Polub nas na Facebooku
Czytasz: Szpital MSWiA leczy chorych na COVID-19 Tocilizumabem. Jakie są efekty leczenia?
menu
Polub nas na Facebooku

Szpital MSWiA leczy chorych na COVID-19 Tocilizumabem. Jakie są efekty leczenia?

pomarańczowe tabletki

Fot: MirageC / gettyimages.com

Tocilizumabem to kolejny lek, z którym lekarze wiążą bardzo duże nadzieje. Wstępne badania pokazują, że farmaceutyk może być pomocny w walce z COVID-19. Jego skuteczność sprawdzają także lekarze z szpitala MSWiA w Warszawie.

Tocilizumabem to dobrze znany lekarzom farmaceutyk. Lek podawany jest pacjentom z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Preparat pomaga spowolnić rozwój choroby, hamuje degradacje stawów i chroni pacjenta przed kalectwem. Teraz okazuje się, że lek może być skuteczny także w leczeniu COVID-19. Jego możliwości sprawdzają lekarze ze szpitala MSWiA w Warszawie.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Jak działa Tocilizumabem u chorych na COVID-19?

Tocilizumab podany pacjentom z COVID-19 zapobiega powstawaniu objawów, które mogą zagrażać życiu pacjenta. Dodatkowo lek łagodzi objawy oraz skraca czas zależności pacjenta do respiratora. Warto zaznaczyć, że lekarze z MSWiA podają lek tylko tym pacjentom, u których stan jest poważny, czyli doszło już do śródmiąższowego zapalenia płuc i ostrej niewydolności oddechowej.

Są to pacjenci z oddziałów intensywnej opieki medycznej, znajdujący się w późnym trzecim, a więc ostatnim stadium przebiegu zakażenia wirusem COVID-19 - wyjaśnia. Pacjenci ci mają rozwinięty tzw. zespół burzy cytokinowej występującej pod postacią śródmiąższowego zapalenia płuc -mówi w rozmowie z PAP prof. Katarzyna Życińska z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, Kierownik Kliniki Reumatologii CSK MSWIA w Warszawie.

Burza cytokin to stan immunologiczny organizmu, w którym zaczyna on wytwarzać dwa rodzaje substancji. Jedna z nich ma zwalczać stan zapalny, a druga go podsyca. Tym samym stan chorego gwałtownie się pogarsza. Aby zapobiec takiej sytuacji lekarze podają chorym właśnie Tocilizumab, który blokuje interleukinę 6 - substancję, która potęguje stan zapalny.

Lekarze z CSK MSWiA w Warszawie traktują IL-6 jako marker. W oparciu o jego stężenie we krwi pacjenta są w stanie określić dalszy przebieg COVID-19 i zdecydować czy podanie leku jest konieczne.

Czy terapia jest skuteczna?

Leczenie Tocilizumabem stosowane jest przez lekarzy z MSWiA od samego początku pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Lek podawany jest dożylnie co kilka dni, a pomiędzy kolejnym dawkami pacjent jest nieustannie monitorowany przez lekarzy. Do tej pory lek otrzymało ok. 20 chorych, i jak podkreśla prof. Życińska, efekty terapii są spektakularne. Wszyscy pacjenci, którym podano lek zareagowali bardzo dobrze i po kilku dniach wszyscy zostali odłączeni od respiratora.

Metoda leczenia stosowana przez CSK MSWiA w Warszawie była prowadzona w Chinach i jest stosowana w USA i we Włoszech. CSK MSWIA ściśle współpracuje z ośrodkiem w Turynie, z którym wymienia się wynikami badań.

Źródło: PAP

Zobacz film i dowiedz się więcej o objawach, które mogą sugerować COVID-19:

Zobacz film: Suchy kaszel, gorączka, bóle mięśni - takie objawy koronawirusa znaliśmy do tej pory. Jakie sygnały się pojawiły? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
80
6
Polecamy
Nowa terapia dla pacjentów z COVID-19.
"Udało się zahamować postęp choroby i uniknąć podłączenia do respiratora"
Nowa terapia dla pacjentów z COVID-19. "Udało się zahamować postęp choroby i uniknąć podłączenia do respiratora" Dzień Dobry TVN
Komórki macierzyste szansą dla pacjentów z najcięższym przebiegiem COVID-19? Warszawski szpital wdraża terapię
Komórki macierzyste szansą dla pacjentów z najcięższym przebiegiem COVID-19? Warszawski szpital wdraża terapię Dzień Dobry TVN
Jak wygląda leczenie COVID-19?
Które terapie są najbardziej obiecujące?
Jak wygląda leczenie COVID-19? Które terapie są najbardziej obiecujące? TVN zdrowie
Remdesivir - lek, który pokona koronawirusa SARS-CoV-2 trafi także do polskich pacjentów 
Remdesivir - lek, który pokona koronawirusa SARS-CoV-2 trafi także do polskich pacjentów  TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Niepłodność - to się leczy! Gdzie szukać pomocy?
Niepłodność - to się leczy! Gdzie szukać pomocy? Materiał sponsorowany
Dlaczego kary i nagrody nie działają? Odpowiedzi udzielił nam ekspert
Dlaczego kary i nagrody nie działają? Odpowiedzi udzielił nam ekspert
Co to jest ablacja i jak pomaga leczyć migotanie przedsionków?
Co to jest ablacja i jak pomaga leczyć migotanie przedsionków?
Czy powstanie sztuczna soczewka?
Czy powstanie sztuczna soczewka?
Męskie nowotwory. Które diagnozowane są głównie u mężczyzn?
Męskie nowotwory. Które diagnozowane są głównie u mężczyzn?
Ekspert: Odczulanie to najlepszy sposób leczenia alergii, ale musi być systematyczne
Ekspert: Odczulanie to najlepszy sposób leczenia alergii, ale musi być systematyczne