Polub nas na Facebooku
Czytasz: Tabletki przeciwbólowe po alkoholu – paracetamol czy ibuprofen?
menu
Polub nas na Facebooku

Tabletki przeciwbólowe po alkoholu – paracetamol czy ibuprofen?

tabletki, alkohol

Fot. bbstudio_aad / Getty Images

Tabletki przeciwbólowe po alkoholu to bardzo częste połączenie, którego czasem nie da się uniknąć. Jednak skutki leczenia, a właściwie jego efekty uboczne, mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia chorego.

Ze względu na powszechność stosowania środków przeciwbólowych zdarzają się sytuacje, w których połączenie tabletki przeciwbólowej i alkoholu jest konieczne. Wśród stosowanych leków przeciwbólowych wyróżnia się niesteroidowe leki przeciwbólowe, dostępne w większości bez recepty, jak również opioidowe leki przeciwbólowe w postaci tramadolu czy morfiny.

Czytaj też:

Tabletka przeciwbólowa po alkoholu – po jakim czasie można połknąć?

Każdy lek ma określony czas półtrwania we krwi. Wobec tego czas, jaki musi upłynąć pomiędzy połknięciem tabletki przeciwbólowej a wypiciem alkoholu, jest różny w zależności od zawartych w leku substancji aktywnych. W przypadku paracetamolu jego stężenie w organizmie zaczyna spadać po około 3–4 godzinach. Wtedy dopiero można bezpiecznie spożyć alkohol. Dużo jednak zależy od dawki leku, jaka została przyjęta. Inna zależność czasowa obejmuje spożycie alkoholu i następcze przyjęcie leku. Najlepiej odczekać, aż organizm zmetabolizuje alkohol, by dwie substancje nie oddziaływały na siebie. Jeśli jest to niemożliwe, wzrasta ryzyko negatywnego wpływu alkoholu na lek przeciwbólowy. Zdecydowanie bardziej niebezpieczne jest kojarzenie innych leków przeciwbólowych z alkoholem. W przypadku ibuprofenu również należy odczekać co najmniej 3–4 godziny od przyjęcia leku.

Zobaczcie na filmie, co w swoim składzie zawierają leki przeciwbólowe:

Zobacz film: Co zawierają w swoim składzie leki przeciwbólowe? Źródło: Wiem, co jem. Wiem, co kupuję

Interakcje tabletek przeciwbólowych i alkoholu

Interakcje leków z alkoholem są bardzo częste, szczególnie jeśli chodzi o leki przeciwbólowe, które często są nadużywane. Najistotniejszą interakcją pomiędzy lekiem przeciwbólowym a alkoholem, która może przyczynić się do znacznego upośledzenia zdrowia człowieka, jest połączenie paracetamolu z alkoholem. W dawce powyżej 4 g paracetamol jest toksyczny dla organizmu, a spożycie go z alkoholem zwiększa ryzyko wystąpienia zatrucia tym lekiem. Głównie należy obawiać się spotęgowania uszkodzenia wątroby poprzez połączenie tych substancji. Czynnikiem istotnie zwiększającym ryzyko interakcji pomiędzy alkoholem a lekiem przeciwbólowym w postaci paracetamolu jest głodzenie. W czasie głodu wzrasta ryzyko hepatotoksyczności (toksycznego wpływu na wątrobę) zarówno alkoholu, jak i leku. Głodzenie wpływa na metabolizm paracetamolu poprzez zahamowanie glukoronizacji (procesu unieczynnienia paracetamolu).

Istotną grupą ryzyka wystąpienia interakcji pomiędzy tabletką przeciwbólową a alkoholem są chorzy przewlekle spożywający alkohol. U nich reakcja może zajść znacznie częściej, nawet po niewielkiej dawce paracetamolu przyjętego po alkoholu.

Interakcja pomiędzy ibuprofenem a alkoholem nie jest znacząca. Ibuprofen nie wpływa na stężenie alkoholu we krwi. Alkohol natomiast nasila skutki uboczne ibuprofenu, czyli m.in. zwiększa uszkodzenie błony śluzowej przewodu pokarmowego.

Alkoholu nie wolno kojarzyć z opioidowymi lekami przeciwbólowymi, takimi jak morfina. Takie połączenie może doprowadzić nawet do śmierci.

Tabletki przeciwbólowe po alkoholu – skutki

Niewielka ilość alkoholu, wypita nawet jednocześnie z lekiem przeciwbólowym z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, u większości osób nie wywoła żadnej ostrej reakcji organizmu. Należy jednak mieć na uwadze, że takie połączenie niesie ryzyko istotnych efektów ubocznych. Pierwsze działanie niepożądane to znaczne uszkodzenie wątroby, czyli hepatotoksyczność. Spożycie paracetamolu po alkoholu lub odwrotnie – alkoholu po paracetamolu – negatywnie wpływa na funkcje wątroby. Oznacza to, że częściej u osób praktykujących takie połączenia dochodzi do rozwoju marskości wątroby.

Wydawać by się mogło, że spożycie ibuprofenu zamiast paracetamolu po alkoholu jest bezpieczniejsze. Teoretycznie tak, choć należy zwrócić uwagę na odległe skutki takich połączeń. Alkohol spożywany jednocześnie z ibuprofenem bądź w krótkim czasie po terapii lub przed nią może skutkować uszkodzeniem błony śluzowej przewodu pokarmowego, zwiększać ryzyko wystąpienia wrzodów żołądka, dwunastnicy i krwawienia z przewodu pokarmowego, potęgować refluks żołądkowo-jelitowy. Bezpośrednie spożycie leku przeciwbólowego po alkoholu może również wywołać niecharakterystyczne objawy, jak np. nadmierny spadek ciśnienia krwi.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
225
61
Polecamy
Które leki w połączeniu z alkoholem są szczególnie niebezpieczne?
Które leki w połączeniu z alkoholem są szczególnie niebezpieczne? TVN zdrowie
Paracetamol – właściwości, dawkowanie, połączenie z alkoholem
Paracetamol – właściwości, dawkowanie, połączenie z alkoholem TVN zdrowie
Padaczka alkoholowa – czy można ją wyleczyć?
Pierwsza pomoc
Padaczka alkoholowa – czy można ją wyleczyć? Pierwsza pomoc Dzień Dobry TVN
Nowe badania:
polska młodzież rzadziej sięga po dopalacze, częściej po leki
Nowe badania: polska młodzież rzadziej sięga po dopalacze, częściej po leki Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
Natii
Idź do szpitala z zatruciem alkoholowym a pierwsze co dostajesz to Ketonal
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia