Polub nas na Facebooku
Czytasz: Testy alergiczne z krwi ogólne i specyficzne: potwierdzanie alergii i wykrywanie alergenów

Testy alergiczne z krwi ogólne i specyficzne: potwierdzanie alergii i wykrywanie alergenów

Zainteresował Cię ten artykuł?
Badanie skóry na przedramieniu pacjenta

Fot: fotolia.com

Testy alergiczne z krwi można wykonać u osób w każdym wieku. Badanie całkowitej immunoglobuliny może sugerować alergię, a testy wykrywające swoiste przeciwciała przeciwko alergenom dają pewność i określają, na co organizm jest uczulony. Cena testów alergicznych z krwi waha się od 70 do 250 złotych.

Za wywołanie reakcji uczuleniowej odpowiedzialny jest układ odpornościowy. To on sprawia, że po kontakcie z alergenem organizm wytwarza histaminę – substancję wywołującą stan zapalny. Reakcja alergiczna może objawiać się na różne sposoby u różnych osób. To, jak jest silna i jakie powoduje symptomy, jest indywidualne. Alergeny, takie jak orzeszki ziemne, ryby, cytrusy czy kakao, mają tendencję do wywoływania silnej reakcji uczuleniowej, spożycie tych produktów może zakończyć wstrząsem anafilaktycznym.

Testy alergiczne z krwi: wskazania

Testy alergiczne z krwi można wykonać u osób w każdym wieku, także u dzieci i niemowląt. Zwykle ten rodzaj testów wykonuje się u dzieci do 3. roku życia, ponieważ tak małe dzieci nie byłyby w stanie prawidłowo zachować się podczas testów alergicznych skórnych (około 15 do 20 minut pozostawać w bezruchu).

Testy z krwi na alergie są rozwiązaniem również w przypadku osób, które muszą stale zażywać leki przeciwhistaminowe. Testy alergiczne z krwi pozwalają zachować ciągłość przyjmowania tych leków, nie trzeba ich odstawiać jak w przed testami skórnymi.

Trzecim wskazaniem do przeprowadzenia testów na alergie z krwi są rozbieżności pomiędzy wynikami testów skórnych na alergie a wywiadem. Może zdarzać się to wtedy, gdy np. badania skórne na alergię zostały wykonane nieprawidłowo albo nie dają jasności.

Testy alergiczne z krwi wykonuje się w przypadku wystąpienia objawów uczulenia. Niezależnie od tego, jak dochodzi do kontaktu z alergenem, może on wywołać:

 • sezonowy lub przewlekły katar,
 • kaszel,
 • kichanie,
 • świąd nosa, skóry,
 • świąd, pieczenie, łzawienie i zaczerwienienie oczu, obrzęk powiek i skóry wokół oczu,
 • nudności i wymioty,
 • wzdęcia, biegunki, zaparcia,
 • skurcz mięśni gładkich brzucha i ból brzucha,
 • świąd gardła i jamy ustnej, drapanie w gardle,
 • pokrzywka, wysypka, zaczerwienienie i obrzęk skóry,
 • duszności, problemy z oddychaniem,
 • infekcje gardła i dróg oddechowych.

Objawy występują indywidulanie lub w grupach, w zależności od tego, jak silna jest reakcja uczuleniowa. Aby prawidłowo rozpoznać alergię, warto dokładnie obserwować, w jakich okolicznościach wymienione symptomy się pojawiają.

Testy alergiczne pokarmowe z krwi powinno się wykonać już przy podejrzeniu, że może występować alergia pokarmowa. Silne alergeny, takie jak ryby czy orzeszki ziemne, mogą spowodować atak duszności i doprowadzić nawet do wstrząsu anafilaktycznego – stanu realnie zagrażającego życiu.

Łagodne objawy występujące po pewnym czasie od zjedzenia niektórych produktów świadczą nie o alergii, a o nietolerancji pokarmowej. Mogą to być zaparcia lub biegunki, wzdęcia, bóle głowy, stawów czy uczucie ciężkości i czasem zmiany skórne.

Zobacz film: Testy na alergię

Przygotowanie do testów alergicznych z krwi

U osób dorosłych i u dzieci przygotowanie do testów alergicznych z krwi nie jest potrzebne. Można zwyczajowo zażywać leki, nie trzeba być na czczo. Jeśli przeprowadza się testy w okresie letnim, na 30 minut przed badaniem można wypić szklankę wody mineralnej.

Testy alergiczne z krwi: wyniki – interpretacja

Interpretacja wyników testów alergicznych z krwi w przypadku badania całkowitej immunoglobuliny IgE nie jest oczywista. Zwiększony poziom IgE występuje nie tylko przy alergii, ale również w przebiegu choroby pasożytniczej, przy chorobach nerek i wątroby oraz w białaczce.

Wyniki testów alergicznych z krwi nie pozostawiają wątpliwości, jeśli zbada się swoiste przeciwciała przeciwko alergenom. Interpretacja wyników testów alergicznych z krwi jest prostsza. Dodatni wynik, czyli obecność swoistego przeciwciała przeciwko danemu alergenowi, oznacza alergię. Wynik ujemny, czyli gdy organizm nie wytwarza przeciwciał przeciwko danym alergenom, oznacza brak alergii.

Testy alergiczne skórne i płatkowe – opcje alternatywne dla testów alergicznych z krwi

Oprócz testów na alergię z krwi wykonuje się testy alergiczne skórne i płatkowe. Polegają one odpowiednio na wprowadzeniu alergenów pod skórę oraz na zainicjowaniu kontaktu alergenu ze skórą trwającego 72 godziny.

Testy skórne i płatkowe przeprowadza się u dzieci powyżej 3. roku życia. Skórne testy wymagają siedzenia w bezruchu przez 15 do 20 minut. Natomiast przyklejony do skóry płatek nasączony alergenem jest uciążliwy dla dziecka, może mu przeszkadzać, malec może też płatek odkleić celowo lub przypadkiem.

To Cię zainteresuje

Atopowe zapalenie skóry głowy – objawy, metody leczenia Sposoby na użądlenie osy - czym okładać opuchliznę? Uczulenie na komary – jakie są objawy? Jak zmniejszyć opuchliznę?

Testy alergiczne z krwi wymagają jednego ukłucia i pobrania krwi żylnej. Jest to więc badanie mało inwazyjne i komfortowe dla osoby badanej.

Cena testów alergicznych i miejsca, w których można je wykonać

Testy alergiczne z krwi można wykonać w każdym laboratorium, które oferuje taką usługę. Badanie całościowej immunoglobuliny kosztuje około 30 złotych. Testy alergiczne z uwzględnieniem specyficznych przeciwciał w zależności od tego, jaki pakiet zostanie wybrany, mogą kosztować od 70 do 250 złotych. Standardowo wykonuje się testy alergiczne z krwi na 10, 20 lub 30 alergenów.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
15
1
Więcej na temat
Wysypka na twarzy - objaw alergii lub groźnej choroby zakaźnej u dzieci i dorosłych
Czym jest nietolerancja pokarmowa? Objawy, przyczyny, testy, badania, leczenie 
Choroba Duhringa – objawy, diagnostyka, leczenie i dieta
Testy alergiczne wykrywają, co powoduje wystąpienie reakcji alergicznej
Komentarze (0)
Nie przegap
Nowoczesne metody leczenia cukrzycy Reklama
Zimowa apteczka na ferie 
Kontuzje na stoku narciarskim – pierwsza pomoc
Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?
Obrzęk mózgu – objawy, leczenie, rokowania
Nerwobóle serca – przyczyny, objawy i leczenie