Polub nas na Facebooku
Czytasz: Trawa jęczmienna – właściwości i działanie
menu
Polub nas na Facebooku

Trawa jęczmienna – właściwości i działanie

Trawa jęczmienna na polu.

Fot. georgeoprea9 / Getty Images

Trawa jęczmienna cieszy się w ostatnim czasie bardzo dużym zainteresowaniem. Ma liczne właściwości prozdrowotne, w tym wspomaga odchudzanie, ułatwia usuwanie złogów z jelit i zmniejsza łaknienie. Wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Ułatwia też oczyszczanie organizmu z toksyn.

Trawa jęczmienna wykazuje liczne działanie prozdrowotne na ludzki organizm, przez co jest powszechnie wykorzystywana w medycynie naturalnej. Stanowi źródło niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników mineralnych, takich jak wapń, magnez, żelazo, fosfor. Dostarcza również witamin, chlorofilu, aminokwasów. Mimo pozytywnego działania trawa jęczmienna nie jest polecana kobietom w ciąży i karmiącym piersią.

Co to jest trawa jęczmienna?

Trawa jęczmienna to inaczej młody jęczmień, który nazywany jest też często zielonym jęczmieniem. Zalicza się ją do grona superfood, czyli superżywności. Drogocenne właściwości trawy jęczmiennej zyskały w ostatnim czasie mnóstwo zwolenników.

Zobaczcie, jak korzystać z dobrodziejstw natury. Jakie superfood pochodzi z Polski? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Superfood z Polski. Jakie produkty są zdrowe i pochodzą z Polski? Źródło: Dzień Dobry TVN

Trawa jęczmienna – wpływ na układ trawienny i działanie przeciwzapalne

Ze względu na zawartość chlorofilu i błonnika pokarmowego trawa jęczmienna usprawnia przemianę materii, a dzięki temu ułatwia usuwanie złogów z jelit i wspomaga proces odchudzania. Wskazana jest osobom zmagającym się z zespołem jelita drażliwego, zaparciami, chorobą wrzodową. Chlorofil zwalcza też bakterie beztlenowe, dzięki czemu trawa jęczmienna eliminuje przykry zapach potu i z ust.

Podkreśla się działanie przeciwutleniające trawy jęczmiennej. Za najistotniejszy enzym antyutleniający młodego jęczmienia uważa się dysmutazę nadtlenkową (z ang. Superoxide Dismutase, SOD). Wzmacnia ona mechanizmy obronne organizmu i niszczy wolne rodniki, w związku z czym przedłuża życie komórek oraz usprawnia ich regenerację.

Trawa jęczmienna – wpływ na układ krążenia i skórę

Trawa jęczmienna wykazuje pozytywne działanie na układ krążenia i stosowana jest w terapii schorzeń serca i naczyń krwionośnych, w tym zwłaszcza niedokrwistości, miażdżycy, choroby wieńcowej, nadciśnienia tętniczego krwi. Młody jęczmień zawiera spore dawki łatwo przyswajalnego żelaza, co pozwala na szybsze tworzenie nowych krwinek czerwonych. Obniża poziom tzw. złego cholesterolu LDL we krwi. Zapobiega agregacji płytek krwi, czyli hamuje ich zlepianie się, a dzięki temu zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów. Dodatkowo uszczelnia naczynia krwionośne.

Trawa jęczmienna jako źródło witamin i składników mineralnych

Trawa z jęczmienia stanowi źródło niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników mineralnych, takich jak: wapń, magnez, żelazo, fosfor. Dostarcza też witamin, w tym: C (457 mg), B2, czyli ryboflawiny (2,4 mg), B9, czyli kwasu foliowego (946 μg), B3, czyli niacyny (3,6 mg), B5, czyli kwasu pantotenowego (5,1 mg), A (1320 μg), B1, czyli tiaminy (0,4 mg), E (7,4 mg), B6 (17,8 mg), K (776 μg). W Stanach Zjednoczonych Ameryki przed II wojną światową sproszkowana trawa jęczmienna stanowiła suplement diety uzupełniający niedobory witamin.

Inne prozdrowotne działanie trawy jęczmiennej

Trawa młodego jęczmienia wspomaga funkcjonowanie nerek i leczenie cukrzycy. Przyczynia się znacznie do unormowania poziomu cukru we krwi. Polecana jest w przypadku zespołu przewlekłego zmęczenia, narażenia na silny stres, osłabionej odporności organizmu, problemów z koncentracją. Dodaje energii i poprawia ogólną kondycję psychofizyczną. Zawiera serotoninę i tryptofan, czyli tzw. hormony szczęścia, które odpowiedzialne są za poprawę nastroju. Trawa jęczmienna wykazuje właściwości przeciwzapalne, wzmacniające, pobudzające, oczyszczające i przeciwwirusowe. Pozwala na eliminację toksyn oraz metali ciężkich z organizmu. Dodatkowo zapewnia utrzymanie właściwej równowagi kwasowo-zasadowej organizmu, ponieważ jest produktem silnie zasadotwórczym. Trawa z młodego jęczmienia dzięki dużej zawartości witaminy D i wapnia wpływa pozytywnie na stan kości i pomaga w walce z osteoporozą.

Wartość odżywcza trawy jęczmiennej

Producenci tabletek z trawą jęczmienną podają, że 100 g produktu to źródło:

  • wartości energetycznej 1054,1 kJ / 251,8 kcal,
  • białka 30 g,
  • węglowodanów 3,4 g, w tym cukry stanowią 3,3 g,
  • tłuszczów 5 g, z czego tłuszcze nasycone stanowią 3,5 g,
  • błonnika pokarmowego 39 g.

Ile kosztuje, gdzie można kupić i jak stosować trawę jęczmienną?

Trawę jęczmienną z powodzeniem można kupić w sklepach ze zdrową żywnością, zielarskich czy aptekach. Coraz częściej nabyć ją można w sklepach spożywczych. Istnieje też możliwość zakupu przez internet. Z wysuszonych i zmielonych liści tworzy się proszek, który sprzedaje się w formie kapsułek, tabletek czy sam. W ostatniej formie dodawany jest do wody, koktajli, soków, jogurtów, a nawet zup czy sałatek. Za opakowanie 240 tabletek zapłaci się około 40 zł. Cena opakowania 300 gramów proszku waha się od 70 do nawet 180 zł.

Dawkowanie trawy jęczmiennej najlepiej żeby ustalił specjalista, a jeśli ktoś decyduje się go stosować na własną rękę, powinien sugerować się zalecanymi przez producenta dawkami. W przypadku kapsułek, które najczęściej zawierają 500 mg, prawdopodobne dawkowanie to 2 kapsułki dziennie zażywane w trakcie jedzenia i popite chłodną wodą. Proszek najczęściej dodaje się do wody. Należy 1 łyżeczkę rozpuścić w 150 ml wody i pić 20–30 minut przed jedzeniem 2–3 razy dziennie.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
0
Polecamy
Sok z aloesu – dla zdrowia i urody.
Jak przygotować i dawkować sok z aloesu?
Sok z aloesu – dla zdrowia i urody. Jak przygotować i dawkować sok z aloesu? Dzień Dobry TVN
Witamina C – lepsza z laboratorium czy naturalna?
Witamina C – lepsza z laboratorium czy naturalna? Dzień Dobry TVN
Sok marchwiowy – właściwości prozdrowotne.
Jak zrobić sok marchwiowy?
Sok marchwiowy – właściwości prozdrowotne. Jak zrobić sok marchwiowy? TVN zdrowie
Co to jest mumio shilajit?
Zastosowanie i właściwości mumio shilajit
Co to jest mumio shilajit? Zastosowanie i właściwości mumio shilajit TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia