Polub nas na Facebooku
Czytasz: Trądzik - objawy, przyczyny i jak się go pozbyć? Jakie są skuteczne metody leczenia?
menu
Polub nas na Facebooku

Trądzik - objawy, przyczyny i jak się go pozbyć? Jakie są skuteczne metody leczenia?

NAN

Fot: Ocskay Bence / stock.adobe.com

Trądzik pospolity to częsta przypadłość osób młodych, choć może wystąpić w każdym wieku. W leczeniu stosowane są liczne zawiesiny, tabletki i kremy łagodzące zmiany skórne. Wiele produktów w diecie może zaostrzać zmiany skórne, dlatego istotna jest też odpowiednia dieta.

Trądzik należy do grupy chorób gruczołów łojowych. Trądzik pospolity dotyczy przede wszystkim młodych osób, u których występuje nadczynność gruczołów łojowych. Charakteryzuje się występowaniem zaskórników, wykwitów grudkowo-krostkowych i torbieli ropnych. Zmiany te są umiejscowione w okolicach łojotokowych, czyli głownie na twarzy i plecach.

Jakie są przyczyny trądziku?

Podstawową przyczyną jest osobnicza skłonność do wytwarzania łoju. Predyspozycje genetyczne mogą mieć tu duży wpływ, ponieważ osobniczo zmienna jest ilość receptorów androgenowych w obrębie gruczołów łojowych, a tym samym różna jest ich aktywność.

Pierwotnie dochodzi do nadmiernego wytwarzania mas rogowych i ich niezupełnego oddzielania się, co w efekcie prowadzi do powstania zaskórników, a następnie pojawienia się w ich obrębie odczynów zapalnych. 

Dużą rolę w powstawaniu zmian trądzikowych odgrywa aktywność hormonalna organizmu, a w szczególności poziom androgenów nadnerczowych. Trądziku nie obserwuje się więc przed okresem pokwitania. Kolejnym czynnikiem są bakterie, które wykrywane są w dużych ilościach w ujściach gruczołów łojowych.

Trądzik może być również wywołany przez wiele czynników. Wyróżnia się wtedy:

  • trądzik zawodowy - wynikający z ekspozycji na czynniki drażniące, jak chlor czy oleje,
  • trądzik polekowy - wywołany najczęściej przez steroidoterapię,
  • trądzik kosmetyczny - zmiany pojawiają się po nadmiernym stosowaniu pudrów i innych kosmetyków zatykających ujścia gruczołów łojowych,
  • trądzik niemowlęcy - jest związany ze stosowaniem olejów mineralnych do pielęgnacji skóry.

Objawy trądziku, przebieg i najczęstsze lokalizacje

Trądzik pospolity ma przewlekły przebieg, charakteryzuje się występowaniem tzw. zaskórników. Wyróżnia się:

  • zaskórniki otwarte, w których główną rolę odgrywają bytujące w gruczołach łojowych bakterie Propionibacterium acnes i pityrosporum. Takie zmiany charakteryzują się otworem w części środkowej, przez który wydobywa się łojowo-rogowa masa. Na szczycie są ciemne. Mogą z przekształcić się w ropne torbiele;
  • zaskórniki zamknięte - drobne, białe, dobrze widoczne.

Zmiany trądzikowe najczęściej obejmują okolice twarzy, klatki piersiowej i pleców, czyli okolic łojotokowych. W okresie letnim zmiany mogą ulec złagodzeniu dzięki nasłonecznieniu zajętych okolic ciała.

Zobacz film: Trądzik różowaty - jak można z nim skutecznie walczyć? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Leczenie trądziku

Jeśli zmiany w przebiegu trądziku mają niewielkie nasilenie, często wystarcza leczenie miejscowe. Stosowane są lecznicze pudry, zawiesiny, pasty, albo aerozole. Maści nie są najlepszą formą kosmetyku w terapii trądziku, gdyż taka konsystencja doprowadza do zatykania ujść gruczołów. W miejscowej terapii zastosowanie znajdują środki bogate w witaminę A,antybiotyki, takie jak: erytromycyna, tetracyklina, neomycyna, klindamycyna, a także kwas salicylowy oraz cynk.

Jeśli trądzik jest bardzo nasilony, zaleca się leczenie ogólne tetracyklinami lub erytromycyną. Ciężkie postacie trądziku wymagają podawania 13-cis kwasu witaminy A, który silnie działa keratolitycznie i przeciwłojotokowo. W przypadku kobiet należy pamiętać, że ma on działanie teratogenne, więc podczas kuracji kobiety muszą zażywać środki antykoncepcyjne (już na 1 miesiąc przed i 2 miesiące po kuracji).

Trądzik a dieta

Dieta na trądzik opiera się na produktach naturalnych, bogatych w błonnik, witaminy A i E oraz w cynk. Można je znaleźć w pomidorach, papryce, burakach, marchwi, rzodkiewce, nabiale, szpinaku czy awokado. Na choroby skóry pozytywny wpływ mają również witaminy z grupy B, które łagodzą wszelkiego typu zmiany skórne. Bogatym źródłem tych witamin są orzechy, dób, wątróbka, rośliny strączkowe.

Najlepszym mikroelementem wpływającym na leczenie zmian trądzikowych jest cynk. Bogatym jego źródłem są ryby, owoce morza (ale nie krewetki, które jako jedyne z tej grupy mogą nasilać zmiany trądzikowe), kasza, jaja, słonecznik.

Trądzik różowaty - czy to ta sama choroba?

Nie. Trądzik różowaty to rumieniowe, grudkowe zmiany na podłożu łojotoku połączone z zaburzeniami naczynioruchowymi, polegającymi na łatwym czerwienieniu się twarzy pod wpływem emocjonalnych bodźców. Umiejscawia się wyłącznie na twarzy, dotyczy dojrzałych, dorosłych osób. 

Przebieg różni się od standardowych zmian trądziku pospolitego. Tu zmiany początkowo mają rumieniowaty charakter, obserwuje się liczne zmiany naczyniowe, a dopiero w późniejszym czasie rozwijają się wykwity grudkowe i krostkowe, które mogą doprowadzić do przerostowych zmian nosa. Podłoże trądziku różowatego również jest inne. 

Zobacz także: Trądzik grudkowy – przyczyny jego powstawania i odmiany. Jak go leczyć?

Może on wynikać z niedokwaśności żołądka albo różnych zaburzeń hormonalnych, dlatego też leczenie powinno być najpierw przyczynowe, a dopiero później wprowadza się leki modyfikujące przebieg choroby, jak: metronidazol, tetracyklina, erytromycyna.

Zobacz film: Trądzik jako choroba. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
4
Polecamy
Trądzik różowaty - leczenie, pielęgnacja, dieta i domowe sposoby
Trądzik różowaty - leczenie, pielęgnacja, dieta i domowe sposoby Dzień Dobry TVN
Trądzik – rodzaje, rozpoznanie, leczenie
Trądzik – rodzaje, rozpoznanie, leczenie Dzień Dobry TVN
Jak wygląda trądzik młodzieńczy?
Przyczyny, leczenie, dieta i domowe sposoby
Jak wygląda trądzik młodzieńczy? Przyczyny, leczenie, dieta i domowe sposoby TVN zdrowie
Pryszcze na plecach – jak się ich pozbyć?
Przyczyny i leczenie
Pryszcze na plecach – jak się ich pozbyć? Przyczyny i leczenie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty