Polub nas na Facebooku
Czytasz: Tłuszczak w piersiach - jak się objawia oraz jakie są metody leczenia?
menu
Polub nas na Facebooku

Tłuszczak w piersiach - jak się objawia oraz jakie są metody leczenia?

Staras/getty images

Tłuszczak w piersi to niezłośliwy, zazwyczaj mały nowotwór, który zawiera komórki tkanki tłuszczowej. Jest miękki w dotyku i nie powoduje dolegliwości bólowych, ma jednak tendencję do wzrastania. Tłuszczak na piersi zazwyczaj wykrywany jest podczas badania palpacyjnego lub USG piersi.

Tłuszczak piersiowy, który nie powoduje dyskomfortu, może być pozostawiony pod obserwacją lekarską. Dużych rozmiarów tłuszczaki usuwane są najczęściej metodami operacyjnymi lub poprzez liposukcję.

Co to jest tłuszczak w piersi?

Tłuszczakiem (łac. lipoma) nazywamy łagodny (niezłośliwy) nowotwór, który zbudowany jest z dojrzałej tkanki tłuszczowej, otoczonej torebką łącznotkankową. Wyglądem przypomina guzek i jest skromnie unaczyniony. Tłuszczaki są niebolesne, miękkie i spoiste w dotyku, a skóra nad nimi pozostaje niezmieniona. Najczęściej powstają jako pojedyncze zmiany izolowane, zdarzają się jednak przypadki występowania tłuszczaków mnogich. Ich wzrost jest bardzo powolny i w przeważającej większości pozostają niewielkie, rzadko osiągają rozmiar powyżej 3 cm. Tłuszczaki nie przekształcają się w nowotwory złośliwe. Występują u około 1% populacji, najczęściej u osób po 40. roku życia.

Przyczyna powstawania tłuszczaków nie została do końca zbadana, najprawdopodobniej wpływ na ich rozwój mają predyspozycje genetyczne. Zmiany powstają wszędzie tam, gdzie występuje tkanka tłuszczowa – osoby z jej nadmiarem są bardziej narażone na ich rozwój. Zwykle pojawiają się w skórze i tkance podskórnej. Najczęściej lokalizują się na tułowiu, kończynach oraz w okolicy twarzy. Tłuszczaki mogą tworzyć się nawet w narządach wewnętrznych jamy brzusznej (np. w wątrobie) oraz klatki piersiowej (np. w sercu), gdyż tkanka tłuszczowa jest również tam obecna. Piersi zbudowane są głównie z tkanki gruczołowej oraz ciała tłuszczowego. Z tego względu tłuszczaki, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, lokalizować się mogą w tkance tłuszczowej gruczołu sutkowego.

Jakie objawy może dawać tłuszczak znajdujący się w piersi?

Tłuszczaki pojawiające się w piersiach zwykle nie dają żadnych objawów. Znajdowane są zazwyczaj przypadkowo podczas samokontroli lub badania palpacyjnego piersi wykonywanego przez lekarza. Tłuszczak na piersi w dotyku jest bardzo miękkim guzkiem, który daje się łatwo ucisnąć i jest przesuwalny względem otaczającej skóry. Nie powoduje dolegliwości bólowych. Skóra sutka w okolicy zmiany pozostaje niezmieniona. W bardzo rzadkich przypadkach tłuszczaki, które osiągają kilka centymetrów, dają objawy uciskowe oraz zniekształcają pierś. Małe zmiany guzkowe mogą być wykryte podczas mammografii lub badania ultrasonograficznego (USG) piersi, wykonywanego profilaktycznie. W klasyfikacji radiologicznej zmian w piersiach widocznych w badaniach obrazowych tłuszczaki opisywane są jako stopień BIRADS II. Należy pamiętać, że każda zmiana w piersi powinna być dokładnie zdiagnozowana. W wątpliwych przypadkach należy wykonać biopsję gruboigłową, gdyż zmiany złośliwe, takie jak tłuszczakomięsak czy rak piersi, niekiedy w badaniach obrazowych przypominają niegroźne zmiany łagodne.

Na czym polega leczenie tłuszczaków piersiowych?

Tłuszczaki, które są małych rozmiarów oraz nie powodują żadnych objawów, mogą pozostawać jedynie pod kontrolą i obserwacją lekarską. Należy w takim przypadku wykonywać okresowe badania palpacyjne oraz USG piersi, gdyż zmiany mają tendencję do wzrostu. Duże tłuszczaki, które powodują dyskomfort, ograniczają ruchy oraz stanowią istotny defekt kosmetyczny, mogą zostać wycięte. Najczęściej przeprowadza się chirurgiczne usunięcie tłuszczaka – nacinana jest skóra i tkanka podskórna piersi, a tłuszczak wraz z torebką zostaje odseparowany i wyciągnięty w całości. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Usunięty materiał poddawany jest badaniu histopatologicznemu, co daje możliwość ostatecznego potwierdzenia łagodnego charakteru zmiany.

Do innych metod usuwania tłuszczaków z piersi należy liposukcja – małą sondą zostaje odessana treść tłuszczowa, znajdująca się wewnątrz zmiany, a torebka łącznotkankowa wyciągana jest specjalnymi szczypcami. Istnieje także możliwość bezpośredniego ostrzykiwania tłuszczaków preparatami zawierającymi sterydy. Substancje te powodują jednak tylko inwolucję, czyli zmniejszenie rozmiarów tłuszczaka. Metoda ta nie daje także możliwości pobrania materiału do badania histopatologicznego. Nawroty po całkowitym usunięciu tłuszczaka są bardzo rzadkie.

Zobacz film: Profilaktyka raka piersi

źródło:x-news

Bibliografia:

1. Breast lipoma. https://radiopaedia.org/articles/breast-lipoma

2. Lipoma of the breast: An uncommon occurrence http://www.njssjournal.org/article.asp?issn=1116-5898;year=2016;volume=26;issue=1;spage=12;epage=14;aulast=Nwashilli

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
97
6
Polecamy
Jak wykryć zmiany w piersiach?
Mammografia, USG i samodzielne badanie piersi
Jak wykryć zmiany w piersiach? Mammografia, USG i samodzielne badanie piersi Dzień Dobry TVN
Jak mądrze przygotować się do lata i uchronić przed czerniakiem?
Jak mądrze przygotować się do lata i uchronić przed czerniakiem? Dzień Dobry TVN
Co to jest włókniak?
Jak usunąć włókniaki w piersiach, na szyi i na skórze?
Co to jest włókniak? Jak usunąć włókniaki w piersiach, na szyi i na skórze? TVN zdrowie
Czy torbiele w piersiach bolą i dają jakiekolwiek objawy?
Czy torbiele w piersiach bolą i dają jakiekolwiek objawy? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?