Polub nas na Facebooku
Czytasz: Temperatura wody do kąpieli noworodka. Czego używać do pielęgnacji niemowlaka?
menu
Polub nas na Facebooku

Temperatura wody do kąpieli noworodka. Czego używać do pielęgnacji niemowlaka?

Zadowolone dziecko w kąpieli

Fot: ronstik / fotolia.com

Kąpiel noworodka stanowi jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, który mimo pozornej prostoty potrafi spędzić młodym rodzicom sen z powiek. Pierwsza kąpiel jest przeprowadzana przez położne w szpitalu.

Nawet jeśli chodzi o tak prozaiczną czynność jaką jest kąpiel noworodka, można zaobserwować nieustanną zmianę trendów i zaleceń lekarskich, które bazują na najnowszych badaniach i obserwacjach.

Kąpiel noworodka – na czym polega trudność?

Skóra noworodka różni się od skóry dorosłej osoby – nie jest jeszcze dojrzała, czyli nie ma tak rozwiniętej warstwy ochronnej. Jest bardzo cienka, nie tak elastyczna jak u np. przedszkolaka i ma mniej kwaśny odczyn. Niemowlęta są podatne na przegrzanie bądź wychłodzenie organizmu, ponieważ stosunek powierzchni skóry do masy ciała małego jest u nich znacznie większy niż u dorosłego człowieka. Stąd też skóra dziecka wymaga uwagi i odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, w skład których wchodzi również kąpiel, której nie można wykonać bez przestrzegania kilku zasad.

Temperatura wody do kąpieli noworodka

Dziecko w łonie matki funkcjonowało w fizjologicznej temperaturze jej organizmu, dlatego woda w wanience powinna mieć temperaturę około 35°C. Temperaturę można mierzyć termometrem lub stosowanym od lat testem – przez zanurzenie łokcia w wodzie.

Zdarza się, że taka kąpiel może być dla dziecka za zimna. Jeżeli płacze ono w trakcie kąpieli bądź odnosimy wrażenie, że jest mu po prostu zbyt chłodno, należy dolać do wanienki ciepłej wody, wymieszać ją i ponownie sprawdzić temperaturę – powinna być nieco wyższa niż poprzednio, ale niezbyt wysoka.

Należy wziąć pod uwagę, że ważna jest również temperatura otoczenia, która powinna być wyższa. W przypadku dużych różnic między temperaturą powietrza a temperaturą wody dziecko będzie odczuwało spory dyskomfort podczas kąpieli.

Kąpiel niemowlaka – jak często powinna się odbywać? Czy dziecko należy kąpać codziennie?

Wskazane są codzienne kąpiele noworodka, ale niekoniecznie trzeba je przeprowadzać w wanience. W pierwszych miesiącach życia można myć dziecko, które leży wygodnie na przewijaku, miękkim ręcznikiem zamoczonym w ciepłej wodzie. Jest to dobre wyjście dla świeżo upieczonych rodziców, którzy boją się zanurzania dziecka w wanience pełnej wody lub dla których kąpiel niemowlaka jest mocno stresującym zadaniem.

Co do kąpieli noworodka, czyli niezbędnik kąpielowy niemowlaka

Skóra niemowlaka jest pozbawiona ochrony jaką dysponuje skóra dorosłego człowieka. Jest więc bardzo podatna na podrażnienia i wchłania wszelkie substancje, które się na niej znajdą. Zdecydowanie więc do mycia dziecka nie nadają się żadne kosmetyki, których używają osoby dorosłe, ponieważ są zbyt drażniące. Zaleca się stosowanie specjalnie do tego przeznaczonych płynów lub tzw. kostek myjących, które zastępują płyn. Do niedawna zalecano kąpiel dziecka w mydle dla dzieci, ale obecnie za bardziej skuteczne uznaje się tzw. emolienty, czyli substancje, których pH jest zgodne ze skórą dziecka. Pielęgnują one skórę bez jej niepotrzebnego wysuszania.

Najwygodniejsza do kąpieli jest wanienka (w opinii większości rodziców jest znacznie lepsza niż wiaderka do kąpieli niemowląt), która przed pierwszym użyciem powinna zostać umyta ciepłą wodą z mydłem. Najnowsze wytyczne nie mówią już o konieczności jej wyparzania.

Przed rozpoczęciem kąpieli należy przygotować wszystkie niezbędne kosmetyki i rzeczy, czyli: ręcznik, czystą pieluchę i ubranko, krem do pielęgnacji pupy i ciała (może być oliwka), płyn do kąpieli dla niemowląt lub kostkę myjącą i gaziki. Oczywiście niezbędna jest wanienka z wcześniej sprawdzoną temperaturą wody, miseczka z przegotowaną wodą lub ampułką fizjologiczną, a także gruszka lub aspirator do nosa dziecka. Odpowiednie przygotowanie jest bardzo ważne, ponieważ niemowlaka nigdy nie można zostawić podczas kąpieli samego.

Kąpiel noworodka w krochmalu

Krochmal używany do kąpieli dzieci jest od lat uznawany za naturalny sposób pielęgnacji skóry. Jest to połączenie wody ze skrobią roślinną, po której przegotowaniu powstaje forma kisielu. Dobre efekty krochmalu w zabiegach pielęgnacyjnych skóry potwierdzają dermatolodzy. Przeciwdziała on nadmiernemu wysuszeniu skóry. Łagodzi łuszczenie się naskórka i zabezpiecza go przed nadwrażliwością na czynniki zewnętrzne, w tym na alergie. Daje dobre efekty, kiedy u dziecka występują widoczne potówki i tzw. trądzik niemowlęcy. Krochmal polecany jest do kąpieli przy atopowym zapaleniu skóry oraz schorzeniach dermatologicznych. Znacznym ułatwieniem jest to, że na rynku są dostępne gotowe mieszanki, które wystarczy jedynie rozpuścić w przygotowanej do kąpieli wodzie. Ważne jest, aby pamiętać, że kąpiel w krochmalu nie powinna trwać dłużej niż 15 min, a skórę dziecka należy wycierać nie przez pocieranie jej ręcznikiem, ale delikatne osuszanie.

Zobacz film: Czy myć dziecko tuż po porodzie? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
15
3
Polecamy
Pielęgnacja niemowlaka - jak pielęgnować skórę, pępek i uszy?
Pielęgnacja niemowlaka - jak pielęgnować skórę, pępek i uszy? Dzień Dobry TVN
Jak często kąpać niemowlaka?
Jak często kąpać niemowlaka? TVN zdrowie
Jak wyglądają potówki u niemowlaka i noworodka?
Jak z nimi walczyć?
Jak wyglądają potówki u niemowlaka i noworodka? Jak z nimi walczyć? TVN zdrowie
Ciemieniucha u niemowlaka - jak dbać o skórę niemowlaka pokrytą łuskami?
Ciemieniucha u niemowlaka - jak dbać o skórę niemowlaka pokrytą łuskami? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?