rób mądre zakupy!

Również rozsądne gospodarowanie lodówką pozwoli zaoszczędzić pieniądze za zużycie prądu. Lodówki Sharp wyposażono bowiem w technologie Adapti Zone i Adapti Lift czy rozwiązania konstrukcyjne EasyMotion czy SpaceSaverDoor. Dzięki nim możemy regulować możemy szerokość lub wysokość półek lub zrezygnować z niepotrzebnej przestrzeni redukując pojemność lodówki, co pozwoli nam obniżyć rachunki za energię. Lodówki marki Sharp dbają także o portfel nie tylko podczas samotnych wakacji - są wyposażone w Inverter, który gwarantuje szybkie chłodzenie przy jednoczesnym niższym zużyciu energii. O jakich lodówkach mowa? Przykładowo będzie to model Sharpa SJ-BA05DTXL1EU lub model SJ-X300SL, która w razie awarii utrzymuje zimno nawet 13 godzin.

Jest także model lodówki Sharp SJF1529E0I, który został wyposażony w tryb wakacyjny. Gdy wyjeżdżasz na urlop, Twoja chłodziarka też może odpocząć. Tryb wakacyjny pozwala ograniczyć zużycie prądu przy ustawieniu temperatury w komorze chłodziarki na 10 stopni.

belka-pralka

Fot: Sharp

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Polecamy
Pralko-suszarka - jak działa?
I dlaczego sprawdzi się w mieszkaniu?
Pralko-suszarka - jak działa? I dlaczego sprawdzi się w mieszkaniu? TVN zdrowie
5 błędów, które popełniamy robiąc pranie
5 błędów, które popełniamy robiąc pranie TVN zdrowie
Jak zmniejszyć rachunki w domu?
Te triki działają!
Jak zmniejszyć rachunki w domu? Te triki działają! Dzień Dobry TVN
Dlaczego oszczędzanie energii jest ważne? 
Dlaczego oszczędzanie energii jest ważne?  Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Leki obniżające poziom cholesterolu mogą chronić przed rakiem
Leki obniżające poziom cholesterolu mogą chronić przed rakiem
Co jest przyczyną nieświeżego oddechu?
Co jest przyczyną nieświeżego oddechu?
Morsowanie. Zimne kąpiele nie tylko hartują, ale mogą też chronić przed demencją
Morsowanie. Zimne kąpiele nie tylko hartują, ale mogą też chronić przed demencją
Kasztany jadalne  - jakie mają właściwości i co można z nich przygotować?
Kasztany jadalne  - jakie mają właściwości i co można z nich przygotować?
Złote mleko z kurkumą - pomoże zwalczyć infekcję, zmniejszy problemy ze snem i depresją
Złote mleko z kurkumą - pomoże zwalczyć infekcję, zmniejszy problemy ze snem i depresją
Codzienne picie mleka może zwiększyć ryzyko raka piersi nawet o 50 proc.
Codzienne picie mleka może zwiększyć ryzyko raka piersi nawet o 50 proc.