Polub nas na Facebooku
Czytasz: Świetlik łąkowy – ulga dla zmęczonych i chorych oczu
menu
Polub nas na Facebooku

Świetlik łąkowy – ulga dla zmęczonych i chorych oczu

Świetlik łąkowy

Fot: Tinieder / gettyimages.com

Świetlik łąkowy to wyjątkowe ziele, które od bardzo dawna używane jest przez osoby z chorobami oczu. Dowiedz się, jak stosować świetlik lekarski i na jakie problemy może pomóc.

Świetlik łąkowy, inaczej mówiąc – świetlik lekarski, od dawna używany jest w zielarstwie i kosmetologii jako ziele uzdrawiające oczy. Ma szerokie działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Świetlik lekarski pojawia się w wielu formach, którym warto przyjrzeć się bliżej.

Wpływ świetlika łąkowego na zdrowie

Ziele świetlika ma właściwości lecznicze wykorzystywane w zielarstwie i homeopatii. Głównie stosuje się je zewnętrznie w postaci okładów, kropli, żelu i maści. Można również pić herbatę ze świetlika. Świetlik lekarski działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i antyhistaminowo.

Zioło daje ulgę oczom, które są zmęczone lub dotknięte chorobami, np. zapaleniem spojówek lub alergią. Krople ze świetlikiem działają łagodząco w stanach podrażnienia spojówek i brzegów powiek. Przeznaczone są także dla osób, które pracują przez kilka godzin w biurze przy sztucznym świetle oraz klimatyzacji, gdzie są narażone na suchość i nadwrażliwość oczu. Krople do oczu ze świetlikiem stosuje się na zapalenie spojówek. Ziele występuje jako maść ze świetlika lub żel do smarowania powiek, aby załagodzić podrażnienia. Wszelkie preparaty ze świetlikiem łąkowym, które dostępne są w aptekach, działają na naczynia krwionośne oczu. Zapobiegają krwawieniom z naczyń siatkówki. Istnieją także krople ze świetlikiem dla psa, które skutecznie radzą sobie z problemami oczu czworonogów.

Świetlik – roślina stosowana zewnętrznie jako kompres w postaci okładów – stosowany jest przez alergików przy łzawieniu oczu i intensywnym katarze. Napar ze świetlika, którym można przemyć oczy, pomaga w nieprzyjemnym uczuciu zmęczonych oczu oraz łagodzeniu obrzęków, takich jak jęczmienie.

Okłady ze świetlika stosowane są także w przypadku:

  • nadwrażliwości na światło słoneczne,
  • schorzeń siatkówki oka,
  • regulacji ciśnienia w gałce ocznej.

Zobacz film i dowiedz się jak dbać o wzrok:

Zobacz film: Jak powinniśmy dbać o nasze oczy, aby się nie męczyły? Źródło: 36,6.

Na co działa herbata ze świetlika?

W homeopatii znana jest lecznicza herbata ze świetlika. Świetlik łąkowy w organizmie działa bakteriobójczo, np. na gronkowce i paciorkowce. Wpływa także pozytywnie na unieszkodliwienie toksyn.

Przygotowanie samodzielne herbaty jest bardzo łatwe. Wystarczy zakupić w aptece lub sklepie zielarskim świetlik łąkowy, a następnie (podobnie jak w przypadku okładu ze świetlika) odmierzyć łyżkę ziela i zalać je przegotowaną, letnią wodą. Następnie trzeba zamieszać wywar i podgrzać na małym ogniu pod przykryciem. Należy uważać, aby wywar się nie zagotował. Po 30 minutach płyn jest gotowy do wypicia. Tak przygotowane ziele świetlika do picia działa dezynfekująco, np. podczas płukania gardła, a także ściągająco i przeciwzapalnie na układ pokarmowy i drogi żółciowe.

Herbatę można stosować przy bólach głowy, żołądka (przy problemach z trawieniem) oraz wspomagająco podczas chorób wątroby. Świetlik ma także działanie wspomagające u osób, które mają obniżone ciśnienie tętnicze oraz cierpią na tzw. kolki żółciowe. Dawniej stosowano ziele w przypadkach bezsenności.

Ziele świetlika – zastosowanie w kosmetykach

Osoby stosujące naturalne kosmetyki często wykorzystują krem pod oczy ze świetlikiem, który likwiduje podrażnienia i widoczne zmęczenie oczu. Ziele powoduje, że skóra jest elastyczniejsza. Krem ze świetlikiem często jest wspierany przez inne zioła oraz witaminy poprawiające natłuszczenie skóry pod oczami, np. luteina, witamina E lub pantenol, który dodatkowo łagodzi podrażnienia.

Podobnie działa żel pod oczy ze świetlikiem lekarskim, który działa łagodząco i przynosi ukojenie. W dodatku poprawia jędrność i elastyczność skóry na powiekach oraz pod oczami.

Świetlik lekarski – właściwości dla dzieci

W medycynie naturalnej stosuje się ziele świetlika dla niemowląt oraz noworodków. Ziele doskonale wpływa na opuchnięte, podrażnione i zaczerwienione oczy dziecka, co szczególnie często zdarza się w pierwszych tygodniach życia. Świetlik lekarski jako okład na oczy można stosować także podczas wypływania żółtej wydzieliny (do 6 tygodnia), a także kiedy występuje wysuszanie śluzówki, które może skutkować zapaleniem spojówek lub mocnym podrażnieniem. Świetlik jako okład działa pielęgnacyjnie i łagodząco.

Jak działa i z czego składa się ludzkie oko? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Budowa i funkcje oka. Źródło: 36,6.

Jak przygotować okład ze świetlika?

Aby świetlik łąkowy zadziałał na problemy i choroby oczu, najlepiej stosować go, kiedy jest ciepły. Przygotowanie okładu ze świetlika jest bardzo proste. Wystarczy 1 ⅕ łyżki ziela zalać szklanką wody i gotować przez kilka godzin na małym ogniu pod przykryciem. Następnie należy przelać napar przez gazę. Okład ze świetlika musi ostygnąć. Najlepiej nałożyć go, korzystając z kompresów.

Aby przygotować okład ze świetlika szybciej, wystarczy zalać ziele wrzącą wodą, przykryć na 15 minut i poczekać, aż ostygnie.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
16
0
Polecamy
Rumianek – jedno z najczęściej stosowanych ziół.
Poznajmy jego wszystkie właściwości!
Rumianek – jedno z najczęściej stosowanych ziół. Poznajmy jego wszystkie właściwości! Dzień Dobry TVN
Ashwagandha- jakie ma zastosowanie i na co pomaga?
Ashwagandha- jakie ma zastosowanie i na co pomaga? Dzień Dobry TVN
Naturalna pielęgnacja oczu i skóry wokół oczu.
Jak poprawić jej wygląd? 
Naturalna pielęgnacja oczu i skóry wokół oczu. Jak poprawić jej wygląd?  TVN zdrowie
Nagietek – właściwości lecznicze i kosmetyczne.
Jak stosować nagietek lekarski?
Nagietek – właściwości lecznicze i kosmetyczne. Jak stosować nagietek lekarski? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty