Polub nas na Facebooku
Czytasz: Tomografia komputerowa jamy brzusznej – na czym polega, jak się przygotować?
menu
Polub nas na Facebooku

Tomografia komputerowa jamy brzusznej – na czym polega, jak się przygotować?

NAN

Fot: fotolia.com

Tomografia komputerowa (TK) jamy brzusznej jest skutecznym badaniem w diagnostyce ostrych bólów brzucha, uszkodzeń jamy brzusznej, a także zmian nowotworowych i zapalnych. To powszechnie stosowane badanie radiologiczne, wykorzystujące promieniowanie rentgenowskie.

Tomografia komputerowa (TK) jamy brzusznej umożliwia dokładną ocenę badanych narządów i elementów jamy brzusznej: żołądka, jelita cienkiego, jelita grubego, a także nerek, wątroby, śledziony, nadnerczy oraz trzustki.

Na czym polega tomografia komputerowa (TK) brzucha?

Tomografia komputerowa jest dość powszechnym i przydatnym badaniem diagnostycznym. Poprzez połączenie aparatu rentgenowskiego i tomografu, umożliwia stworzenie obrazu każdej części ludzkiego ciała. W przypadku tomografii komputerowej jamy brzusznej obrazowanie wykonuje się od sklepienia przepony aż do spojenia łonowego. Standardowy tomograf komputerowy składa się z ruchomego stołu, gantry (charakterystyczna obręcz eliptyczna z lampą) oraz komputera. W czasie badania stół porusza się, a tomograf „skanuje” i wysyła dane do komputera, który później przetwarza je na obraz tomograficzny.

Zobacz także: Tomografia siatkówki oka - OCT

Zobacz film: Biorezonans - sposób na biznes - ukryta kamera. Źródło: Stylowy Magazyn

Wskazania do tomografii komputerowej jamy brzusznej

Lekarz może zlecić wykonanie tomografii komputerowej w przypadku silnego bólu brzucha, a także domniemanych uszkodzeń jamy brzusznej. Tomografia jest standardowym badaniem w podejrzeniu nowotworów jelit, żołądka, trzustki, dróg żółciowych, wątroby i innych narządów miąższowych w obrębie jamy brzusznej. Badanie pomaga rozpoznać i ocenić stopień zaawansowania zmian nowotworowych. 

Wskazaniami do przeprowadzenia tomografii komputerowej brzucha są także choroby zapalne jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego) oraz ostre stany, w których doszło do niedrożności jelit, perforacji jelit, zapalenia wyrostka robaczkowego, zapalenia uchyłków jelita grubego, a także innych urazów (w tym urazów śledziony czy krwawień). Tomografia komputerowa jest niezbędnym badaniem diagnostycznym w późniejszym leczeniu kamicy przewodowej dróg żółciowych, ostrych i przewlekłych zapaleniach trzustki, stanach zapalnych nerek, chorób naczyń nerkowych, a także marskości wątroby i zakrzepicy żył wątrobowych lub żyły głównej dolnej. Tomografia komputerowa jamy brzusznej jest szczególnie ceniona w podejrzeniach kamicy nerkowej, gdzie czułość diagnostyczna sięga blisko 100%.

Zobacz także: Rezonans magnetyczny (MRI) głowy - jak się przygotować i jak wygląda badanie?

Zobacz film: Co powinieneś wiedzieć, zanim pójdziesz na zwolnienie lekarskie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak się przygotować do tomografii komputerowej jamy brzusznej?

Do tomografii komputerowej jamy brzusznej należy przystąpić na czczo i powstrzymać się od jedzenia pokarmów stałych na co najmniej 4- 6 godzin (w zależności od ośrodka wykonującego badanie) przed wykonaniem badania. W dniu poprzedzającym badanie powinno wypić się spore ilości płynów (3 litry). Nie zaleca się spożywania alkoholu oraz produktów ciężkostrawnych. Należy pamiętać, aby na badanie tomografem komputerowym przyjść z aktualnym poziomem kreatyniny we krwi (nie starszym niż 2 tygodnie). Informacja ta jest potrzebna w przypadku badania z podaniem środka kontrastowego Jeśli stężenie odbiega od normy, tomografia komputerowa nie powinna zostać przeprowadzona.

Na 2 dni przed obrazowaniem jelita cienkiego powinno wprowadzić się dietę lekkostrawną i niezostawiającą dużej ilości resztek pokarmowych w jelitach (zaleca się spożywanie mleka, nabiału, owoców, warzyw), a także środki przeczyszczające. Na dzień przed badaniem zaleca stosowanie diety płynnej wraz ze środkami przeczyszczającymi, a w dniu wykonania tomografii nierzadko wykonuje się lewatywę i podaje badanym leki rozkurczające. Ponadto konieczne jest wypicie na czczo ok. 750 ml wody przed badaniem lub z jodowym środkiem kontrastowym,by uzyskać kontrast między ścianami żołądka, pętli jelitowych a strukturami otaczającymi).

Osoby poddające się tomografii komputerowej trzustki wypijają nawet 1,5 l wody na ok. pół godziny przed obrazowaniem, by wypełnić jelito i umożliwić lepszy obraz na tomografie. Przed wykonaniem badania należy poinformować lekarza o stale zażywanych lekach i trwających lub przebytych chorobach.

Tomografia komputerowa jamy brzusznej z kontrastem – na czym polega?

Tomografia komputerowa jamy brzusznej z kontrastem pomaga w uzyskaniu pełniejszego i dokładniejszego obrazu badanego narządu wewnętrznego. W tym celu podaje się środek barwiący, zwany kontrastem. W większości przypadków składa się z roztworu wodnego zawierającego 1 lub 2% jodowy roztwór – środek cieniujący.

Przebieg tomografii komputerowej jamy brzusznej

Badanie tomografem komputerowym przeprowadza się w specjalnej pracowni radiologicznej. Nie trzeba się rozbierać, wystarczy położyć się na specjalnym, automatycznie przesuwanym stole. W trakcie badania lekarz lub technik wykonujący badanie znajduje się w innym pomieszczeniu i instruuje osobę badaną przez intercom. Podczas tomografii komputerowej stół wraz z pacjentem przesuwa się w kierunku lamp rentgenowskich, które wykonują zdjęcia danej części ciała. Nie powinno się poruszać ciałem, ponieważ znacznie zakłóca to obraz w tomografie.

Tomografia komputerowa jamy brzusznej: przeciwwskazania i powikłania

Badanie tomografem komputerowym jest bezbolesne, jednak w rzadkich sytuacjach mogą pojawić się różne niepożądane efekty, takie jak: nudności, zawroty głowy, uderzenia gorąca, zaczerwienienie skóry oraz duszność oraz inne nieprzyjemne odczucia związane z podaniem środka kontrastowego. Przeciwwskazaniami do przeprowadzenia obrazowania jest ciąża, niewydolność nerek, uczulenia na środki kontrastowe (w przypadku badania z kontrastem), a także klaustrofobia. Powikłania po wykonaniu obrazowania należą do rzadkich przypadków i są najczęściej związane ze stosowaniem kontrastu.

Zobacz film: Zastosowanie laserów. Źródło: Bez recepty

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1355
34
Polecamy
USG - proste badanie, które może uratować życie.
Jakie choroby pomaga wykryć?
USG - proste badanie, które może uratować życie. Jakie choroby pomaga wykryć? Dzień Dobry TVN
Co jeść przed kolonoskopią?
Zasady prawidłowego przygotowania do badania
Co jeść przed kolonoskopią? Zasady prawidłowego przygotowania do badania Dzień Dobry TVN
Tomografia komputerowa - wszechstronna diagnostyka
Tomografia komputerowa - wszechstronna diagnostyka TVN zdrowie
Rezonans magnetyczny z kontrastem – przygotowanie do badania
Rezonans magnetyczny z kontrastem – przygotowanie do badania TVN zdrowie
Komentarze (3)
ja
a organizm zakwasza każdy CHUDY nabiał, typu mleko 0%, chudy twaróg,itd
Czytaj całość
ja
to nie jest do końca prawda: mleko szkodzi ludziom, którzy cierpią na niedobór lub brak enzymu zwanego laktazą, który ułatwia trawienie obecnej w mleku laktozy. Natomiast ludzie mający ten
enzym oczywiście nie będą mieli żadnych problemów spożywając mleko
Czytaj całość
ktos
Jak można w diecie stosować mleko?? Dawniej nie znano właściwości mleka i uczono na studiach medycznych, że jest zdrowe. Teraz to się już zmieniło,ale jak widać nie wszyscy mają o tym pojęcie. Mleka powinno się unikać w diecie, tym bardziej przed badaniem jelit,bo mleko zakwasza i szkodzi jelitom.
Czytaj całość
Nie przegap
Suszone owoce: właściwości, metody suszenia i wpływ na zdrowie. Zdrowa przekąska czy bomba kaloryczna?
Suszone owoce: właściwości, metody suszenia i wpływ na zdrowie. Zdrowa przekąska czy bomba kaloryczna?
Napięciowy ból głowy – objawy, przyczyny, metody leczenia
Napięciowy ból głowy – objawy, przyczyny, metody leczenia
Wosk carnauba i jego zastosowanie w żywności i kosmetyce. Czy jest szkodliwy?
Wosk carnauba i jego zastosowanie w żywności i kosmetyce. Czy jest szkodliwy?
Czy pasztet jest zdrowszą alternatywą dla mięsa? Co tak naprawdę się w nim znajduje?
Czy pasztet jest zdrowszą alternatywą dla mięsa? Co tak naprawdę się w nim znajduje?
Podwójne widzenie – objawy, przyczyny, leczenie i ćwiczenia
Podwójne widzenie – objawy, przyczyny, leczenie i ćwiczenia
Jedzenie w nocy - przyczyny i skutki niezdrowego nawyku. Skuteczne porady, jak oduczyć się jedzenia w nocy 
Jedzenie w nocy - przyczyny i skutki niezdrowego nawyku. Skuteczne porady, jak oduczyć się jedzenia w nocy