Polub nas na Facebooku
Czytasz: Twoja rodzina bawi się na urlopie, a Ty jesteś w domu? Kilka wskazówek jak zaoszczędzić
menu
Polub nas na Facebooku

Twoja rodzina bawi się na urlopie, a Ty jesteś w domu? Kilka wskazówek jak zaoszczędzić

Kobieta leży na kanapie z psem.

Fot. Todd Pearson / Getty Images

Z jakichś względów zostałaś w domu, podczas, gdy reszta domowników rozjechała się na wczasy? Jak zaoszczędzić pieniądze na prądzie i wodzie? Dzięki nowym technologiom można to zrobić i to bez zbędnego wysiłku. 

Kiedy dzieci wyjeżdżają na obozy lub kolonie, a mąż w delegację zostajesz sama. Ewentualnie to mąż może zabrać dzieci na wczasy, a Ty w końcu masz czas dla siebie. Wbrew pozorom każdemu przyda się chwila samotności. Jednak znając życie podczas tego odpoczynku każdy pomyśli choć przez chwilę - po co mi takie duże mieszkanie, skoro jestem sama? Po co nastawiać pranie, skoro pralka wypełniona jest tylko w połowie? Po co nastawiać zmywarkę, skoro dwa talerze i patelnię mogę zmyć sama? Dzięki samotnemu pobytowi w domu nie tylko odpoczniesz, ale i zaoszczędzisz trochę pieniędzy, które również możesz wydać na własne przyjemności.

Postaw na zmywarkę

Przede wszystkim ręczne zmywanie zawsze zużyje więcej wody niż zmywarka - a dodatkowo za każdym razem zanieczyszczasz środowisko detergentami. W zmywarce detergent jest używany jeden do większej ilości naczyń, jednak przecież nie będziesz czekać, aż zapełnisz całą zmywarkę sama? Nie. Dlatego warto już przy zakupie zmywarki pomyśleć o środowisku i oszczędnościach i wybrać najlepszy model. Polecamy Sharp QW-GD54R443X-DE z funkcją Eco Box, dzięki której woda z ostatniego płukania wykorzystana jest w następnym myciu wstępnym. Z kolei program Eco Wash przydaje się w sytuacjach, w których do umycia jest tylko połowa załadunku, a więc podczas samotnego pobytu w domu. Sami możemy określić czy zmywane mają być naczynia w górnym czy dolnym koszu. Jednym z priorytetów marki jest energooszczędność. Dlatego zużycie energii w zmywarkach Sharp jest nawet o blisko 20 proc. niższe niż w przypadku zmywarek w klasie energetycznej A+++.

A co z praniem?

Oszczędność na wodzie i prądzie może dotyczyć także prania. Przy zakupie pralki warto pomyśleć o tym, że nie zawsze będziemy robić pranie z pełnym bębnem pralki. W przypadku niektórych ubrań będzie to zaledwie połowa pralki, albo nawet mniej! A jedna osoba zawsze zrobi mniejsze pranie, niż cała rodzina. 

Dlatego na etapie zakupu pralki warto rozważyć modele pralek marki Sharp (np. ES-FC6122W2,) z funkcją Eco-logic, która wykrywa, gdy pralka jest załadowana w połowie i skraca czas trwania prania i zmniejsza ilość zużytej wody, oszczędzając tym samym energię.

Pralki Sharp wyposażone są także w zabezpieczenie przed dziećmi oraz nowoczesny wyświetlacz LED. Warto zwrócić uwagę na model ES-FC6122W2, który w dodatkowych funkcjach posiada m.in. system wykrywania usterek, wskaźnik cyklu prania oraz zmienną szybkość wirowania. Pralka ta ma ładowność 6 kg, a najkrótszy jej program to zaledwie 15 minut!

Krótki program prania jest idealny, jeśli potrzebujemy szybko coś wyprać - a dodatkowo oszczędza wodę i prąd!

Rób mądre zakupy!

Również rozsądne gospodarowanie lodówką pozwoli zaoszczędzić pieniądze za zużycie prądu. Lodówki Sharp wyposażono bowiem w technologie Adapti Zone i Adapti Lift czy rozwiązania konstrukcyjne EasyMotion czy SpaceSaverDoor. Dzięki nim możemy regulować możemy szerokość lub wysokość półek lub zrezygnować z niepotrzebnej przestrzeni redukując pojemność lodówki, co pozwoli nam obniżyć rachunki za energię. Lodówki marki Sharp dbają także o portfel nie tylko podczas samotnych wakacji - są wyposażone w Inverter, który gwarantuje szybkie chłodzenie przy jednoczesnym niższym zużyciu energii. O jakich lodówkach mowa? Przykładowo będzie to model Sharpa SJ-BA05DTXL1EU lub model SJ-X300SL, która w razie awarii utrzymuje zimno nawet 13 godzin.

Jest także model lodówki Sharp SJF1529E0I, który został wyposażony w tryb wakacyjny. Gdy wyjeżdżasz na urlop, Twoja chłodziarka też może odpocząć. Tryb wakacyjny pozwala ograniczyć zużycie prądu przy ustawieniu temperatury w komorze chłodziarki na 10 stopni.

belka-pralka

Fot: Sharp

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Polecamy
Pralko-suszarka - jak działa?
I dlaczego sprawdzi się w mieszkaniu?
Pralko-suszarka - jak działa? I dlaczego sprawdzi się w mieszkaniu? TVN zdrowie
5 błędów, które popełniamy robiąc pranie
5 błędów, które popełniamy robiąc pranie TVN zdrowie
Jak zmniejszyć rachunki w domu?
Te triki działają!
Jak zmniejszyć rachunki w domu? Te triki działają! Dzień Dobry TVN
Dlaczego oszczędzanie energii jest ważne? 
Dlaczego oszczędzanie energii jest ważne?  Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Współcześni seniorzy są w lepszej kondycji, niż ich rówieśnicy z lat 90. - donoszą fińscy naukowcy
Współcześni seniorzy są w lepszej kondycji, niż ich rówieśnicy z lat 90. - donoszą fińscy naukowcy
Poziom cukru we krwi - o jakiej porze dnia go mierzyć i jak odczytywać wyniki?
Poziom cukru we krwi - o jakiej porze dnia go mierzyć i jak odczytywać wyniki?
Ponad połowa Polaków uważa, że noszenie maseczek szkodzi zdrowiu - wynika z nowego sondażu CBOS
Ponad połowa Polaków uważa, że noszenie maseczek szkodzi zdrowiu - wynika z nowego sondażu CBOS
Kryzysy psychiczne nastolatków. Jak rozpoznać, że dziecko ma problemy i gdzie szukać pomocy
Kryzysy psychiczne nastolatków. Jak rozpoznać, że dziecko ma problemy i gdzie szukać pomocy
Para z e-papierosów jest tak samo groźna, jak dym ze zwykłych papierosów
Para z e-papierosów jest tak samo groźna, jak dym ze zwykłych papierosów
Zdrowa dieta jest ważniejsza, niż szczupła sylwetka - dowodzą najnowsze badania
Zdrowa dieta jest ważniejsza, niż szczupła sylwetka - dowodzą najnowsze badania