Polub nas na Facebooku
Czytasz: Termin porodu naturalnego. Jakie są objawy zbliżającego się porodu?
menu
Polub nas na Facebooku

Termin porodu naturalnego. Jakie są objawy zbliżającego się porodu?

Kobieta rodzi dziecko w szpitalu

Fot: Olesia Bilkei / stock.adobe.com

Objawy porodu mogą się pojawić na kilkanaście dni przed rozwiązaniem. Sposobem na jego przyspieszenie może być współżycie seksualne, aktywność fizyczna, akupunktura (tylko w przypadku prawidłowo przebiegającej ciąży). Poród naturalny skład się z trzech faz -rozwierania, wydalania i łożyskowej. Ostatnim etapem jest połóg.

Akcja porodowa rozwija się powoli. Może trwać nawet kilkanaście godzin. Faktyczny początek porodu oznaczają konkretne symptomy. Zaleca się, aby pojechać do szpitala, gdy ciężarnej odeszły zielonkawe wody płodowe lub wody płodowe bez dodatkowych objawów porodu, a skurcze stały się bardzo silne, trwają 60 sekund i pojawiają się w regularnych odstępach czasu (co 5-7 minut).

Objawy porodu

Objawy zbliżającego się porodu zaczynają się na kilka tygodni przed rozwiązaniem. Kobieta odczuwa przypływ energii. Pojawia się syndrom wicia gniazda, czyli nasilone przygotowania otoczenia na przyjście dziecka na świat. Przyszłe matki odczuwają skurcze przepowiadające, które oznaczają, że macica przygotowuje się porodu. Są zazwyczaj krótkotrwałe i mało bolesne. Obniża się brzuch, co ma związek z przyjmowaną przez dziecko pozycją - układa się ono główką do dołu. Sprzyja to większemu parciu na pęcherz, odprężeniu w górnej połowie ciała, ułatwieniu oddychania, zmniejszeniu ucisku na żołądek i ustąpieniu zgagi. 

O rozpoczynającym się porodzie świadczą następujące objawy:

  • skurcze macicy, którym towarzyszy ból podbrzusza, promieniujący w kierunku dolnej części pleców,
  • uporczywy, tępy ból krzyża,
  • napady wilczego głodu,
  • rozwieranie się szyjki macicy,
  • skurcze nie słabną mimo zmiany pozycji lub po zażyciu 2 tabletek No-Spy czy teście wanny (na 20 minut zanurzyć się w wannie z ciepłą wodą, jeśli skurcze nie ustępują, zaczyna się poród),
  • skurcze stają się częstsze i bardziej bolesne, trwają ponad 30 sekund, przerwy między nimi są coraz krótsze,
  • odejście czopu śluzowego - wydalenie gęstego śluzu o różowym lub brunatnym kolorze,
  • odejście wód płodowych,
  • utrata wagi,
  • biegunka - organizm oczyszcza się do wyparcia dziecka,
  • dreszcze, bóle głowy, uderzenia gorąca,
  • niepokój i podekscytowanie.

Jak wygląda poród?

Poród przebiega w trzech fazach: rozwierania, wydalania i łożyskowej. 

Pierwsza faza porodu to najdłuższy etap - trwa od początku porodu do całkowitego rozwarcia szyjki macicy do 10 cm. Niekiedy położna podaje rodzącej kroplówkę z oksytocyną lub przeprowadza lewatywę, by przyspieszyć akcję porodową. Pojawić się mogą: biegunka, wymioty, fale gorąca, ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa i rozpieranie nad spojeniem łonowym. 

Skurcze porodowe początkowo występują co 7-10 min, trwają około 30 sekund i są niezbyt silne. Z biegiem czasu stają się znacznie intensywniejsze i częstsze. Przykre doznania może nieco zmniejszyć pochylanie się do przodu, podpierając się o coś. 

Warto skorzystać z piłki do porodu lub worka sako. Podczas przerw między skurczami należy oddychać głęboko i powoli, a szybciej w czasie skurczów. Pod koniec tego etapu porodu skurcze występują co 3-4 min i trwają 60 sekund. Pęka pęcherz płodowy. Organizm zaczyna intensywniej wydzielać adrenalinę.

Druga faza porodu trwa 0,5-2 godziny. Pojawiają się skurcze parte, podobne do parcia na stolec. O ile pozwalają na to warunki szpitalne rodząca może stać, klęczeć na łóżku, kucać lub skorzystać ze specjalnego krzesełka. Przybranie pozycji siedzącej prostuje i skraca kanał rodny, lekko odgina się kość ogonowa, co zwiększa płaszczyznę wyjścia i ułatwia przepływ krwi przez łożysko, dzięki czemu dziecko nie jest narażone na niedotlenienie

Podczas kolejnych skurczów należy wziąć głęboki oddech i wydmuchiwać powietrze ustami. Wraz z ich nasileniem trzeba oddychać szybciej, a podczas parcia zatrzymać w płucach trochę powietrza i zepchnąć przeponę w dół w kierunku spojenia łonowego. 

Gdy ustępuje skurcz, kobieta najpierw oddycha szybko, a potem coraz wolniej, do momentu aż macica się rozluźni. Krocze jest napięte, a szpara sromowa rozwiera się przy każdym skurczu. Najpierw spod spojenia łonowego wyłania się głowa, a potem reszta ciała dziecka. W tej fazie porodu lekarz może wykonać episiotomię - nacięcie krocza. W wielu przypadkach nie jest to konieczne. Nie powinno być wykonywane rutynowo, a raczej stosowane w sytuacjach zagrożenia dziecka czy zagrożenia pęknięcia krocza.

Trzecia faza porodu to pierwszy cielesny kontakt z dzieckiem, podczas którego wydzielają się endorfiny. Niekiedy dochodzi do karmienia piersią. Macica się obkurcza, by po kilku minutach po urodzeniu dziecka znów podjąć akcję i wydalić łożysko. Wydziela się oksytocyna, która sprzyja nasileniu skurczów macicy i stopniowemu odklejaniu się łożyska od ściany macicy. Pojawia się potrzeba parcia i rodzi się łożysko. Jeśli jest niekompletne, konieczne jest łyżeczkowanie jamy macicy. W przypadku nacięcia i pęknięcia krocza w tej fazie następuje jego zszycie.

Po zakończeniu porodu rozpoczyna się wczesny połóg. Przez dwie godziny mama i dziecko przebywają na sali poporodowej pod obserwacją położnych.

Kalkulator porodu - termin porodu

Kalkulator porodu to praktyczne narzędzie obliczające orientacyjną datę porodu. W oszacowanym terminie rodzi 1/10 kobiet. U pozostałych matek dochodzi do rozwiązania 2 tygodnie przed obliczoną datą lub 2 tygodnie po niej. Mimo dużej popularności metody, zaleca się, aby brać pod uwagę termin porodu określany na podstawie badania USG sprzed 14 tygodnia ciąży.

Zobacz film: Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych? Źródło: O Matko

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
91
9
Polecamy
Fazy porodu naturalnego – przebieg, czas trwania
Fazy porodu naturalnego – przebieg, czas trwania TVN zdrowie
Jak rozpoznać skurcze porodowe?
Jak je liczyć i kiedy wiadomo, że rozpoczął się poród?
Jak rozpoznać skurcze porodowe? Jak je liczyć i kiedy wiadomo, że rozpoczął się poród? TVN zdrowie
Przyczyny porodu po terminie
Przyczyny porodu po terminie Dzień Dobry TVN
Jak tak naprawdę wygląda poród naturalny?
Jakie są kolejne etapy porodu i czy jest się czego bać?
Jak tak naprawdę wygląda poród naturalny? Jakie są kolejne etapy porodu i czy jest się czego bać? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?