Polub nas na Facebooku
Czytasz: Towarzyski sangwinik – charakterystyka. Sangwinik w pracy i w związku
menu
Polub nas na Facebooku

Towarzyski sangwinik – charakterystyka. Sangwinik w pracy i w związku

mężczyzna

Fot. Morsa Images / Getty Images

Sangwinik to jeden z czterech typów temperamentu. Obdarzona nim osoba jest pełnym energii optymistą, ciekawym świata, nowych wrażeń. Działa z pasją, kreatywnie, choć miewa słomiany zapał. Przyciąga ludzi swoim entuzjazmem i barwną osobowością, jest duszą towarzystwa, ale bywa niestała w uczuciach.

Sangwinik, choleryk, flegmatyk, melancholik to nazwy zaczerpnięte z najstarszej typologii osobowości, opracowanej w V w. p.n.e. przez – uznawanego za ojca medycyny – Hipokratesa. Grecki lekarz wykazał się doskonałą intuicją i umiejętnością obserwacji ludzi, ponieważ psychologowie do dziś odwołują się do podstaw jego koncepcji. Opisane przez niego cztery typy temperamentu uznaje się zwykle za zespół cech wrodzonych (lub wykształconych w najwcześniejszym dzieciństwie), które u danego człowieka są stałe przez całe życie. Warunkują one ekspresję, reaktywność na bodźce, sposób bycia i działania w określonych okolicznościach.

Cechy sangwinika

Sangwinik to najbardziej radosny spośród wszystkich typów osobowości. Cechują go optymizm (często graniczący z beztroską) i wysoki poziom życiowej energii. Jest osobą spontaniczną i impulsywną, więc jego nastrój potrafi się szybko zmieniać. Najczęściej jednak tryska humorem i pogodą ducha. Nietrudno przy tym odgadnąć, jakie samopoczucie ma sangwinik, ponieważ jest on ekstrawertykiem. Zwykle głośno mówi, żywo gestykuluje, nie ma problemu z opowiadaniem o swoich uczuciach.

Żywotność i entuzjazm sangwinika sprawiają, że bez trudu zjednuje sobie otoczenie. Osoba o takim temperamencie ma łatwość nawiązywania nowych kontaktów i uwielbia przebywać wśród ludzi. Sangwinik jest rozmowny, elokwentny, dowcipny. Zawsze chętnie się bawi, a swoją obecnością i nieszablonowymi pomysłami wnosi koloryt w spotkania towarzyskie. Potrzebuje przy tym znajdować się w centrum uwagi, lubi przeglądać się w oczach innych osób i czuć się atrakcyjny, doceniany. Ponieważ często zmienia zdanie, łatwo ulega wpływom i modom, niekiedy bywa odbierany jako osoba powierzchowna.

W działaniu sangwinik jest szybki, energiczny, ale przy tym zwykle słabo zorganizowany. Bywa jednak bardzo skuteczny dzięki sprytowi i kreatywności w rozwiązywaniu problemów. Zawsze otwarty na nowe wrażenia, nie boi się wyzwań. Nie cierpi jednak rutyny, więc jeśli zaczyna się nudzić, ma problem z doprowadzeniem swoich przedsięwzięć do końca, zwłaszcza gdy na horyzoncie pojawiają się nowe, fascynujące go możliwości.

Sangwinik w pracy

Sangwinik z łatwością zyskuje przychylność pracodawców i współpracowników. Oczarowuje swoją osobowością. Ma godny podziwu zapał do pracy. Nie unika ryzyka, jest elastyczny i pełen energii. Potrafi działać efektywnie w stresujących sytuacjach. Ma zwykle podzielną uwagę, więc może zajmować się kilkoma sprawami jednocześnie. Porażki nie zniechęcają go, lecz mobilizują. Jego pozycję w pracy wzmacniają inicjatywa, nieszablonowe myślenie, wysokie umiejętności interpersonalne. Idealne zawody dla sangwinika to takie, w których może być w ruchu, znajdować się w centrum uwagi, podejmować wciąż nowe wyzwania. Dlatego osoby o takim temperamencie doskonale odnajdują się w roli aktorów, polityków czy dziennikarzy.

Do słabości sangwinika należy problem z utrzymaniem motywacji do pracy, jeśli zadania, których się podjął, tracą w jego oczach atrakcyjność. Wówczas je porzuca lub doprowadza do końca z niechęcią. W działaniu sangwinikowi brakuje dyscypliny. Najczęściej improwizuje, działa chaotycznie, nie sprawdza, czy nie popełnił błędów. Brak organizacji może także oznaczać skłonność do bałaganiarstwa, zapominania o terminach, zobowiązaniach. Sangwinik ma skłonność do przeceniania własnych możliwości. Często nie jest w stanie sprostać wszystkim zadaniom, których się podjął. Te zaś, które nie są dla niego dostatecznie interesujące, potrafi w nieskończoność odkładać na później.

Sangwinik w związku

Towarzyski sangwinik z łatwością nawiązuje zarówno przyjaźnie, jak i relacje partnerskie. Życie z pełnym uroku sangwinikiem może jednak przysparzać pewnych problemów. Przede wszystkim trudno mu się trwale zaangażować – jego emocje bywają płomienne, ale płytkie. Potrafi zmienić obiekt uczuć, gdy zaczyna się nudzić. W stałych związkach sangwinik bywa nadmiernie skupiony na sobie, co nie oznacza, że nie liczy się z potrzebami partnera – jedynie ich nie dostrzega, zajęty mówieniem o sobie czy poszukiwaniem nowych doznań. W życiu z osobą o takim temperamencie kłopotliwa bywa jej niefrasobliwość – brak troski o przyszłość, zapominalstwo, nieprzemyślane wydatki.

Mimo powyższych trudności związek z sangwinikiem to zwykle gwarancja barwnego, pełnego wrażeń życia. Osoba o takim temperamencie zaraża radością, entuzjazmem. Wypełnia dom przyjaciółmi, a wolny czas aktywnością, w której ceni sobie towarzystwo partnera. Nie jest przy tym wymagająca – potrafi cieszyć się wszystkim, co przynosi los. Można przy niej uczyć się optymizmu, doceniania każdej chwili. Najczęściej sangwinik jest szczery, otwarty, prostoduszny, co ułatwia komunikację i rozwiązywanie konfliktów. Mimo pozornego egocentryzmu zawsze stara się być pomocny i nie czynić nikomu krzywdy.

Sangwinik a choleryk, flegmatyk i melancholik

Typologia osobowości jest z konieczności pewnym uproszczeniem. W rzeczywistości rzadko spotyka się ludzi, którzy reprezentowaliby pełen zestaw cech sangwinika. Najczęściej zdarzają się charaktery mieszane, łączące w sobie cechy dwóch spośród czterech typów temperamentu. Przykładowo, na co dzień towarzyski sangwinik może mieć styl pracy właściwy raczej flegmatykowi. Nieczęsto zdarza się połączenie sangwinik-melancholik ponieważ są to typy przeciwstawne.

Czy dzisiejsze nastolatki są słabe psychicznie? Sprawdź:

Zobacz film: Czy dzisiejsze nastolatki są słabe psychicznie? Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
10
1
Polecamy
Osobowość – czym jest i jakie są jej rodzaje?
Osobowość – czym jest i jakie są jej rodzaje? Dzień Dobry TVN
Jak być sobą? Co zrobić, by pokazać światu swoje prawdziwe „ja”?
Jak być sobą? Co zrobić, by pokazać światu swoje prawdziwe „ja”? Dzień Dobry TVN
Energiczny choleryk – charakterystyka. Choleryk w pracy i w związku 
Energiczny choleryk – charakterystyka. Choleryk w pracy i w związku  TVN zdrowie
Perfekcyjny melancholik – charakterystyka. Melancholik w pracy i w związku
Perfekcyjny melancholik – charakterystyka. Melancholik w pracy i w związku TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami Materiał sponsorowany
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką
Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką