Polub nas na Facebooku
Czytasz: Trening ABT – jakie ćwiczenia się wykonuje i jakie daje efekty?
menu
Polub nas na Facebooku

Trening ABT – jakie ćwiczenia się wykonuje i jakie daje efekty?

Zajęcia fitness

Fot: Hinterhaus Productions / gettyimages.com

Ćwiczenia w treningu ABT skupiają się na newralgicznych partiach ciała. Można je wykonywać w domu. Są przeznaczone nie tylko dla kobiet chcących stracić zbędne kilogramy, ale również np. dla kolarzy czy narciarzy.

Trening ABT to bardzo popularna forma treningu w klubach fitness. Skupia się na trzech najbardziej newralgicznych partiach ciała, w tym na brzuchu, pośladkach i udach. Ma na celu wyszczuplenie tych partii i ujędrnienie. Jego intensywność jest umiarkowana, więc nadaje się nawet dla osób rozpoczynających treningi na siłowni. Większość ćwiczeń jest statycznych, wpływają one na siłę mięśni i ich kondycję.

Na czym polega trening ABT?

Trening ABT swoją nazwę bierze od pierwszych liter angielskiego rozwinięcia tego skrótu – abdomen, buttocks, thighs, czyli brzuch, pośladki i uda. Można więc czasem spotkać się ze skrótem polskim BPU. Jak sama nazwa wskazuje, trening ten pozwala na kształtowanie i wzmacnianie newralgicznych partii ciała. Dzięki treningom ABT mięśnie nabierają elastyczności, kształtu, siły. Ponadto tego typu treningi wpływają na redukcję tkanki tłuszczowej. Układ ćwiczeń stanowi formę aerobiku, nadaje się dla osób na każdym poziomie zaawansowania, choć oczywiście indywidualnie można dobrać intensywność czy poziom trudności ćwiczeń. Odpowiednio prowadzony trening ABT służy wykształceniu pięknej sylwetki bez powiększenia obwodów. Tym samym nie należy obawiać się, że ćwiczenia, mimo iż wzmacniające, przyczynią się do rozrostu muskulatury.

Zobacz film: Motywacja do bycia fit. Źródło: Fit bez męki i udręki.

Kto powinien wykonywać ćwiczenia ABT?

Ćwiczenia ABT może wykonywać każdy, u kogo nie stwierdza się ewidentnych przeciwwskazań do tego typu ćwiczeń. Najczęściej z tego typu treningów korzystają kobiety chcące poprawić sylwetkę i stracić zbędne kilogramy z newralgicznych partii ciała. Jednak należy pamiętać, że ćwiczenia w treningu ABT mogą okazać się doskonałym uzupełnieniem treningów kolarzy, łyżwiarzy, narciarzy, snowboardzistów czy biegaczy, czyli grup sportowców, u których istotne jest wzmacnianie dolnych partii mięśni. Część ćwiczeń ABT jest popularna wśród mężczyzn chcących wyrzeźbić sobie mięśnie brzucha.

Przeciwwskazania do treningu ABT

Jak w przypadku każdego typu treningu zawsze należy skonsultować się z lekarzem, czy dany rodzaj ćwiczeń może być wykonywany. W przypadku zdrowych osób nie ma żadnych ograniczeń i przeciwwskazań. Ćwiczenia ABT wykonywane pod okiem trenera nie powinny powodować nadmiernych obciążeń stawów czy kręgosłupa. Warunkiem jednak jest odpowiednia technika ćwiczeń. Osoby ze schorzeniami stawów i kręgosłupa powinny skonsultować ten typ ćwiczeń z lekarzem prowadzącym.

Trening ABT nie jest wskazany dla kobiet w ciąży ze względu na to, że obejmuje intensywne ćwiczenia wzmacniające brzuch, czego akurat kobiety ciężarne powinny unikać. Kobiety regularnie ćwiczące po zajściu w ciążę mogą nadal wykonywać część ćwiczeń z treningu ABT, jednak wraz z trenerem powinny ustalić, jak zmodyfikować ćwiczenia, by jak najmniej angażować mięśnie brzucha. Warto jednak przede wszystkim skonsultować się z lekarzem i mimo wszystko wybrać formę aktywności dostosowaną do aktualnego stanu. Do treningu ABT można wrócić po porodzie (po co najmniej 6 tygodniach w przypadku cięcia cesarskiego), ponieważ doskonale może wspomóc próbę powrotu do formy sprzed ciąży. Należy jednak pamiętać, że intensywne ćwiczenia fizyczne mogą powodować problemy z laktacją.

Jakie ćwiczenia wykonywane są podczas treningu ABT?

Jak podczas wszystkich treningów fitness, pierwsze 10–15 minut stanowią ćwiczenia rozgrzewające, połączone z aktywnością pobudzającą krążenie krwi i przygotowującą stawy oraz mięśnie zaangażowane w dalsze ćwiczenia. Bardzo często na siłowniach wykorzystuje się krótkie układy choreograficzne. Następnie przechodzi się do właściwej części treningu obejmującej ćwiczenia zasadnicze. Bardzo często na siłowniach treningi urozmaicane są różnego rodzaju akcesoriami, np. hantlami. Pod koniec zajęć zawsze należy wykonać ćwiczenia rozciągające.

Zobacz film: Trening w domu czy na siłowni. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
1
Polecamy
Trening wytrzymałościowy – w domu czy na siłowni?
Plan na trening wytrzymałościowy
Trening wytrzymałościowy – w domu czy na siłowni? Plan na trening wytrzymałościowy Dzień Dobry TVN
Pilates - w ciąży i dla początkujących
Pilates - w ciąży i dla początkujących Dzień Dobry TVN
Aquacycling, czyli spinning w wodzie.
Kto może brać w tym udział?
Aquacycling, czyli spinning w wodzie. Kto może brać w tym udział? TVN zdrowie
TBC (total body conditioning) - na czym polega trening?
TBC (total body conditioning) - na czym polega trening? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia