Polub nas na Facebooku
Czytasz: To oficjalne: Arechin nie jest już uznawany za „polski lek na koronawirusa”
menu
Polub nas na Facebooku

To oficjalne: Arechin nie jest już uznawany za „polski lek na koronawirusa”

Arechin

AerialPerspective Images GettyImages

Arechin, który wiosną został w Polsce zarejestrowany w nowym wskazaniu terapeutycznym, czyli w "leczeniu wspomagającym w zakażeniach koronawirusem” – oficjalnie stracił ten status – dowiedział się tvn24.pl.

Arechin (chlorochina) stracił oficjalne wskazanie jako lek "wspomagający leczenie" chorych na COVID-19 dopiero pod koniec października, chociaż już kilka miesięcy wcześniej było wiadomo o wątpliwej skuteczności chlorochiny w leczeniu COVID-19.

Czytaj więcej:

Arechin – co to za lek?

Substancją czynną w leku Arechin jest chlorochina - znana już od prawie 70 lat. Arechin jest więc dobrze poznanym lekiem, który od dawna z powodzeniem stosuje się w leczeniu malarii, reumatoidalnego zapalenia stawów i tocznia rumieniowatego. Arechin od lat produkowany jest przez polski koncern medyczny Adamed Pharma S.A.

Nowe wskazanie dla stosowania Arechinu polski Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zarejestrował niespełna dwa tygodnie po tym, jak potwierdzono u nas pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem. Od tej pory Arechi mógł być stosowany w "leczeniu wspomagającym w zakażeniach koronawirusem typu beta takimi jak SARS-CoV, MERS-CoV i SARS CoV-2".

Czy chlorochina leczy zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2?

Chlorochina, a także podobna do niej hydroksychlorochina, to substancje lecznicze, z którymi naukowcy i lekarze od początku rozwoju pandemii wiązali ogromne nadzieje. Przypuszczano, że leki te mogą zmniejszać u chorych zakażonych koronawirusem ryzyko rozwoju ciężkiego zapalenia płuc, powikłań oddechowych i, co za tym idzie ograniczać liczbę pacjentów, którzy wymagają leczenia w oddziałach intensywnej terapii. Chlorochinę podawano pacjentom z COVID-19, m.in. we Włoszech, w Hiszpanii, w Szwajcarii i w Holandii, a także w szpitalach w Polsce.

O chlorochinie było głośno, kiedy Donald Trump, Prezydent Stanów Zjednoczonych przyznał, że bierze ten lek profilaktycznie, aby chronić się przed koronawirusem SARS-CoV-2.

Niestety, choć pierwsze badania przeprowadzone w Chinach i we Francji dawały bardzo obiecujące wyniki co do skuteczności chlorochiny i hydroksychlorochiny w leczeniu COVID-19, to już kolejne testy, przeprowadzone na większą skalę, pokazały, że środki te nie są aż tak skuteczne, jak przypuszczano. Co więcej – zwrócono uwagę na to, że mogą wywoływać groźne skutki uboczne.

Światowa Organizacja Zdrowia radziła dużą ostrożność w stosowaniu chlorochiny i hydroksychlorochiny w leczeniu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i zaleciła, by używać ich tylko w przypadku chorób, w których mają udowodniona skuteczność – czyli m.in. w malarii i chorobach reumatycznych.

Chlorochina i hydroksychlorochina to produkty zalecane do użytku przeciwko wielu chorobom, ale dotąd nie udowodniono, by były skuteczne w terapii przeciwko Covid-19 lub w użytku profilaktycznym"

- powiedział wówczas Mike Ryan, ekspert WHO.

Jakie skutki uboczne mogą wywołać chlorochina i hydroksychlorochina

Amerykańska Administracja Żywności i Leków (FDA) już w kwietniu wydała ostrzeżenie, w którym zaznaczyła, że u pacjentów przyjmujących hydroksychlorochinę rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia arytmii. Na potencjalną szkodliwość chlorochiny dla osób z problemami układu krążenia wskazuje też niedawne badanie z Brazylii.

Mimo zaleceń WHO zarówno chlorochina i hydroksychlorochina jeszcze przez wiele tygodni były szeroko stosowane u pacjentów z Covid-19. W Polsce dopiero 23 października Arechin stracił oficjalne wskazanie jako "wspomagający leczenie" chorych na COVID-19.

Jak przekazała dziennikarzom tvn24 rzeczniczka producenta leku Martyna Strupczewska:

Liczba zgłoszonych działań niepożądanych w analizowanym okresie jest znikoma i zgodna z charakterystyką produktu leczniczego. Nie odnotowano żadnego ciężkiego nieopisanego do tej pory działania niepożądanego

Więcej informacji na temat rejestracji dopuszczenia Arechinu do leczenia COVID-19 w Polsce na TVN24.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
85
6
Polecamy
WHO przestrzega przed stosowaniem chlorochiny u pacjentów z COVID-19
WHO przestrzega przed stosowaniem chlorochiny u pacjentów z COVID-19 TVN zdrowie
Lek przeciwwirusowy remdesivir nie pomaga chorym na COVID-19.
WHO wyjaśnia, dlaczego
Lek przeciwwirusowy remdesivir nie pomaga chorym na COVID-19. WHO wyjaśnia, dlaczego Dzień Dobry TVN
Trwają poszukiwania leku na Covid-19.
Dużą nadzieję dają tabletki na trzustkę
Trwają poszukiwania leku na Covid-19. Dużą nadzieję dają tabletki na trzustkę Dzień Dobry TVN
Leczenie COVID-19 kombinacją trzech leków daje obiecujące wyniki
Leczenie COVID-19 kombinacją trzech leków daje obiecujące wyniki TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Niedobór witaminy C – przyczyny. Sposoby uzupełniania kwasu askorbinowego
Niedobór witaminy C – przyczyny. Sposoby uzupełniania kwasu askorbinowego
Czym jest zapaść krążeniowa? Przyczyny, objawy i leczenie
Czym jest zapaść krążeniowa? Przyczyny, objawy i leczenie
Regulują poziom cukru, wspomagają odchudzanie, a także poprawiają nastrój. Dlaczego warto jeść daktyle?
Regulują poziom cukru, wspomagają odchudzanie, a także poprawiają nastrój. Dlaczego warto jeść daktyle?
Idealna pora na rodzeństwo dla jedynaka
Idealna pora na rodzeństwo dla jedynaka
Kawa z kardamonem ‒ właściwości i najlepsze przepisy 
Kawa z kardamonem ‒ właściwości i najlepsze przepisy 
Rwa barkowa - przyczyny, ćwiczenia, objawy, leczenie, trwanie
Rwa barkowa - przyczyny, ćwiczenia, objawy, leczenie, trwanie