Polub nas na Facebooku
Czytasz: Trądzik niemowlęcy – trądzik a skaza białkowa. Czym smarować zmiany trądzikowe?

Trądzik niemowlęcy – trądzik a skaza białkowa. Czym smarować zmiany trądzikowe?

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: fotolia.com

Trądzik niemowlęcy (lub noworodkowy w zależności od wystąpienia objawów i wieku dziecka) to dość częsta przypadłość spotykająca niemowlęta (lub noworodki) w pierwszych miesiącach życia. Jest podobny do trądziku młodzieńczego i objawia się najczęściej czerwonymi krostami lub pryszczami na powierzchni skóry twarzy dziecka. Znacznie częściej dotyczy chłopców niż dziewczynki.

Trądzik niemowlęcy (z łac. Acne neonatorum) jest bezbolesnym schorzeniem dermatologicznym, objawiającym się najczęściej krostami trwającymi kilka lub kilkanaście dni. Na ogół dotyka okolic twarzy, szyi, czoła i ustępuje samoistnie. Wciąż nie są potwierdzone przyczyny powstawania trądziku niemowlęcego, a leczenie ma na celu łagodzenie objawów.

Trądzik u niemowląt

Najczęściej trądzik niemowlęcy powstaje u dzieci między 2. a 5. tygodniem życia i znika po kilku dniach lub kilku tygodniach, lecz – jak podkreślają pediatrzy – są znane przypadki utrzymywania się objawów trądziku niemowlęcego przez kilka miesięcy.

Szacuje się, że trądzik niemowlęcy może spotykać nawet 20% noworodków i niestety bardzo często jest źle diagnozowany. Ze względu na niedostatecznie ustaloną etiologię oraz niespecyficzne objawy, bywa mylony z alergią, a nawet z atopowym zapaleniem skóry. Z tego względu na rodzicach dziecka spoczywa obowiązek obserwacji skóry dziecka i – w przypadku wystąpienia podejrzenia trądziku – szczegółowego opisu zmian skórnych lekarzowi. Błędna diagnostyka i niewłaściwe leczenie mogą doprowadzić do szpecących blizn potrądzikowych na twarzy kilkutygodniowego dziecka.

Syn znanej dziennikarki choruje na skazę białkową. Zobacz film i dowiedz się jak sobie radzi z chorobą syna

Zobacz film: Odeta Moro opowiada o chorobie syna. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Trądzik niemowlęcy – dlaczego powstaje?

Przyczyna trądziku niemowlęcego nie jest do końca znana, ale istnieje kilka hipotez, które mogą wytłumaczyć mechanizm powstawania zmian skórnych u noworodków. Pierwsza z nich wskazuje na przegrzewanie organizmu dziecka. Wynika to z faktu, że czerwone krostki pojawiają się u dziecka w miejscach ogrzewanych (np. czapką na czole) i zanikają, gdy skóra jest ochładzana (np. w czasie spaceru). Kolejna teoria zakłada, że za pojawienie się trądziku są odpowiedzialne androgeny – męskie hormony odpowiadające m.in. za zwiększone owłosienie i wypadanie włosów. Poziom hormonów wzrasta u kobiet w ciąży i utrzymuje się przez kilka tygodni lub miesięcy po urodzeniu. Zakłada się, że androgeny mogą być przekazywane podczas karmienia piersią. Zdaniem pediatrów, trądzik niemowlęcy może być też uwarunkowany skłonnościami genetycznymi, kolonizacją bakterii ze skóry matki, które wywołują podrażnienie skóry.

Trądzik a skaza białkowa

Zdarza się, że trądzik niemowlęcy jest mylony z objawami skazy białkowej. To alergia na białka mleka krowiego, uzewnętrzniająca się problemami skórnymi. U niektórych dzieci objawy dotyczą wyłącznie zmian na twarzy, przez co są mylone z główną oznaką trądziku niemowlęcego. W przebiegu skazy białkowej mogą występować także krosty na łokciach oraz zgięciach kolan. Aby zdiagnozować właściwe schorzenie, należy udać się do pediatry, który zleci właściwe badania. Warto pamiętać, że skaza białkowa u dzieci w okresie niemowlęcym (i nie tylko) może objawiać się również biegunkami oraz wymiotami, które nie są charakterystycznymi symptomami dla trądziku niemowlęcego. Skazy białkowej nie należy bagatelizować, ponieważ w skrajnych sytuacjach może doprowadzić do obrzęku dróg oddechowych, a także do wstrząsu anafilaktycznego.

Jak wygląda trądzik niemowlęcy? Charakterystyczne objawy

Jak podkreślają dermatolodzy, najczęstszymi objawami trądziku niemowlęcego są czerwone krostki, które występują głównie na twarzy, choć bardzo często mogą dotyczyć także skóry głowy. W ciągu pierwszych dni występowania krostek zmiany przypominają tzw. potówki, z czasem pojawiają się pryszcze (ropne wypryski). Zmiany skórne uwydatniają się, gdy noworodek płacze, jest zdenerwowany, kiedy jest mu gorąco. Skóra na twarzy dziecka jest jaśniejsza, gdy ono śpi, jest spokojne lub przebywa na spacerze w chłodny dzień. Krosty nie występują na plecach, a także w okolicach klatki piersiowej i pozostałych miejscach ciała, w przebiegu trądziku niemowlęcego nie stwierdza się także zaskórników.

Co na trądzik niemowlęcy? Czym smarować i jak leczyć zmiany?

Ze względu na nieustaloną przyczynę trądziku niemowlęcego, nie ma konkretnej metody leczenia. Lekarze zalecają obserwację dziecka, a także przemywania skóry twarzy delikatnym środkiem myjącym przeznaczonym do pielęgnacji skóry niemowląt. Nie powinno się stosować żadnych maści ani antybiotyków, ponieważ skóra noworodka jest bardzo delikatna, a wymienione środki mogłyby przynieść więcej szkody niż pożytku. Zaleca się, by trądzik niemowlęcy przeczekać, ponieważ zazwyczaj nie jest to schorzenie utrzymujące się długo, najczęściej przechodzi samoistnie. Jeśli schorzenie ma ostry przebieg i z dnia na dzień poważnie się zaostrza, warto udać się do lekarza lub skonsultować problem z endokrynologiem, z uwagi na możliwość zaburzeń hormonalnych. Warto zapobiegać rozwojowi specyficznych krost na twarzy dziecka. Można to uczynić poprzez nieprzegrzewanie organizmu, zwracanie uwagi na skład ubrań dziecka i stosowanych proszków do prania.

Zobacz film: Stosowanie kwasu hialuronowego na blizny potrądzikowe. Źródło: Bez skazy


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
56
12
Więcej na temat
Trądzik - objawy, przyczyny i jak się go pozbyć? Jakie są skuteczne metody leczenia?
Trądzik - objawy, przyczyny i jak się go pozbyć? Jakie są skuteczne metody leczenia?
Cera tłusta – czym się charakteryzuje i jak ją pielęgnować
Cera tłusta – czym się charakteryzuje i jak ją pielęgnować
Trądzik torbielowaty – jak powstaje? Przyczyny, objawy i leczenie dolegliwości
Trądzik torbielowaty – jak powstaje? Przyczyny, objawy i leczenie dolegliwości
Drożdże na trądzik - maseczka, drożdże do picia i w tabletkach. Efekty kuracji drożdżowej
Drożdże na trądzik - maseczka, drożdże do picia i w tabletkach. Efekty kuracji drożdżowej
Komentarze (0)
Nie przegap
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary Materiał sponsorowany
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi Materiał sponsorowany
Jak podnieść ciśnienie tętnicze krwi?
Jak podnieść ciśnienie tętnicze krwi? Materiał sponsorowany
Sprzątanie krok po kroku, czyli od czego zacząć, a na czym skończyć
Sprzątanie krok po kroku, czyli od czego zacząć, a na czym skończyć Materiał sponsorowany
Olej z czarnuszki – płynne złoto z domowej apteczki
Olej z czarnuszki – płynne złoto z domowej apteczki
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?