Polub nas na Facebooku
Czytasz: Szczepionka na COVID-19 - czy jest bezpieczna? Kto nie powinien się szczepić?
menu
Polub nas na Facebooku

Szczepionka na COVID-19 - czy jest bezpieczna? Kto nie powinien się szczepić?

Szczepionka na COVID-19

Fot: David Talukdar /  gettyimages.com

Szczepionka na COVID-19 opracowana przez firmę Pfizer uznana została za skuteczną i bezpieczną. Władze Wielkiej Brytanii, która jako pierwsza rozpoczęła szczepienia, poinformowały jednak o pierwszych działaniach niepożądanych. Czy to oznacza, że szczepionka bardziej szkodzi niż pomaga? Eksperci uspokajają, że tak nie jest.

Szczepionka na COVID-19 powstała w ekspresowym tempie. Dzisiejsza technologia i możliwości medycyny sprawiły, że antidotum na koronawirusa SARS-CoV-2 udało się stworzyć zaledwie w kilka miesięcy. Nad jej opracowaniem pracowała niemal setka firm farmaceutycznych. Jako pierwsza na rynek trafiła szczepionka od firmy Pfizer i BioNTech. Na szczepienie swoich obywateli - jako pierwsza na świecie - zdecydowała się Wielka Brytania. Szczepienia jednak (tylko na chwilę) wstrzymano, gdy u dwóch osób wystąpiła silna reakcja alergiczna.

Zobacz także:

Szczepionka na COVID-19. Czy jest bezpieczna?

Czy przypadek Wielkiej Brytanii powinien dać nam do myślenia i skłonić do tego, aby odłożyć szczepienia i jeszcze lepiej przebadać szczepionkę na COVID-19? Zdaniem ekspertów - nie. Specjaliści podkreślają,  że nie ma leku ani szczepionki, które nie wykazują żadnych skutków ubocznych. Każda terapia wiąże się z pewnym ryzykiem i u niektórych osób będą się pojawiały działania niepożądane. Przypominają również, że przy każdym leku czy szczepionce podaje się przeciwwskazania do ich zastosowania. Nie inaczej jest w przypadku szczepionki na COVID-19 od Pfizer i BioNTech.

Żadna szczepionka nie jest bezpieczna i żaden lek nie jest bezpieczny. Każdy skuteczny lek wywołuje działania niepożądane

- mówi w rozmowie z BBC prof. Stephen Evans z London School of Hygiene & Tropical Medicine.

Trzeba pamiętać, że skuteczny lek zawsze pociąga za sobą ryzyko powikłań. Dzieje się tak w przypadku chemioterapii, która niszczy komórki nowotworowe, ale może doprowadzić do anemii, bezpłodności, problemów z pamięcią czy snem. Jednak - jak przekonują lekarze - rezygnacja z leczenia w obawie o działania niepożądane niejednokrotnie ma tragiczne skutki.

Warto pamiętać, że powikłania może wywołać także łatwo dostępny i powszechnie stosowany ibuprofen. Lek może doprowadzić do wrzodów żołądka czy uszkodzenia nerek.

Szczepionka na COVID-19. Jakie działania niepożądane zaobserwowano i ?

Po rozpoczęciu w Wielkiej Brytanii we wtorek (8.12.) szczepień okazało się, że u dwóch zaszczepionych pracowników służby zdrowia wystąpiła silna reakcja alergiczną. Osoby te są alergikami i zawsze noszą przy sobie ampułkosrzykawkę z adrenaliną na wypadek wstrząsu anafilaktycznego. Po zastosowaniu odpowiedniego leczenia czują się dobrze. Który składnik szczepionki wywoła taką reakcję? Tego jeszcze nie wiadomo.

Szczepionka na COVID-19 - kto nie powinien się szczepić?

Choć na tę chwilę reakcje alergiczne po szczepieniu na COVID-19 to pojedyncze przypadki,  Agencja Regulacyjna Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (MHRA) natychmiast wydała ostrzeżenie, aby nie podawać preparatu osobom, które mają tendencję do tego typu reakcji.

Osoby, które w przeszłości miały anafilaksję w reakcji na szczepionkę, lekarstwa lub żywność, nie powinny przyjmować szczepionki Pfizer/BioNTech. Drugiej dawki nie należy podawać osobom, u których wystąpiła anafilaksja po podaniu pierwszej dawki tej szczepionki

- ostrzegła w wydanym oświadczeniu szefowa MHRA June Raine.

Eksperci zaznaczają jednocześnie, że silna reakcja alergiczna może wystąpić po podaniu praktycznie każdej szczepionki.

Szczepionka na COVID-19. Czy warto się szczepić?

Każdy lek czy szczepionka - zanim trafią na rynek - muszą przejść serię badań i testów. Choć bierze w nich udziała kilkadziesiąt tysięcy osób, to wychwycenie wszystkich działań niepożądanych nie jest możliwe. W przypadku szczepionki Pfizera i BioNtech do najczęściej zgłaszanych działań niepożądanych należą:

  • bóle głowy;
  • ból w miejscu wkłucia.
  • dreszcze;
  • bóle mięśni.

Ale to prawdopodobnie nie wszystkie. Niektóre z nich występują bardzo rzadko i może się zdarzyć, że nie pojawiają się w grupie testującej.

Warto także podkreślić, że badania kliniczne nie kończą się wraz w wypuszczeniem leku czy szczepionki na rynek. Po zarejestrowania i rozpoczęciu masowej produkcji rozpoczyna się IV faza badań klinicznych. To właśnie ona skupia się "na wyłapywaniu" ewentualnych działań niepożądanych i ich neutralizowaniu.

Szczepionka Pfizera i BioNtech będzie podawana tylko i wyłącznie osobom powyżej 16 roku z wyłączeniem kobiet w ciąży.

Zobacz film i dowiedz się więcej o szczepionce na COVID-19:

Zobacz film: Co warto wiedzieć o szczepionce na COVID-19?  Źródło: x-news

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
88
13
Polecamy
Kto nie powinien przyjmować szczepionki przeciw COVID-19?
Są pierwsze zalecenia
Kto nie powinien przyjmować szczepionki przeciw COVID-19? Są pierwsze zalecenia Dzień Dobry TVN
Szczepionka przeciw COVID-19 dopuszczona do obrotu.
"Korzyści są większe niż ryzyko"
Szczepionka przeciw COVID-19 dopuszczona do obrotu. "Korzyści są większe niż ryzyko" Dzień Dobry TVN
Szczepionka na COVID-19.
Moderna ogłasza, że jej preparat ma 95 proc.
skuteczność
Szczepionka na COVID-19. Moderna ogłasza, że jej preparat ma 95 proc. skuteczność TVN zdrowie
Koronawirus.
W przeciągu tygodnia Wielka Brytania zacznie szczepić na COVID-19
Koronawirus. W przeciągu tygodnia Wielka Brytania zacznie szczepić na COVID-19 TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty