Polub nas na Facebooku
Czytasz: Swędzenie i pieczenie pochwy (przy sikaniu, podczas stosunku, przed okresem) – czy to objawy infekcji intymnej?
menu
Polub nas na Facebooku

Swędzenie i pieczenie pochwy (przy sikaniu, podczas stosunku, przed okresem) – czy to objawy infekcji intymnej?

NAN

Fot: kanachaifoto / fotolia.com

Pieczenie i zaczerwienienie pochwy, swędzenie czy ból w okolicach intymnych, to dolegliwości, które zdarzają się każdej kobiecie. Do podrażnienia dróg rodnych dochodzi z przyczyn mechanicznych (np. otarć), chemicznych (np. uczulenia na środki plemnikobójcze) i fizjologicznych (np. przesuszenia pochwy).

W przypadku pieczenia pochwy leczenie bywa długotrwałe, zwłaszcza jeśli powodem dolegliwości jest zakażenie bakteryjne lub grzybicze. Czasem objawy mijają samoistnie, ale utajona infekcja może nawracać.

Ból, świąd i pieczenie pochwy – kiedy trzeba zgłosić się do ginekologa?

Pieczenie przy wejściu do pochwy lub inny rodzaj dyskomfortu w rejonie dolnego odcinka dróg rodnych nie musi być powodem do niepokoju. Wizyta u lekarza nie jest konieczna w przypadku niezbyt intensywnych, krótkotrwałych dolegliwości, którym nie towarzyszą inne objawy. Doraźnie pomóc może nawilżenie lubrykantem lub żelem intymnym. Jeśli natomiast prócz pieczenia i swędzenia pochwy czy bolesności w trakcie lub po stosunku pojawiają się: upławy, bóle brzucha, nietrzymanie moczu, gorączka, nudności, wysypka lub inne zmiany widoczne na nabłonku okolic intymnych, jedynym rozsądnym i bezpiecznym wyjściem jest niezwłoczna konsultacja z ginekologiem.

Pieczenie pochwy przy oddawaniu moczu – co może być jego przyczyną?

Pieczenie w pochwie podczas sikania często jest mylone z pieczeniem cewki moczowej, które należy do objawów stanu zapalnego cewki i pęcherza. Jeśli pieczenie współwystępuje z częstym i bolesnym parciem, nietrzymaniem moczu, wyciekami o nieprzyjemnym zapachu, a także bólami w dolnej części brzucha, chodzi raczej o infekcję dróg moczowych, a nie o zakażenie intymne. Jednak niekiedy pieczenie pochwy po oddaniu moczu i w trakcie mikcji świadczy o pojawieniu się w drogach rodnych bakterii beztlenowych, wirusów, grzybów lub pierwotniaków.

Skąd się biorą infekcje intymne? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Co sprzyja infekcjom intymnym? Źródło: 36,6.

Pieczenie pochwy podczas stosunku i po seksie – co może je powodować?

Pieczenie w okolicach intymnych może również pojawiać się przy współżyciu. Zdarza się w przebiegu grzybicy pochwy, zapalenia bakteryjnego, a także chorób przenoszonych drogą płciową, np. rzęsistkowicy, chlamydiozie, opryszczce czy brodawce narządów płciowych. Do pieczenia w pochwie po wytrysku dochodzi też, jeśli partnerka ma uczulenie na spermę, co nie jest rzadkością, zwłaszcza u kobiet z innymi rodzajami alergii. Reakcję alergiczną mogą również wywołać substancje zawarte w środkach antykoncepcyjnych: spiralach, preparatach plemnikobójczych i prezerwatywach. Poza tym za pieczenie pochwy po stosunku odpowiada niedostateczne nawilżenie, w wyniku którego dochodzi do otarć i podrażnienia wrażliwego nabłonka.

Pieczenie pochwy przed okresem – co oznacza?

Ból i pieczenie pochwy jest częstą dolegliwością towarzyszącą menstruacji i menopauzie. Wynika ze zmian hormonalnych w organizmie, a dokładnie z niedoboru estrogenów, który przyczynia się do suchości pochwy. Wysuszony nabłonek staje się bardziej podatny nie tylko na uszkodzenia, ale także na wnikanie drobnoustrojów chorobotwórczych.

Pieczenie pochwy po antybiotyku – skąd się bierze?

Początek wielu infekcji intymnych zbiega się z zakończeniem antybiotykoterapii. Dzieje się tak dlatego, że antybiotyki niszczą dobrą florę bakteryjną, która kolonizuje ścianki przewodu pokarmowego i dróg rodnych. W związku z osłabieniem tej naturalnej bariery ochronnej wzrasta ryzyko zakażeń i stanów zapalnych objawiających się pieczeniem i swędzeniem pochwy.

Jak załagodzić pieczenie pochwy? Leki bez recepty i na receptę

Odpowiedzi na pytanie, co pomoże na pieczenie pochwy, trzeba szukać u specjalisty. Mimo że istnieje wiele preparatów dostępnych bez recepty, nie należy całkowicie ufać ich skuteczności, bo drobnoustroje wywołujące dokuczliwe objawy nie zawsze są wrażliwe na działanie ogólnodostępnych substancji aktywnych. W przypadku zarażenia nietypową bakterią konieczne może się okazać nawet dożylne podawanie leków, a co za tym idzie – pobyt w szpitalu. W aptekach są do kupienia rozmaite globulki, żele i maści na pieczenie pochwy, ale żeby dokonać wyboru, trzeba najpierw wiedzieć, jaką wybrać: o działaniu antybakteryjnym, przeciwgrzybicznym czy jedynie nawilżającym. Trzeba więc wykonać wymaz z pochwy, a w razie konieczności również posiew z kanału szyjki macicy. Przy pieczeniu pochwy leki na receptę można brać razem z probiotykami, które odbudowują florę bakteryjną.

Zobacz film i dowiedz się jak działa kobiecy układ rozrodczy:

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Pieczenie pochwy w ciąży – jak przebiega leczenie?

Nie każdy lek na pieczenie pochwy, zwłaszcza doustny, można stosować w ciąży. Jednak wiele nowoczesnych farmaceutyków nie stwarza zagrożenia dla płodu i przyszła mama nie musi obawiać się powikłań po leczeniu infekcji intymnej. Przebiega ono tak samo jak u innych kobiet. Najgorsze, co można zrobić, to zbagatelizować problem. Do konsekwencji zaniedbania należą pęknięcie pęcherza płodowego i, jeśli przyczyną pieczenia pochwy jest któraś z chorób przenoszonych drogą płciową, zarażenie dziecka.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
73
23
Polecamy
Co to są choroby intymne i skąd się biorą?
Co to są choroby intymne i skąd się biorą? Dzień Dobry TVN
Jak wygląda opryszczka narządów płciowych u mężczyzn, a jak u kobiet?
Jakie są sposoby jej leczenia?
Jak wygląda opryszczka narządów płciowych u mężczyzn, a jak u kobiet? Jakie są sposoby jej leczenia? Dzień Dobry TVN
Infekcja bakteryjna pochwy – przyczyny, objawy i sposoby leczenia
Infekcja bakteryjna pochwy – przyczyny, objawy i sposoby leczenia TVN zdrowie
Upławy – jak wyglądają i co mogą zwiastować?
Upławy – jak wyglądają i co mogą zwiastować? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
CAR-T -innowacyjna metoda leczenia raka. Na czym polega?
CAR-T -innowacyjna metoda leczenia raka. Na czym polega?
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Dieta węglowodanowa, wysokowęglowodanowa, węglowodanowo-białkowa. Co można jeść? Zasady diet
Dieta węglowodanowa, wysokowęglowodanowa, węglowodanowo-białkowa. Co można jeść? Zasady diet
Zakrzepica kończyn dolnych - czy musi prowadzić do zakrzepicy płuc?
Zakrzepica kończyn dolnych - czy musi prowadzić do zakrzepicy płuc?
Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu? Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia?
Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu? Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia?