Polub nas na Facebooku
Czytasz: Torbiel endometrialna jajnika – czym jest, jak się objawia i jak ją leczyć?

Torbiel endometrialna jajnika – czym jest, jak się objawia i jak ją leczyć?

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: fotolia.com

Torbiel endometrialna (struktury wypełnione wydzieliną o zabarwieniu brunatnym lub czarnym na lub wewnątrz endometrium) znana jest również pod nazwą „torbiel czekoladowa”. Kobiety mogą o niej nie wiedzieć, aż do momentu, kiedy lekarz wykryje ją podczas badania lub ultrasonografii.

Torbiel endometrialna może być przyczyną przewlekłego bólu miednicy mniejszej, podnosić ryzyko rozwoju nowotworu jajnika czy utrudniać zajście w ciążę. Nieleczone torbiele mogą się bezboleśnie powiększać i w konsekwencji może dojść do ich pęknięcia (zwykle występuje ono w trakcie lub tuż po okresie) i rozlania treści do jamy brzusznej. Skutkuje to ostrym bólem brzucha, infekcją, krwotokiem wewnętrznym i poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, które wymagają leczenia farmakologicznego lub usunięcia operacyjnego.

Torbiel endometrialna – najczęstsze objawy

We wczesnym etapie choroby torbieli endometrialnej często nie towarzyszą żadne objawy. Z czasem mogą pojawić się objawy typowe dla endometriozy, takie jak: ból w dolnej części brzucha, który nie ustępuje i może się pogorszyć przed miesiączką i w jej trakcie. Mogą też wystąpić bardzo obfite i długie krwawienia miesiączkowe, bolesne stosunki płciowe czy ból podczas oddawania moczu i stolca.

Torbiel endometrialna jajnika – najczęstszy rodzaj torbieli endometrialnej

Najczęstszym rodzajem endometriozy jest zależna od estrogenu torbiel endometrialna jajnika lub torbiel czekoladowa – występuje u około 17–50% kobiet z endometriozą. Rozmiar torbieli jest zróżnicowany i waha się od około 5 cm (rozmiar piłki tenisowej) do około 20 centymetrów (rozmiar grejpfruta). Torbiele mogą umiejscawiać się pojedynczo lub po kilka na każdym jajników. Choć endometrioza występuje zwykle u kobiet i dziewcząt w wieku rozrodczym, możliwe są również przypadki u kobiet w okresie menopauzy lub przed menopauzą. Podobnie jak w przypadku wszystkich typów schorzenia, etiologia endometriozy jajników pozostaje nieznana. Jej przyczyna jest wielofazowa, obejmująca wiele czynników, takich jak: dziedziczną predyspozycję, zaburzenia komórek macierzystych, zaburzenia immunologiczne (autoimmunologiczne) oraz czynniki środowiskowe.

Najpoważniejszymi skutkami nieleczonej lub słabo leczonej endometriozy jajników mogą być: nieodwracalna dysfunkcja jajników, przewlekły ból miednicy, niepłodność i inne potencjalne powikłania, które wymagają pilnej interwencji medycznej. Ponadto jest ona również główną przyczyną wykonywania histerektomii i kosztownych hospitalizacji, stając się jedną z najpoważniejszych problemów zdrowia publicznego naszych czasów.

Torbiel endometrialna jajnika – leczenie ziołami

Zioła stosowane w celu pobudzenia układu endokrynnego, zachowania równowagi hormonalnej czy regulowania owulacji mogą zapobiec wystąpieniu torbieli jajników. Wyróżnić należy: korzeń Maca (Lepidium meyenii), pluskwicę groniastą (Cimicifuga racemosa), czarny kohosh, Dong Quai (Angelica sinensis), nasiona osteoplastu (Silybum marianum), buzdyganek naziemny (Tribulus terrestris), niepokalanek pospolity (Vitex agnus-castus) i krwawnik pospolity (Achillea millefolium).

Torbiel endometrialna – leczenie

Podczas określenia sposobu leczenia lekarz bierze pod uwagę wiek pacjentki, poziom odczuwanego bólu i czy planuje ona mieć dziecko w przyszłości. Na tej podstawie wybiera plan, który może obejmować:

To Cię zainteresuje

Endometrioza za ciąża -  wpływ endometriozy na zajście w ciążę i jej utrzymanie Endometrioza – leczenie choroby, stosowanie leków i wskazania dotyczące zabiegów Objawy oraz przyczyny endometriozy
  • obserwację lekarską – jeśli nie pojawia się silny ból, a torbiel jest niewielka, lekarz może zasugerować obserwację i odczekanie 6–8 tygodni w celu sprawdzenia, czy nie doszło do wchłonięcia torbieli, a następnie użyje badania ultrasonograficznego, aby upewnić się, że tak się stało;
  • farmakoterapię – lekarz może zalecić przyjmowanie leków z grupy antagonistów GnRH; mogą one powodować działania niepożądane podobne do objawów menopauzy, takie jak uderzenia gorąca, utrata gęstości kości i mniejszy popęd płciowy; nie należy ich przyjmować, starając się o dziecko;
  • zabiegi chirurgiczne – chirurg może zastosować kilka metod leczenia torbieli, w tym:
  • aspirację i ablację ściany torbieli – polega na odbarczeniu płynu z torbieli, a następnie użyciu różnych form energii, takich jak prąd elektryczny lub laser, aby zniszczyć ścianę torbielową,
  • wycięcie – ta opcja leczenia polega na całkowitym usunięciu torbieli z jajnika,
  • ooforektomia – zabieg usunięcia jajników; rzadko jest konieczne przy łagodnej formie torbieli; jest to zalecana forma leczenia nowotworów.

Zobacz film: Objawy, leczenie raka jajnika. Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
0
Więcej na temat
Co to jest endometirum i co należy zrobić, gdy nastąpi jego przerost?
Endometrioza – leczenie choroby, stosowanie leków i wskazania dotyczące zabiegów
Rak endometrium – objawy i przerzuty, cytologia a rak endometrium
Objawy oraz przyczyny endometriozy
Komentarze (0)
Nie przegap
Nowoczesne metody leczenia cukrzycy Reklama
Zimowa apteczka na ferie 
Kontuzje na stoku narciarskim – pierwsza pomoc
Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?
Obrzęk mózgu – objawy, leczenie, rokowania
Nerwobóle serca – przyczyny, objawy i leczenie