Polub nas na Facebooku
Czytasz: Tapioka – właściwości i wartości odżywcze kaszy z manioku. Ile ma kalorii?
menu
Polub nas na Facebooku

Tapioka – właściwości i wartości odżywcze kaszy z manioku. Ile ma kalorii?

tapioka

Fot. ubonwanu / Getty Images

Tapioka jest kaszą produkowaną z bulw manioku – jako pierwsi docenili ją mieszkańcy Ameryki Południowej, skąd wywodzi się roślina. Produkt ten nie zawiera glutenu, dlatego nadaje się do spożycia przez osoby z celiakią. Polecana jest też dla osób z wrażliwym żołądkiem i alergików.

Tapioka jest produktem, który wymaga gotowania przed spożyciem. Najczęściej dostępna jest w formie różnej wielkości kulek – jest gotowa do podania, kiedy staną się one niemal przezroczyste.

Tapioka – czym jest?

Tapioka jest produktem z bulw manioku, rośliny występującej oryginalnie w Ameryce Południowej, a obecnie hodowanej też w rejonach Brazylii, Gujany i Azji. Stanowi podstawę diety wielu kuchni narodowych, gdzie jej popularność można porównać do polskiego ziemniaka. Bulwy manioku nadają się do spożycia wyłącznie po ugotowaniu, ponieważ w surowej postaci zawierają trujące związki – zawarty w nich glikozyd manihotoksynowy bardzo łatwo zamienia się w niebezpieczny kwas pruski. Tapioka nie jest jedynym produktem uzyskiwanym z tej rośliny. Bulw używa się do wytwarzania mąki skrobiowej, czyli tzw. kassawy, z której można następnie wypiekać placki lub chleb, a także sporządzać tradycyjny napój alkoholowy, czyli masato. Można ją też stosować do wyrobu kaszy.

Tapioka – właściwości

Właściwości tapioki doceniane są przede wszystkim przez alergików pokarmowych i osoby z celiakią. Nie tylko jest hipoalergiczna, ale też nie zawiera glutenu. Dodatkowo w odróżnieniu od innych kasz bezglutenowych jest w niej bardzo mała ilość białka, ale duża zawartość węglowodanów, bo składa się z nich aż w 90%.

W 100 g tapioki jest zaledwie 358 kcal, przez co jest ona lekkostrawna i może być elementem diety dzieci i osób starszych, których układ pokarmowy nie toleruje obciążającego go pożywienia. Ponadto zalecana jest przy chorobie wrzodowej czy kłopotach z układem pokarmowym, np. po zabiegach operacyjnych i w okresie rekonwalescencji po nich.

Skrobia z tapioki

Skrobia z tapioki (inaczej mąka z manioku) ma wiele zastosowań, głównie przez przejrzystość sporządzanych z niej produktów oraz stabilność przy zamrażaniu i odmrażaniu. Mączka produkowana i formowana jest w wielu postaciach – perełek, pasków lub pałeczek. Produkt bardzo łatwo rozpuszcza się w wodzie. Ponieważ poddane procesom gotowania kulki mają zdolność do pęcznienia i stają się przezroczyste, znalazły wiele zastosowań w kuchni, np. do zagęszczania deserów, zup i sosów. Nadaje się do wyrobu słodkich potraw mącznych, np. naleśników, racuchów, omletów, galaretek czy budyniu. W Polsce coraz większą popularnością cieszy się napój herbaciany z jej dodatkiem (tzw. bubble tea). Przygotowuje się go na bazie ciepłej herbaty, mleka, soków owocowych i kostek lodu z dodatkiem przezroczystych kulek. Jest także dobrym zamiennikiem kasz (np. kuskus) i makaronów (można ją stosować również jako dodatek do zup).

Perełki tapioki

Bulwy manioku w ich naturalnej postaci nie są towarem ogólnodostępnym, ale można kupić je w internecie. Znacznie popularniejsza jest mączka, określana jako perełki tapioki, chociaż nadal nie można powiedzieć, że dostępna jest w każdym sklepie. Wydaje się, że Polacy dopiero poznają i coraz bardziej doceniają ten egzotyczny produkt. W sklepach ze zdrową żywnością lub produktami orientalnymi za 400 g kaszy trzeba zapłacić około 10 zł.

Przechowywana w szczelnie zamkniętym pojemniku, najlepiej szklanym, ma długi okres przydatności, sięgający aż 2 lata. Zawsze należy zapoznać się z instrukcją jej przygotowania, aby osiągnąć zadowalający efekt końcowy. Małe kulki wymagają dość długiego procesu przygotowania – niekiedy czas gotowania sięga aż 40 min. Większe (w formie instant) najczęściej wystarczy zalać gorąca wodą, doprowadzić do wrzenia i pozostawić na około 5 min. Przed podaniem warto jest je przelać zimną wodą. W sklepach dostępna jest też tapioka czarna lub zielona – jej kolor zależy od użytych do wytwarzania mączki składników. Niezależnie od barwy ma neutralny smak i właśnie dlatego dobrze jest ją łączyć z miodem, cukrem i innymi słodkimi dodatkami. Coraz bardziej popularny jest deser, który jest odpowiednikiem ryżu na mleku. Do jego przygotowania trzeba ugotować tapiokę w mleku kokosowym.

Mimo że tapioka jest wskazana jako składnik kuchni dla alergików i osób z nietolerancją glutenu czy laktozy, ma dość wysoki indeks glikemiczny (ig = 85). Jest on wyższy niż ten, który posiada skrobia pochodząca m.in. z jęczmienia czy żyta. Osoby z cukrzycą, które włączają ją do diety, koniecznie muszą pamiętać, aby stosować produkt w mniejszych ilościach. Zaleca się też, aby, w przypadku diabetyków, łączyć ją z dużą ilością wysokiej zawartości błonnika pokarmowego, właśnie w celu unikania wysokiej glikemii poposiłkowej. Zawarte w tapioce białka i węglowodany należą do tych łatwo trawionych przez żołądek i ulegają szybkiemu wchłanianiu.

Sprawdźcie do czego wykorzystuje się mąkę sojową:

Zobacz film: Do czego dodaje się mąkę sojową? Źródło: Wiem, co jem


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
10
1
Polecamy
Mąka z tapioki – jaką ma kaloryczność i zastosowanie w kuchni?
Mąka z tapioki – jaką ma kaloryczność i zastosowanie w kuchni? TVN zdrowie
Ryż jaśminowy – właściwości i wartości odżywcze „króla ryżu”
Ryż jaśminowy – właściwości i wartości odżywcze „króla ryżu” TVN zdrowie
Desery z tapioki – wartości odżywcze, sposoby przygotowania
Desery z tapioki – wartości odżywcze, sposoby przygotowania Dzień Dobry TVN
Zastosowanie komosy ryżowej w kuchni – dlaczego warto ją gotować?
Zastosowanie komosy ryżowej w kuchni – dlaczego warto ją gotować? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Leki obniżające poziom cholesterolu mogą chronić przed rakiem
Leki obniżające poziom cholesterolu mogą chronić przed rakiem
Co jest przyczyną nieświeżego oddechu?
Co jest przyczyną nieświeżego oddechu?
Morsowanie. Zimne kąpiele nie tylko hartują, ale mogą też chronić przed demencją
Morsowanie. Zimne kąpiele nie tylko hartują, ale mogą też chronić przed demencją
Kasztany jadalne  - jakie mają właściwości i co można z nich przygotować?
Kasztany jadalne  - jakie mają właściwości i co można z nich przygotować?
Złote mleko z kurkumą - pomoże zwalczyć infekcję, zmniejszy problemy ze snem i depresją
Złote mleko z kurkumą - pomoże zwalczyć infekcję, zmniejszy problemy ze snem i depresją
Codzienne picie mleka może zwiększyć ryzyko raka piersi nawet o 50 proc.
Codzienne picie mleka może zwiększyć ryzyko raka piersi nawet o 50 proc.