Polub nas na Facebooku
Czytasz: Termoaktywne skarpetki, czyli bielizna nie tylko dla sportowców – gdzie tkwi sekret ich działania i czym kierować się przy wyborze?
menu
Polub nas na Facebooku

Termoaktywne skarpetki, czyli bielizna nie tylko dla sportowców – gdzie tkwi sekret ich działania i czym kierować się przy wyborze?

Skarpety termoaktywne - kobieta nosi bieliznę termoaktywną.

Fot. Voyagerix / Getty Images

Termoaktywne skarpety są równie ważne, jak odzież wierzchnia chroniąca ciało przed zmiennymi warunkami pogodowymi. Tzw. sporty outdoorowe, czyli uprawiane na świeżym powietrzu, wymagają szczególnej troski o stopy, od których kondycji często zależą wyniki sportowca i możliwość czerpania przyjemności z aktywności.

Skarpetki termoaktywne to specyficzny rodzaj odzieży funkcyjnej, produkowanej ze specjalnie dobranych mieszanek materiałów, zapewniających optymalną temperaturę ciała oraz ochronę przed wilgocią, poprzez odprowadzanie pary wodnej. Skarpety termoaktywne damskie i męskie nie różnią się między sobą właściwościami fizycznymi i polecane są na każdą porę roku.

Skarpety termoaktywne

Skarpety termoaktywne to typ bielizny funkcjonalnej, którego celem jest zachowanie optymalnej i stałej temperatury ciała oraz ochrona przed wilgocią poprzez odprowadzanie pary wodnej na zewnątrz. Skarpety termoaktywne zimowe i letnie stanowią swoistą izolację cieplną, pełniąc funkcję odzieży termicznej i jednocześnie zapewniając wentylację i pozostawiając suchą powierzchnię skóry nawet przy intensywnym wysiłku fizycznym. Tym samym wyróżniają się na tle pozostałych typów odzieży funkcjonalnej. Produkowane ze specjalistycznie dobranych mieszanek materiałów syntetycznych i naturalnych, skarpety termoaktywne chronią skórę przed warunkami zewnętrznymi, zapobiegając przegrzaniu, przemoczeniu i zmęczeniu stóp oraz powstawaniu powikłań dermatologicznych wynikających z ekstremalnych warunków panujących wewnątrz obuwia podczas aktywności fizycznej. Skarpety termoaktywne, w zależności od pory roku i uprawianej dyscypliny sportowej czy rekreacyjnej, różnią się sposobem wykonania i wykorzystanym tworzywem. Termoaktywne skarpetki największą popularność zyskały wśród miłośników sportów zimowych i ekstremalnych.

Zobaczcie, jak ćwiczyć stopy, żeby były zdrowe:

Zobacz film: Jak ćwiczyć, żeby stopy były zdrowe i nie bolały? Źródło: 36,6

Jakie skarpety termoaktywne na zimę, a jakie na lato?

Odpowiednio dobrany skład skarpet termoaktywnych to sekret ich skuteczności. Najpowszechniejszymi materiałami stosowanymi do produkcji bielizny tego typu są m.in.:

  • wełna zapewnia dobre odprowadzenie wilgoci, izolację termiczną oraz pochłanianie nieprzyjemnych zapachów, a łuskowaty kształt wełny umożliwia samooczyszczanie się włókien;
  • wełna merino, lekki i miły w dotyku materiał o właściwościach antybakteryjnych ograniczający nieprzyjemne zapachy, izolujący od ekstremalnie niskich temperatur, skutecznie pochłania i odprowadza wilgoć; jest szczególnie lubiana przez wspinaczy i trekkingowców;
  • włókna syntetyczne, np. poliestrowo-nylonowe, chronią przed przegrzaniem, utrzymują suchość skóry, są wytrzymałe, elastyczne i szybkoschnące;
  • wiskoza bambusowa, uważana za alternatywę dla wełny o tożsamych właściwościach.

Skarpetki termoaktywne z bawełny są szczególnie odradzane sportowcom outdoorowym ze względu na wysoką chłonność wilgoci, długi czas wysychania i brak właściwości odprowadzających parę wodną, a także brak ochrony przed zimnem.

Polecamy: Czym są skarpety bezuciskowe? Jakie wybrać?

Jak działają termoaktywne skarpety?

Skarpety termoaktywne, dzięki konstrukcji o odpowiednich splotach włókien, mają budowę tzw. ażurową, która zapewnia cyrkulację powietrza na właściwym poziomie, ścisłe przyleganie materiału do skóry oraz wchłanianie i odprowadzanie wilgoci w odpowiednim tempie. Dzięki temu mechanizmowi damskie i męskie skarpety termoaktywne pozostają suche, a przy powierzchni skóry zostaje warstwa ogrzanego przez ciało powietrza, co jednocześnie przekłada się na komfort cieplny. Skarpety termoaktywne stosowane są szczególnie w sportach ekstremalnych i zimowych, turystyce i aktywnej rekreacji, a także w służbach mundurowych, m.in. w wojsku, policji czy straży pożarnej.

Cechy skarpet do zadań specjalnych

Decydując się na termoaktywne skarpetki, warto zwrócić uwagę nie tylko na materiał, ale również:

  • rodzaj ściągaczy – najlepiej szeroki i elastyczny o umiarkowanej sile ściągania na końcu cholewki oraz na zgięciu stawu skokowego na przedniej powierzchni, co umożliwi stabilność skarpety i zwijanie się w zgięciu niewywołujące dyskomfortu z poczucia naprężenia skarpety;
  • wzmocnienia na piętach i palcach, czyli w miejscach stanowiących punkty podparcia stopy o największej podatności na przeciążenia, wycieranie i otarcia;
  • szwy wpływające na komfort noszenia i występowanie podrażnień;
  • długość – zaleca się, aby wymiary mankietu termoaktywnej skarpety wychodziły ponad cholewkę buta, chroniąc dodatkowo podudzie.

Skarpety termoaktywne narciarskie, trekkingowe, do biegania

Wybierając termoaktywne skarpety, należy je dostosować do warunków atmosferycznych i rodzaju wysiłku fizycznego. Narciarskie skarpety termoaktywne powinny być odpowiednio wysokie, wzmocnione w okolicach kostek i sklepień podeszwy oraz zapewniające możliwie dużo funkcji termoaktywności. Warto, aby trekkingowe skarpety termoaktywne były bezszwowe lub ze szwami płaskimi oraz z podziałem na prawą i lewą skarpetkę, co wzmocni efekt komfortu w czasie wspinaczek. Z kolei w skarpetach termoaktywnych do biegania należy wybrać materiał, który nie dopuści do przegrzania i zwilgotnienia stopy.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
72
6
Polecamy
Bielizna termoaktywna – co to jest i dlaczego warto ją nakładać podczas aktywności fizycznej?
Bielizna termoaktywna – co to jest i dlaczego warto ją nakładać podczas aktywności fizycznej? TVN zdrowie
Koszulki termoaktywne – rodzaje.
Jakie wybrać?
Koszulki termoaktywne – rodzaje. Jakie wybrać? Dzień Dobry TVN
Elementy odzieży termoaktywnej i jej właściwości
Elementy odzieży termoaktywnej i jej właściwości TVN zdrowie
W czym na ryby?
Dobieramy buty wędkarskie do warunków panujących nad wodą
W czym na ryby? Dobieramy buty wędkarskie do warunków panujących nad wodą Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Najlepszy krem do depilacji twarzy
Najlepszy krem do depilacji twarzy
Zaburzenia rytmu serca – rodzaje, przyczyny i objawy
Zaburzenia rytmu serca – rodzaje, przyczyny i objawy
Trombocyty – norma. Za niskie lub za wysokie płytki krwi
Trombocyty – norma. Za niskie lub za wysokie płytki krwi
Jak choruje mózg? 10 najczęściej diagnozowanych chorób
Jak choruje mózg? 10 najczęściej diagnozowanych chorób
Śpiączka farmakologiczna – głęboki sen pod stałą kontrolą lekarzy
Śpiączka farmakologiczna – głęboki sen pod stałą kontrolą lekarzy
Jak podnieść libido: afrodyzjaki, masaż, sport, relaks i sen, pewność siebie oraz urozmaicona gra wstępna
Jak podnieść libido: afrodyzjaki, masaż, sport, relaks i sen, pewność siebie oraz urozmaicona gra wstępna