Polub nas na Facebooku
Czytasz: Torbiel wątroby – przyczyny, objawy, skuteczne leczenie

Torbiel wątroby – przyczyny, objawy, skuteczne leczenie

Zainteresował Cię ten artykuł?
Na pierwszym planie uśmiechnięta lekarka trzyma teczkę z wynikami. W tle widać dwójkę starszych ludzi i pielęgniarkę

Fot: fotolia.com

Torbiel wątroby najczęściej jest przypadkowo diagnozowana w trakcie badań obrazowych jamy brzusznej. W początkowej fazie występuje bezobjawowo. Przyczyny, objawy, a nawet od częstotliwość występowania zależą od rodzaju guza.

Torbiel wątroby jest wykrywana w trakcie ultrasonografii jamy brzusznej. Pierwsze objawy dotyczą układu pokarmowego, a w wyjątkowych przypadkach powodują poważne konsekwencje. W większości sytuacji guzy nie mają charakteru nowotworowego. Torbiel wątroby jest łagodną dolegliwością pojawiającą się wskutek zmian strukturalnych wątroby.

W początkowej fazie schorzenia nie występują objawy. Pojawiają się one w miarę wzrastania guza. Dodatkowo rośnie ryzyko wystąpienia powikłań choroby. Jednak poważne konsekwencje, które mogą doprowadzić do śmierci, są bardzo rzadkie.

Dlaczego powstają torbiele wątroby?

Przyczyny występowania torbieli wątroby są uzależnione od ich rodzajów. Torbiel prosta wątroby jest wywoływana przez zmiany wrodzone. Są one spowodowane zaburzeniami przewodzików żółciowych występujących u płodu. Torbielakogruczolak pojawia się rzadko i tylko u dorosłych, w większości u kobiet.

Gruczolakorak torbielowaty może powstać z torbielakogruczolaka, który przekształca się w złośliwy nowotwór, który powoduje przerzuty. Wielotorbielowate zwyrodnienie wątroby występuje w przebiegu dziedziczonego autosomalnie dominująco wielotorbielowatego schorzenia nerek. Torbiel bąblowcowa jest spowodowana rozwojem zakażenia larwalną postacią tasiemca bąblowcowego (do infekcji dochodzi psem drogą pokarmową).

Co wiesz o wątrobie? Sprawdź się w naszym quizie!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Czym się objawiają torbiele wątroby?

Podobnie jak powody powstania, tak i symptomy guzów, są uzależnione od rodzaju torbieli wątroby. Torbiel prosta wątroby najczęściej nie daje objawów, a jeśli już jakieś występują, to są to nudności, dyskomfort bądź silny ból w prawej części nadbrzusza. Torbielakogruczolak wątroby przez kilka lat może się nie ujawniać. Objawy następują z rozrostem guza i są to utrata łaknienia oraz uciskający ból w nadbrzuszu.

Symptomy gruczolakoraka torbielowatego pojawiają się dopiero w późniejszym stadium rozwoju. Chory może odczuwać zmęczenie, dyskomfort po prawej stronie pod żebrem, mieć mniejszy apetyt czy tracić na wadze. Wielotorbielowate zwyrodnienie wątroby daje się we znaki przy zwiększaniu się guzów. Wówczas widoczna jest powiększona wątroba czy może być odczuwany ból brzucha. Przy torbieli bąblowcowej najczęściej występuje uczucie przepełnienia, ból w okolicach prawego podżebrza, świąd, a czasami nawet żółtaczka.

Torbiel wątroby – skuteczne leczenie

Torbiele wątroby najczęściej są wykrywane w trakcie ultrasonografii (USG) jamy brzusznej. Gdy guz zostanie wykryty w następnej kolejności zostaje wykonana tomografia komputerowa albo rezonans magnetyczny. To pozwala na jednoznaczne potwierdzenie wystąpienia guza wątroby. W niektórych przypadkach może być konieczne badanie histologiczne. Jest ono wykonywane tylko w sytuacji, gdy pojawiły się nietypowe zmiany chorobowe.

Guzy mogą mieć różny charakter oraz inne objawy, dlatego dobrą metodą leczenia jest indywidualna walka ze schorzeniem. Najskuteczniejszą terapią przy torbielach wątroby jest operacja. Wyjątkiem jest tu odmiana prosta, w przypadku której nie podejmuje się żadnego działania. Wynika to z jej wielkości (średnica jest niewiększa niż 40 mm). Torbiele proste wątroby muszą osiągać bardzo duże rozmiary, żeby poddać je zabiegowi chirurgicznemu. W przypadku torbieli bąblowcowej leczenie przeciwpasożytnicze jest przeprowadzane tylko wtedy, gdy zmiana zostanie zakwalifikowana do leczenie operacyjnego.

Guzy mogą powodować różne nieprzyjemne powikłania. Wśród nich najgroźniejszym jest pęknięcie torbieli, czego efektem jest wyciek jej treści do dróg żółciowych albo do jamy otrzewnej. Innymi konsekwencjami są zakażenia oraz krwotoki. U niektórych pacjentów mogą się pojawić powikłania związane dokładnie z danym rodzajem guza, np. torbiel bąblowcowa może spowodować wstrząs anafilaktyczny, zwyrodnienie wielotorbielowate przyczynia się do powstania nadciśnienia wrotnego a torbielakogruczolak może być podłożem do złośliwej transformacji nowotworowej.

Zobacz film: Budowa wątroby. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
96
13
Komentarze (0)
Nie przegap
Choroby, które dziecko może przynieść z przedszkola 
Choroby, które dziecko może przynieść z przedszkola 
Normy poziomu cukru we krwi i sposoby regulacji stężenia glukozy w organizmie
Normy poziomu cukru we krwi i sposoby regulacji stężenia glukozy w organizmie
Jakie stany chorobowe odpowiadają za podwyższone monocyty?
Jakie stany chorobowe odpowiadają za podwyższone monocyty?
Siemię lniane -  właściwości lecznicze. Jak przygotować i pić siemię?
Siemię lniane -  właściwości lecznicze. Jak przygotować i pić siemię?
Kreatynina – badanie surowicy krwi – normy i interpretacja wyników 
Kreatynina – badanie surowicy krwi – normy i interpretacja wyników 
Trójglicerydy: ich rola w organizmie, normy, interpretacja wyników i sposoby na obniżenie
Trójglicerydy: ich rola w organizmie, normy, interpretacja wyników i sposoby na obniżenie