Polub nas na Facebooku
Czytasz: Trening mózgu – jak najdłużej zachować sprawność umysłu?
menu
Polub nas na Facebooku

Trening mózgu – jak najdłużej zachować sprawność umysłu?

Lekarz, który trzyma model mózgu

Fot: shannon fagan / gettyimages.com

Z wiekiem zaczynają psuć się wzrok i słuch, słabnie sprawność fizyczna i umysłowa. Tak samo jak ćwiczenia fizyczne pomagają utrzymywać ciało w dobrej kondycji, regularny trening mózgu może utrzymać go we właściwej formie. Jak wygląda gimnastyka mózgu i jakie daje efekty?

Trening mózgu pozwala na tworzenie się nowych komórek i połączeń nerwowych. Gdy człowiek jest dzieckiem a później nastolatkiem i dorosłym, uczy się ogromnej ilości nowych rzeczy. Zaczynając od mowy, poprzez chodzenie, czytanie, pisanie, języki obce, aż po samodzielną jazdę samochodem. Te wszystkie aktywności sprawiają, że w mózgu powstają nowe połączenia nerwowe. Gimnastyka mózgu jest więc niczym innym jak uczeniem się nowych rzeczy. Dobierając odpowiednie ćwiczenia dla mózgu, należy unikać znanych już aktywności i schematów, ponieważ nie będzie to zbyt skuteczne.

Jak działa nasza pamięć? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jak działa nasza pamięć? Źródło: Dzień Dobry TVN

Trening mózgu – gry

Ćwiczenia dla mózgu najlepiej jest wykonywać każdego dnia o określonej porze. Jak zostało wspomniane powyżej, nie mogą one polegać na czymś, co dobrze się zna lub jest się w tym dobrym. Rozwiązywanie równań matematycznych nie będzie więc dobrym ćwiczeniem umysłu dla nauczyciela matematyki.

Trening mózgu nie jest trudny, ponieważ bardzo wiele czynności można uznać za stymulujące umysł. Co więcej, można połączyć przyjemne z pożytecznym i bawiąc się z wnukiem, dzieckiem lub nawet znajomymi, pobudzać swój umysł. Świetnie sprawdzają się wszelkiego rodzaju gry. Takie gry dla mózgu to np. szachy, które są dość skomplikowane i wymagają wiele myślenia, oraz prostsze warcaby. Obmyślanie strategii, jak pokonać rywala, świetnie stymuluje mózg. Dreszczyk emocji, świetną zabawę i przy okazji trening umysłu może zapewnić nauka brydża, pokera lub innych gier karcianych. Gry na trening mózgu to również te, które ćwiczą pamięć.

Niezwykle integrująca i stymulująca jest gra memory, która może być świetną rozrywką dla całej rodziny. Nadaje się dla dzieci od 4 lat. Wspólne rodzinne gry to niezwykle skuteczne ćwiczenia mózgu dla dzieci. Ciekawą grą stymulującą mózg, niesamowicie integrującą i rozwijającą wyobraźnię, jest Dixit. Wystarczy spojrzeć na bardzo wieloznaczne i intrygujące ilustracje kart do tej gry. Osoby, które w życiu codziennym mają niewiele wspólnego z handlem i bankowością, mogą grać w „Monopoly”. W tej grze mózg jest stymulowany poprzez konieczność liczenia pieniędzy i obmyślania strategii skupu nieruchomości.

Fitness mózgu – ćwiczenie połączeń między półkulami

Bardzo ważne, szczególnie dla osób starszych, jest ćwiczenie połączeń między półkulami mózgu. Dzięki nim łatwiej jest zachowywać równowagę fizyczną, a wiele osób w podeszłym wieku skarży się na zawroty głowy i zaburzenia równowagi. W ten sposób poprawia się również pamięć i zdolności motoryczne. Ćwiczenia mózgu dla osób starszych nie są wymagające. Wystarczy każdego dnia spróbować wykonywać czynności inną ręką niż zwykle. Osoby praworęczne mogą próbować napisać kilka zdań lewą ręką. Jeszcze łatwiejszym treningiem dla mózgu będzie używanie lewej ręki przy prostych czynnościach, takich jak czesanie włosów lub mycie się. Ta metoda nie jest jednak rekomendowana w czasie krojenia, parzenia herbaty czy prasowania – można się niechcący zranić lub poparzyć. Połączenia pomiędzy obiema półkulami będą wzmacniać również ćwiczenia fizyczne – wystarczy 30 min spaceru z kijkami do nordic-walkingu, zapisanie się na jogę lub pilates.

Czy mózg można trenować? Można! Jak to robić? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Czy mózg można trenować? Źródło: 36,6

Codzienne ćwiczenia dla mózgu

Należy pamiętać, aby trening mózgu wykonywać codziennie i żeby nie był zbyt prosty. Jeśli dana aktywność lub czynność jest dobrze opanowana, warto znaleźć coś nowego. Prostym, tanim i przyjemnym pomysłem na ćwiczenia mózgu jest rozwiązywanie krzyżówek. Są one o tyle dobre, że można wykonywać je codziennie – w każdej kolejnej krzyżówce znajdują się inne pytania, które zmuszają do sięgnięcia pamięcią w głąb umysłu lub uruchomienia skojarzeń. Świetne ćwiczenie dla umysłu to także układanie puzzli – oczywiście nie mogą być zbyt proste. Metodą na fitness dla mózgu jest słuchanie muzyki i próba zapamiętania słyszanej piosenki – kawałka lub nawet całego tekstu. Sprawdzą się także nauczenie się wiersza na pamięć, nauka gry na instrumencie lub języka obcego. Pomocne będzie zapisanie się na zajęcia fitness, np. zumbę. Odtwarzanie układu choreograficznego, nie dość że stymuluje mózg, to jeszcze pomaga schudnąć i poprawić kondycję fizyczną.

Warto wiedzieć: Budowa mózgu człowieka, charakterystyka pracy poszczególnych płatów

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
9
0
Polecamy
Ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci - niezbędny element rozwoju
Ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci - niezbędny element rozwoju Dzień Dobry TVN
Jak ćwiczyć pamięć?
Ćwiczenia usprawniające pamięć
Jak ćwiczyć pamięć? Ćwiczenia usprawniające pamięć TVN zdrowie
Ćwiczenia pamięci – przydatne nie tylko dla seniorów.
Techniki pamięciowe
Ćwiczenia pamięci – przydatne nie tylko dla seniorów. Techniki pamięciowe TVN zdrowie
Ćwiczenia na trampolinie – jak wpływają na sylwetkę i czy każdy może je wykonywać?
Ćwiczenia na trampolinie – jak wpływają na sylwetkę i czy każdy może je wykonywać? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty