Polub nas na Facebooku
Czytasz: Travisto - tabletki, ulotka, skład, dawkowanie, zastosowanie
menu
Polub nas na Facebooku

Travisto - tabletki, ulotka, skład, dawkowanie, zastosowanie

Kobieta siedzi na kanapie i trzyma się za brzuch, ból brzucha.

Fot. deagreez / Getty Images

Lek Travisto Activ jest stosowany przy zaburzeniach trawienia i w celu regulacji wypróżnień, czyli innymi słowy przy zaparciach. Jest także stosowany przy dolegliwościach żołądkowo-jelitowych.

Travisto Activ – działanie leku

Travisto activ jest lekiem wykorzystywanym w przypadku zaburzeń trawienia. Mowa tu o wzdęciach, uczuciu przepełnienia i odbijaniu. Zaburzenia trawienia mogą być spowodowane przez problemy z wydzielaniem żółci (np. u pacjentów po zabiegu usunięcia pęcherzyka żółciowego.

Lek może być również stosowany w celu regulacji częstości wypróżnień, czyli podczas zaparć.

Lek należy przechowywać w temperaturze do 25 stopni Celsjusza. Przeterminowany należy odnieść do punktu aptecznego. Wyrzucanie leków do kanalizacji lub do śmieci przyczynia się do zanieczyszczeń środowiska.  

Travisto Activ – skład leku

Jedna tabletka leku Travisto Activ zawiera 15 mg wyciągu (jako wyciąg suchy) z Aloe ferox Miller (alona) co odpowiada 3,150-3,745 mg hydroksyantrachinonów w przeliczeniu na aloinę, rozpuszczalnik ekstrakcyjny: woda oczyszczona, 10 mg wyciągu (jako wyciąg suchy) z Fumariae officinalis L. herbae (ziele dymnicy) DER 4-6:1, rozpuszczalnik ekstrakcyjny: woda oczyszczona, 1 mg Boldinum (boldyna).

Pozostałe składniki to: skrobia ziemniaczana, sacharoza, talk, magnezu stearynian. 

Lek Travisto Activ ma postać okrągłych tabletek o barwie szaro-zielonej. 

Travisto Activ – dawkowanie leku

Dorośli podczas zaburzeń trawienia i podczas lekkich skurczowych dolegliwości żołądkowo-jelitowych mogą przyjmować od 1 do 2 tabletek przed posiłkiem. Ważne, aby nie brać leku częściej niż 4 razy na dobę (nie więcej niż 8 tabletek na dobę).

Jeśli pojawiają się sporadyczne zaparcia pacjenci mogą zażywać od 3 do 5 tabletek na dobę wieczorem, przed snem. Wystarczające jest przyjęcie leku od dwóch do trzech razy w tygodniu.

Ważne! Travisto Activ nie wolno stosować dłużej niż 7 do 10 dni. Lek nie jest wskazany u osób poniżej 18 roku. życia.

W przypadku pominięcia dawki nie wolno przyjmować podwójnej porcji leku. Nie zaleca się także długotrwałego stosowania leku Travisto Activ, bowiem długotrwałe stosowanie dawek wielokrotnie przekraczających przeciętnie stosowane, możewywołać nagły i ostry ból żołądka i ciężką biegunkę powodującą utratę płynów i elektrolitów.

Przewlekłe przedawkowanie antrachinowych leków przeczyszczających może prowadzić do toksycznego zapalenia wątroby.

Travisto Activ – wskazania do stosowania leku

Travisto activ może być stosowany, jeśli u pacjenta występują zaburzenia trawienia (należą do nich wzdęcia, uczucie pełności, odbijania) spowodowane zaburzeniami wydzielania żółci. Zaburzenia w wydzielaniu żółci mogą występować m. in. po przebytej cholecystektomii, czyli usunięciu pęcherzyka żółciowego.

Wskazaniem do stosowania leku są także skurczowe dolegliwości żołądkowo-jelitowe - np. podczas zaparć występujących sporadycznie i mających związek ze zmianą diety lub miejsca pobytu.

Jakie zioła pobudzają trawienie? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Zioła pobudzające trawienie. Piołunówka, orzechówka, kruszyna. Źródło: Dzień Dobry TVN

Travisto Activ – przeciwwskazania do stosowania leku

Przeciwwskazaniem do stosowania leku Travisto Activ jest uczulenie na którykolwiek ze składników leku oraz choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy oraz niedrożność dróg żółciowych. 

Leku nie powinny zażywać osoby cierpiące na niewydolność wątroby, żółtaczkę oraz z występującym ostrym stanem zapalnym dróg żółciowych, nerek i jelit.

Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest także krwawienie menstruacyjne, ciąża oraz karmienie piersią.

Szczególną ostrożność powinny zachować osoby cierpiące na bóle brzucha niewiadomego pochodzenia, osoby silnie odwodnione i z niedoborem elektrolitów. 

W przypadku stosowania glikozydów nasercowych, leków antyarytmicznych, leków powodujących wydłużenie odstępu QT, diuretyków, adrenokortykosteroidów lub korzenia lukrecji pacjent powinien poradzić się lekarza przed stosowaniem leku Travisto Activ.

Konsultacja jest również wskazana jeśli pacjent ma problemy z wypróżnieniem (występuje u niego zbita masa kałowa) oraz niediagnozowane, ostre lub uporczywe dolegliwości żołądkowo-jelitowe, np. ból brzucha, nudności i wymioty, ponieważ objawy te mogą być oznaką potencjalnej lub istniejącej niedrożności jelit.

Ważne! Przewlekłe stosowanie leków przeczyszczających jest wskazaniem do konsultacji lekarskiej ponieważ może ono przyczynić się do zaburzenia czynności jelit i uzależnienia.

Należy poradzić się lekarza w przypadku występowania zaburzeń czynności nerek, bowiem stosowanie leku Travisto Activ może spowodować wystąpienie zaburzeń elektrolitowych. Konsultacja lekarska jest wskazana także wtedy, kiedy pacjent ma kamicę nerkową i kamicę pęcherzyka żółciowego.

Lek jest także niewskazany u osób poniżej 18. roku życia.

Travisto Activ – interakcje

Leki, których nie należy stosować jednocześnie to:

  • warfaryna (lek zapobiegający krzepnięciu krwi);
  • leki moczopędne, adrenokortykosteroidy i korzeń lukrecji (leki wywołujących hipokaliemię - niedobór potasu - objawiający się osłabieniem, zmęczeniem, zaburzeniami rytmu serca), gdyż to może nasilać zaburzenia elektrolitowe.

Hipokaliemia, będąca skutkiem długotrwałego nadużywania środków przeczyszczających nasila działanie glikozydów nasercowych i wchodzi w interakcje z lekami przeciwarytmicznymi, lekami indukującymi występowanie rytmu zatokowego (np. chinidyna) i lekami powodującymi wydłużenie odstępu QT. 

Travisto Activ – skutki uboczne

Każdy lek może powodować skutki uboczne. W przypadku Travisto Activ mogą pojawić się kurczowe bóle żołądkowo-jelitowe, melanoza okrężnicy (łagodne zaburzenia pigmentacji ściany okrężnicy rozpoznawane podczas kolonoskopii). Również wystąpić mogą reakcje nadwrażliwości na składniki leku, zaburzenie równowagi elektrolitowej, białkomocz, krwiomocz lub żółte lub czerwono-brązowe (zależne od pH) zabarwienie moczu przez metabolity aloesu.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
1
Polecamy
Leki homeopatyczne - co to takiego?
Leki homeopatyczne - co to takiego? Dzień Dobry TVN
Zespół serotoninowy - występowanie, objawy i postępowanie lecznicze
Zespół serotoninowy - występowanie, objawy i postępowanie lecznicze Dzień Dobry TVN
Castangus - ulotka, skutki uboczne, skład, dawkowanie, tabletki
Castangus - ulotka, skutki uboczne, skład, dawkowanie, tabletki TVN zdrowie
Sudafed (tabletki) - ulotka, skład i dawkowanie leku
Sudafed (tabletki) - ulotka, skład i dawkowanie leku TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia