Polub nas na Facebooku
Czytasz: To oficjalne: Arechin nie jest już uznawany za „polski lek na koronawirusa”
menu
Polub nas na Facebooku

To oficjalne: Arechin nie jest już uznawany za „polski lek na koronawirusa”

Arechin

AerialPerspective Images GettyImages

Arechin, który wiosną został w Polsce zarejestrowany w nowym wskazaniu terapeutycznym, czyli w "leczeniu wspomagającym w zakażeniach koronawirusem” – oficjalnie stracił ten status – dowiedział się tvn24.pl.

Arechin (chlorochina) stracił oficjalne wskazanie jako lek "wspomagający leczenie" chorych na COVID-19 dopiero pod koniec października, chociaż już kilka miesięcy wcześniej było wiadomo o wątpliwej skuteczności chlorochiny w leczeniu COVID-19.

Czytaj więcej:

Redakcja poleca:
Sok z rokitnika – właściwości, sposób przygotowania, przeciwwskazania
Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – na czym polega choroba? Objawy i leczenie schorzenia
Bezoary – przyczyny powstawania, objawy i leczenie

Arechin – co to za lek?

Substancją czynną w leku Arechin jest chlorochina - znana już od prawie 70 lat. Arechin jest więc dobrze poznanym lekiem, który od dawna z powodzeniem stosuje się w leczeniu malarii, reumatoidalnego zapalenia stawów i tocznia rumieniowatego. Arechin od lat produkowany jest przez polski koncern medyczny Adamed Pharma S.A.

Nowe wskazanie dla stosowania Arechinu polski Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zarejestrował niespełna dwa tygodnie po tym, jak potwierdzono u nas pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem. Od tej pory Arechi mógł być stosowany w "leczeniu wspomagającym w zakażeniach koronawirusem typu beta takimi jak SARS-CoV, MERS-CoV i SARS CoV-2".

Czy chlorochina leczy zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2?

Chlorochina, a także podobna do niej hydroksychlorochina, to substancje lecznicze, z którymi naukowcy i lekarze od początku rozwoju pandemii wiązali ogromne nadzieje. Przypuszczano, że leki te mogą zmniejszać u chorych zakażonych koronawirusem ryzyko rozwoju ciężkiego zapalenia płuc, powikłań oddechowych i, co za tym idzie ograniczać liczbę pacjentów, którzy wymagają leczenia w oddziałach intensywnej terapii. Chlorochinę podawano pacjentom z COVID-19, m.in. we Włoszech, w Hiszpanii, w Szwajcarii i w Holandii, a także w szpitalach w Polsce.

O chlorochinie było głośno, kiedy Donald Trump, Prezydent Stanów Zjednoczonych przyznał, że bierze ten lek profilaktycznie, aby chronić się przed koronawirusem SARS-CoV-2.

Niestety, choć pierwsze badania przeprowadzone w Chinach i we Francji dawały bardzo obiecujące wyniki co do skuteczności chlorochiny i hydroksychlorochiny w leczeniu COVID-19, to już kolejne testy, przeprowadzone na większą skalę, pokazały, że środki te nie są aż tak skuteczne, jak przypuszczano. Co więcej – zwrócono uwagę na to, że mogą wywoływać groźne skutki uboczne.

Światowa Organizacja Zdrowia radziła dużą ostrożność w stosowaniu chlorochiny i hydroksychlorochiny w leczeniu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i zaleciła, by używać ich tylko w przypadku chorób, w których mają udowodniona skuteczność – czyli m.in. w malarii i chorobach reumatycznych.

Chlorochina i hydroksychlorochina to produkty zalecane do użytku przeciwko wielu chorobom, ale dotąd nie udowodniono, by były skuteczne w terapii przeciwko Covid-19 lub w użytku profilaktycznym"

- powiedział wówczas Mike Ryan, ekspert WHO.

Jakie skutki uboczne mogą wywołać chlorochina i hydroksychlorochina

Amerykańska Administracja Żywności i Leków (FDA) już w kwietniu wydała ostrzeżenie, w którym zaznaczyła, że u pacjentów przyjmujących hydroksychlorochinę rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia arytmii. Na potencjalną szkodliwość chlorochiny dla osób z problemami układu krążenia wskazuje też niedawne badanie z Brazylii.

Mimo zaleceń WHO zarówno chlorochina i hydroksychlorochina jeszcze przez wiele tygodni były szeroko stosowane u pacjentów z Covid-19. W Polsce dopiero 23 października Arechin stracił oficjalne wskazanie jako "wspomagający leczenie" chorych na COVID-19.

Jak przekazała dziennikarzom tvn24 rzeczniczka producenta leku Martyna Strupczewska:

Liczba zgłoszonych działań niepożądanych w analizowanym okresie jest znikoma i zgodna z charakterystyką produktu leczniczego. Nie odnotowano żadnego ciężkiego nieopisanego do tej pory działania niepożądanego

Więcej informacji na temat rejestracji dopuszczenia Arechinu do leczenia COVID-19 w Polsce na TVN24.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
85
6
Polecamy
WHO przestrzega przed stosowaniem chlorochiny u pacjentów z COVID-19
WHO przestrzega przed stosowaniem chlorochiny u pacjentów z COVID-19 TVN zdrowie
Lek przeciwwirusowy remdesivir nie pomaga chorym na COVID-19.
WHO wyjaśnia, dlaczego
Lek przeciwwirusowy remdesivir nie pomaga chorym na COVID-19. WHO wyjaśnia, dlaczego Dzień Dobry TVN
Trwają poszukiwania leku na Covid-19.
Dużą nadzieję dają tabletki na trzustkę
Trwają poszukiwania leku na Covid-19. Dużą nadzieję dają tabletki na trzustkę Dzień Dobry TVN
Jak wygląda leczenie COVID-19?
Które terapie są najbardziej obiecujące?
Jak wygląda leczenie COVID-19? Które terapie są najbardziej obiecujące? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty