Polub nas na Facebooku
Czytasz: Supinacja: na czym polega? Metody leczenia
menu
Polub nas na Facebooku

Supinacja: na czym polega? Metody leczenia

bieg

Fot. PeopleImages / Getty Images

Supinacja to inaczej rotacja zewnętrzna lub odwracanie części kończyny do zewnętrznej strony względem jej naturalnego położenia. Supinacja może dotyczyć stóp, przedramion, nadgarstków oraz wielu innych części kończyn. Jest przeciwieństwem pronacji. 

Supinacja w przypadku stóp polega na przechylaniu stawu skokowego na zewnątrz w czasie przetaczania stopy od pięty w kierunku palców. Osoby z supinacją stóp są narażone na częstsze skręcanie stawu skokowego oraz inne kontuzje.

Co to jest supinacja?

Supinacja związana jest z ruchem części kończyny, oznaczającym obrót na zewnątrz od skrętoległego do równoległego położenia kości względem siebie. W przypadku supinacji przedramion dochodzi do równoległego położenia kości przedramienia względem siebie. Należy pamiętać, że supinacja we właściwym zakresie ruchu jest naturalną czynnością poszczególnych części ciała, dlatego supinacja w kontekście biomechaniki poszczególnych stawów nie oznacza patologii. Potocznie supinacją stóp nazywa się zaburzenie w czasie poruszania się, jednak dopiero nadmierna supinacja stóp jest defektem.

Supinacja stóp

Jak informują fizjoterapeuci, nadmierna supinacja stóp może być przyczyną wielu kontuzji stawu skokowego. Osoby zbyt mocno supinujące stopy w czasie chodu lub biegu wyraźnie wykręcają stopy na zewnątrz. Wywołuje to widoczny brak stabilności stóp. Takie zaburzenie prowadzi do zwiększonego ryzyka skręcenia kostki, nadwyrężenia mięśni strzałkowych, zapalenie ścięgna Achillesa, a także stanów zapalnych zachodzących w obrębie rozcięgna podeszwowego. Osoby zmagające się z problemem supinacji przy stawianiu kroków zazwyczaj kładą cały nacisk na zewnętrznej krawędzi stopy.

Jak wyjaśniają podolodzy, wyraźna supinacja zachodzi częściej u osób z wysokim sklepieniem stopy. Nie stanowi to jednak reguły, a osoby nadmiernie supinujące mogą mieć neutralne lub niskie sklepienie stopy. W czasie nieprawidłowej supinacji stopy jej odcisk wygląda tak, jakby między piętą a śródstopiem nie było żadnego połączenia. Potencjalne supinowanie (nadmierne) stóp można również zauważyć, dokonując oględzin podeszew nieco zużytych butów. W przypadku zbyt dużej supinacji podeszwy będą o wiele bardziej wytarte po zewnętrznych stronach.

Polecamy także zapoznać się z podstawowymi zasadami dotyczącymi rozgrzewki:

Zobacz film: Jak powinna wyglądać rozgrzewka przed bieganiem? Źródło: 36,6

Leczenie nadmiernej supinacji stóp

Istnieje kilka metod umożliwiających złagodzenie nadmiernej supinacji stóp. Wielu ekspertów jest zdania, że w przypadku osób aktywnych fizycznie koniecznością jest zakup odpowiedniego obuwia, które zminimalizuje negatywne skutki zbyt dużej supinacji stóp. W niektórych sklepach z obuwiem do biegania można zauważyć podział butów na obuwie przeznaczone dla osób nadmiernie pronujących stopy oraz ludzi zbyt mocno supinujących. W przypadku drugiej grupy potrzebne są buty mocno amortyzujące stopę.

Z drugiej strony wraz ze zwiększoną amortyzacją podeszwy zachodzi większe ryzyko ewentualnego skręcenia stawu skokowego. Osoby supinujące z niewielką wagą ciała mogą zdecydować się na buty przeznaczone dla stopy neutralnej, ponieważ niska masa ciała nie wymaga zwiększonej amortyzacji w czasie biegu.

Kolejną metodą na zmniejszenie nadmiernej supinacji stóp jest zmiana techniki biegu oraz poruszania się. Warto skupić się na przenoszeniu punktu zetknięcia stopy z podłożem nieco bardziej w kierunku przednim. Warto również zwrócić się o pomoc do fizjoterapeuty, który oceni technikę chodu i w przypadku zdiagnozowania nadmiernej supinacji wybierze najlepszy sposób na poprawę ruchu.

W terapii zwiększonej supinacji stóp stosuje się m.in. specjalne wkładki ortopedyczne, a także ćwiczenia, które mogą zmienić niewłaściwe nawyki i przywrócić stopom prawidłowy zakres ruchu. Poprawa chodu w przypadku nadmiernej supinacji pozwala na odciążenie stóp w miejscach, w których zachodzi zbyt duży nacisk na stopy, co jest naturalną prewencją kontuzji stawu skokowego, na które narażone są szczególnie osoby aktywnie fizycznie oraz starsze. Nie warto jednak decydować się na samodzielny wybór wkładek ortopedycznych, ponieważ niewłaściwy dobór może spowodować dodatkowe obciążenia stawu skokowego.

Supinacja łokci

Supinacja w stawie łokciowym, podobnie jak w wielu pozostałych częściach kończyn, jest zjawiskiem naturalnym. Bez supinacji stawu łokciowego nie byłoby możliwe np. picie z pojemnika z tzw. uchem, krojenie nożem, pisanie, nakładanie makijażu na twarz, korzystanie ze śrubokrętów i podobnych narzędzi, a nawet czytanie gazety. Tego rodzaju codzienne czynności wymagają właściwego zakresu supinacji (a także pronacji), dlatego sama supinacja w ścisłym tego słowa znaczeniu jest warunkiem do prawidłowego funkcjonowania.

Staw łokciowy składa się z 3 stawów, które są objęte torebką stawową: stawem ramienno-łokciowym, stawem ramienno-promieniowym, stawem promieniowo-łokciowym bliższym. Wśród ruchów czynnych w stawie łokciowym można wymienić zgięcie łokcia, wyprost łokcia, pronację a także supinację przedramienia, które zachodzą w perspektywie 90°. Supinacja w blisko 75° wykonywana jest za sprawą stawów przedramienia, resztę zakresu ruchowego wykonuje nadgarstek. Za supinację w stawie łokciowym odpowiadają dwa mięśnie: mięsień odwracacz oraz mięsień dwugłowy ramienia. 

Jak dbać o kręgosłup? Poznajcie prawidłowe postawy:

Zobacz film: Zdrowy kręgosłup - prawidłowe postawy/czego unikać. Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
12
1
Polecamy
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia TVN zdrowie
Płaskostopie u dziecka.
Jak je rozpoznać?
Płaskostopie u dziecka. Jak je rozpoznać? Dzień Dobry TVN
Jak dobrać wkładki supinujące dla dziecka?
Jak dobrać wkładki supinujące dla dziecka? Dzień Dobry TVN
Obuwie ortopedyczne dla dzieci i dorosłych – działanie, wskazania, wskazówki przy wyborze odpowiedniego modelu
Obuwie ortopedyczne dla dzieci i dorosłych – działanie, wskazania, wskazówki przy wyborze odpowiedniego modelu TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Poziom cukru we krwi - o jakiej porze dnia go mierzyć i jak odczytywać wyniki?
Poziom cukru we krwi - o jakiej porze dnia go mierzyć i jak odczytywać wyniki?
Jak leczyć ostrogę piętową?
Jak leczyć ostrogę piętową?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Objawy grzybicy żołądka. Dieta oraz leczenie kandydozy przewodu pokarmowego
Objawy grzybicy żołądka. Dieta oraz leczenie kandydozy przewodu pokarmowego