Polub nas na Facebooku
Czytasz: Tatuaż z henny – jak go wykonać i czy jest bezpieczny dla zdrowia?
menu
Polub nas na Facebooku

Tatuaż z henny – jak go wykonać i czy jest bezpieczny dla zdrowia?

Kobieta, która ma robiony tatuaż z henny

Fot: JasonDoiy / gettyimages.com

Tatuaże z henny, zwłaszcza latem cieszą się, sporą popularnością. Do ich wykonania wystarczy mieć odrobinę artystycznego zacięcia, pomysł i dobry barwnik. Jak go wybrać, jak zrobić taki tatuaż samemu i czy henna jest bezpieczna dla skóry?

Tatuaż z henny może być alternatywą dla prawdziwe tatuażu. W każdej chwili można go zmyć, do tego sam barwnik wykorzystywany do ich wykonania jest znacznie bezpieczniejszy dla zdrowia. A czym jest henna i jak powstaje? Henna to barwnik pochodzenia roślinnego. Do jego przygotowania wykorzystuje się sproszkowane liście i pędy rośliny o nazwie lawsonia bezbronna (lawsonia inermis). Warto zaznaczyć, że z henny robi się nie tylko tatuaże. Barwnik ma bardzo szerokie zastosowanie w kosmetyce. Wykorzystuje się do farbowania włosów czy brwi. Malowanie skóry jest szczególnie popularne na Bliskim Wschodzi oraz w krajach afrykańskich.

Tatuaż z henny – jak go zrobić?

Wbrew pozorom wykonanie tatuażu z henny nie jest trudne i można to zrobić samemu, wystarczy odpowiednio przygotować. Przede wszystkim trzeba kupić hennę. Będzie ona miała postać ciemnej pasty i dostępna jest praktycznie w każdej drogerii. Można też przygotować ją samemu. Hennę w proszku należy wsypać do miseczki. Następnie dodać do niej sok z cytryny i łyżkę miodu. Wszystkie składniki trzeba bardzo dokładnie wymieszać drewnianą łyżką. To ważne ponieważ metal może wchodzić w reakcję z henną, a to może mieć wpływ na trwałość tatuażu. Gotową masę trzeba odstawić, kiedy nabierze ciemnego koloru henna będzie gotowa do użycia. 

Zobacz także: Fakty i mity na temat tatuaży. Czy tusz może uczulać?

Do zrobienia tatuażu z henny potrzebny będzie aplikator. Można do tego użyć profesjonalnego sprzętu (do nabycia w specjalistycznym sklepie lub na internetowej aukcji) lub wykorzystać zużyte opakowanie po kroplach do oczu czy wodzie utlenionej. Aby aplikator spełnił swoje zadanie trzeba upewnić się, że otwór przez który będzie leciała henna nie jest zbyt duży. Strumień musi być na tyle cienki, aby rysowanie nim było proste i pozwalało kontrolować ilość płynu, tak, aby nie użyć go zbyt dużo.

Dodatkowo warto zaopatrzyć się w ręczniki papierowe oraz gumowe rękawiczki. Ręczniki zabezpieczą miejsce, na którym będzie wykonywany tatuaż. Jeden lub kilka ręczników warto położyć także na ubraniu, dzięki temu nie pojawiają się na nim szpecące plamy. Rękawiczki zabezpieczą skórę dłoni przed niepotrzebnym odbarwieniem. Takie rękawiczki można dostać w każdej aptece, a także w hurtowniach kosmetycznych.

Ostania kwestia to dobór wzoru. Bardziej uzdolnione osoby mogą namalować na swojej skórze dowolny wzór. Cała reszta może wykorzystać gotowe szablony. Można je znaleźć choć by w internecie.

Po wybraniu i wydrukowaniu wzoru należy przenieść go na kalkę. Następnie trzeba go odcisnąć na skórze w miejscu, w którym chcemy zrobić tatuaż z henny. Warto znaczyć, że do kalkowania wzoru nie można używać markerów czy flamastrów. Zdarza się, że zostawiają one na skórze nieestetyczne plamy. Najlepszy do tego będzie dobry długopis. Po przeniesieniu wzoru na skórę aplikatorem nakłada się hennę. Gotowy tatuaż musi dobrze wyschnąć. Aby się dobrze utrwalił nie można go moczyć przez co najmniej pięć godzin. Po tym czasie można usunąć zaschnięty nadmiar henny.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o skórze:

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6

Tatuaż z henny – ile kosztuje?

Robiąc tatuaż z henny samemu w domu jego koszty będą stosunkowo niewielkie. Płacimy w zasadzie za samą hennę, czyli ok. 12 złotych. Jeśli jednak zdecydujemy się na zrobienie tatuażu np. podczas wakacji nad morzem – jego cena mocno podskoczy. Za taki tatuaż trzeba zapłacić od 40-50 złotych. Warto też zaznaczyć, że w takim przypadku nie mamy żadnej pewności jakiej jakości jest henna, a od tego zależy to, jak długo tatuaż utrzyma się na skórze. Ten wykonany prawidłowo i z dobrej jakości barwnika powinien utrzymać się na skórze do trzech tygodni.

Tatuaż z henny – czy może uczulać? 

Mimo że henna to całkowicie naturalny barwnik, to surowce, z których robi się tatuaże, aby nadać im intensywnej czarnej barwy, uzyskuje się dodając do niej PPD, czyli toksyczny związek. Tym samym osoby z bardziej wrażliwą i podatną na podrażnienia skórą powinny dobrze się zastanowić, zanim zrobią sobie taki tatuaż. W kontakcie ze skórą henna może wywołać świąd, zaczerwienie, ból skóry, wysypkę oraz zmiany zapalne. W skrajnych przypadkach na skórze może pozostać blizna.

Dlatego decydując się na tatuaż z henny trzeba mieć pewność, że barwnik jest dobrej jakości dobrze jest kupić ją samemu. Naturalną, ale odrobinę jaśniejszą hennę można kupić np. w sklepie z ekologicznymi kosmetykami.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
0
Polecamy
Tatuaż z henny, czyli ciekawy pomysł na ozdobienie ciała.
Sprawdź jak go wykonać
Tatuaż z henny, czyli ciekawy pomysł na ozdobienie ciała. Sprawdź jak go wykonać Dzień Dobry TVN
Jak uniknąć "truskawkowych nóg"?Bezpieczna depilacja w wakacje na wiele sposobów
Jak uniknąć "truskawkowych nóg"?Bezpieczna depilacja w wakacje na wiele sposobów Dzień Dobry TVN
Henna pudrowa do brwi.
Czy taki sposób koloryzacji brwi jest bezpieczny dla zdrowia?
Henna pudrowa do brwi. Czy taki sposób koloryzacji brwi jest bezpieczny dla zdrowia? TVN zdrowie
Jak się pozbyć niechcianego tatuażu?
Jak się pozbyć niechcianego tatuażu? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty