Polub nas na Facebooku
Czytasz: Tlenoterapia – na czym polega? Kiedy ją stosować? 
menu
Polub nas na Facebooku

Tlenoterapia – na czym polega? Kiedy ją stosować? 

Relax

Fot:Getty Images Aja Koska

Tlenoterapia to leczenie za pomocą tlenu, przeprowadzane zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Terapię można stosować nie tylko w warunkach szpitalnych, lecz także w domu. Wskazania do leczenia tlenem to niewydolność oddechowa, mukowiscydoza, niektóre nowotwory i niewydolność serca.

Leczenie tlenem stosuje się przede wszystkim w przypadku ostrej i przewlekłej niewydolności oddechowej, w sytuacji, gdy saturacja spada poniżej 94%. Wśród sposobów wykorzystania tlenu wymienia się leczenie w komorze hiperbarycznych (tlenoterapia hiperbaryczna) oraz terapię tlenem w stężeniu 100%. Tlenoterapia domowa zalecana jest w przypadku leczenia mukowiscydozy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, niewydolności serca. W tlenoterapii stosuje się maski tlenowe, wąsy tlenowe, specjalne instalacje lub butle przenośne.

Tlenoterapia bierna, czynna, hiperbaryczna

Tlenoterapia to leczenie tlenem, które przeprowadza się w sytuacjach nagłych, gdy występuje bezpośrednie zagrożenie życia, a także w schorzeniach, w przypadku których uzupełnienie tlenu ma wspomagać leczenie, wydłużać życie i poprawiać komfort chorego. Wyróżnia się dwa podstawowe sposoby leczenia tlenem – tlenoterapię czynną i bierną. Ta pierwsza stosowana jest w przypadku pacjentów, u których stwierdzono niewydolność oddechową lub brak oddechu. Często jest też wykonywana w stanach zagrożenia życia. Tlenoterapia bierna przeprowadzana jest u chorych, którzy oddychają samodzielnie, jednak z powodu jakiegoś schorzenia konieczne jest uzupełnienie tlenu. W niektórych sytuacjach konieczne jest zastosowanie tzw. komory hiperbarycznej, w której umieszcza się pacjenta. Dzięki tej metodzie tlen dostaje się do organizmu w ilościach zwielokrotnionych i trafia nie tylko do krwinek czerwonych, lecz także do płynu mózgowo-rdzeniowego oraz układu limfatycznego. Czasami lekarze zalecają tlenoterapię domową, w której wykorzystuje się specjalne urządzenia – koncentratory tlenu. Tlenoterapia zawsze odbywa się po konsultacji z lekarzem, który dobiera odpowiednie dawki i stężenie. Wykorzystywany gaz musi mieć odpowiednie atesty, temperaturę i wilgotność.

Redakcja poleca:
Zespół suchego oka, czyli co? Skąd się bierze i jak sobie z nim poradzić? Materiał sponsorowany
Czym nie należy popijać leków? Pytamy eksperta
Niepłodność - to się leczy! Gdzie szukać pomocy? Materiał sponsorowany

Tlenoterapia – zalecenia

Tlenoterapia pozwala dostarczyć tlen do najważniejszych organów ludzkiego ciała – mózgu i serca, dzięki czemu mogą lepiej funkcjonować. Jednocześnie poprawia się samopoczucie i ogólna sprawność pacjenta. Odpowiednie dotlenienie organów wspomaga prawidłowy sen, redukuje kłopoty z oddychaniem, poprawia odporność organizmu i pomaga spowolnić rozwój niektórych chorób układu oddechowego. Wskazań do tlenoterapii jest wiele, a wśród najważniejszych wymienia się: zatrzymanie oddechu, zatrucie tlenkiem węgla oraz niewydolność oddechową. Choroby, w których leczeniu stosuje się tlen, to m.in. przewlekła obturacyjna choroba płuc, mukowiscydoza, astma, duszności, bezdech senny, zawał mięśnia sercowego, otyłość, choroba dekompresyjna, urazy, oparzenia termiczne, choroby nowotworowe i cukrzyca.

Powikłania tlenoterapii

Tlen podawany w zbyt dużej ilości może wywoływać skutki uboczne. Objawy niepożądane nie występują często, zależą głównie od czasu kuracji oraz stężenia, w jakim podawany jest gaz. Powikłania mogą wystąpić przy długotrwałej terapii z użyciem tlenu w stężeniu przekraczającym 50%. Do poważnych skutków ubocznych należy ostre uszkodzenie płuc, zapalenie oskrzeli i tchawicy, dysplazja oskrzelowo-płucna u noworodków, niedodma oraz wysuszenie błon śluzowych układu oddechowego, które może prowadzić do powstania owrzodzeń, a nawet zakażeń. Możliwym powikłaniem jest również zaleganie wydzieliny w drzewie oskrzelowym.

Zasady tlenoterapii

Tlenoterapia musi być prowadzona pod kontrolą lekarza. Jej odmiana szpitalna polega na podawaniu tlenu ciekłego lub gazowego, sprzężonego. Gaz podawany jest poprzez instalację centralną lub z przenośnych butli. Dopływ tlenu jest zawsze regulowany, aby choremu dostarczać odpowiednią dawkę. Tlenoterapia domowa korzysta z tzw. koncentratorów tlenu – gaz jest podawany przez wąsy umieszczone w otworach nosowych lub przez maseczkę. Do podania stuprocentowego tlenu używa się masek z tzw. zastawkami Venturiego. W tlenoterapii stosuje się także cewnik i namiot tlenowy, a w skrajnych przypadkach respirator. Najważniejsze jest dobranie stosownej dawki w zależności od stanu zdrowia chorego. Przy każdej zmianie stężenia podawanego tlenu trzeba uważne obserwowanie pacjenta.

Zobacz który region Polski jest najbardziej zanieczyszczony:

Zobacz film: Który region Polski jest najbardziej zanieczyszczony? Źródło: Wiem co kupuję

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
55
6
Polecamy
Tlenoterapia bierna i tlenoterapia hiperbaryczna – na czym polegają?
Tlenoterapia bierna i tlenoterapia hiperbaryczna – na czym polegają? TVN zdrowie
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia Dzień Dobry TVN
Ginekomastia = zabieg?
Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii?
Ginekomastia = zabieg? Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii? Dzień Dobry TVN
Hiperkapnia – objawy i przyczyny powstania, leczenie
Hiperkapnia – objawy i przyczyny powstania, leczenie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Odkażanie w 40 sekund. W Hongkongu testują specjalną kabinę
Odkażanie w 40 sekund. W Hongkongu testują specjalną kabinę
Pandemia cofnęła polską kardiologię o 20 lat
Pandemia cofnęła polską kardiologię o 20 lat
Wysoka temperatura najlepszym sposobem na dezynfekcję masek medycznych
Wysoka temperatura najlepszym sposobem na dezynfekcję masek medycznych
Niepłodność - to się leczy! Gdzie szukać pomocy?
Niepłodność - to się leczy! Gdzie szukać pomocy? Materiał sponsorowany
Jak skutecznie rozładować stres i pozbyć się napięcia?
Jak skutecznie rozładować stres i pozbyć się napięcia?
Nowe metody leczenia czerniaka. Immunoterapia i terapia celowana szansą dla pacjentów
Nowe metody leczenia czerniaka. Immunoterapia i terapia celowana szansą dla pacjentów