Polub nas na Facebooku
Czytasz: Suchość w nosie: objawy i przyczyny. Czy można sobie z nią poradzić domowymi sposobami?
menu
Polub nas na Facebooku

Suchość w nosie: objawy i przyczyny. Czy można sobie z nią poradzić domowymi sposobami?

Profil twarzy

Fot. PeskyMonkey / Getty Images

Suchość w nosie to objaw, który zwykle nie zwiastuje poważnych chorób, ale wpływa na komfort codziennego funkcjonowania. Dolegliwość można skutecznie zwalczyć domowymi sposobami. Strupki i wysuszona śluzówka w nosie mogą być nieprzyjemną konsekwencją stosowania leków na katar, działania suchego powietrza np. w klimatyzowanych pomieszczeniach lub niekorzystnych czynników zewnętrznych, jak smog.

Suchość nosa to częsta dolegliwość, która może przytrafić się praktycznie każdemu. Na suchość w gardle i nosie szczególnie narażeni są chorzy z przewlekłym nieżytem nosa i osoby, które palą papierosy. Uczucie wysuszenia śluzówki jest bardzo nieprzyjemne i często powoduje pieczenie, wzmagając jednocześnie odruch drapania, który tylko pogarsza ten stan. Warto wiedzieć jak pozbyć się nieprzyjemnej dolegliwości domowymi sposobami.

Suchość w nosie: objawy i przyczyny

Suchy nos jest przyczyną znacznego dyskomfortu. Wnętrze nosa stanowi początek dróg oddechowych, a jego zadaniem jest ochrona przed niebezpiecznymi drobnoustrojami ze środowiska zewnętrznego, które próbują tą drogą wniknąć do organizmu. Drugą ważną funkcją nosa jest oczyszczanie powietrza. Błona śluzowa jest bardzo aktywna i spełnia wiele funkcji. Właśnie dlatego powinna ulegać szybkiemu złuszczaniu i regeneracji. Niestety zdarza się, że wielu pacjentów cierpi na zespół suchego nosa. Wśród objawów tego zaburzenia można wymienić uczucie swędzenia i pieczenia, pojawienie się wydzieliny z nosa, kichanie oraz drapanie w nosie i w gardle, a także obrzęk.

Redakcja poleca:
Sok z rokitnika – właściwości, sposób przygotowania, przeciwwskazania
Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – na czym polega choroba? Objawy i leczenie schorzenia
Bezoary – przyczyny powstawania, objawy i leczenie

Polecamy: Przewlekły katar – przyczyny i leczenie

Można wyróżnić wiele przyczyn suchości w nosie:

 • suche powietrze w pomieszczeniach lub na zewnątrz. Zwykle zespół suchego nosa pojawia się wtedy, gdy temperatura powietrza jest za wysoka, za niska lub zmienna. Tym samym uczucie suchości w nosie może występować (a także nasilać się) w pomieszczeniach ogrzewanych i klimatyzowanych;
 • kurz i dym papierosowy;
 • niedobór witaminy A oraz witamin z grupy B;
 • chemikalia, pyły i opary substancji drażniących;
 • długotrwałe stosowanie niektórych kropli do nosa lub leków na katar;
 • choroby, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, mukowiscydoza, toczeń, nadczynność tarczycy;
 • nadużywanie sympatykomimetyków (leków miejscowo obkurczających śluzówkę), leków przeciwnadciśnieniowych i przeciwwrzodowych;
 • wrodzone i nabyte nieprawidłowości anatomiczne nosa;
 • alergia i ekspozycja na alergeny.

Warto dodać, że wśród przyczyn suchości w nosie i gardle wymienia się choroby autoimmunologiczne oraz ogólnoustrojowe. Suchy nos to dolegliwość, która może pojawiać się także u kobiet w okresie menopauzy ze względu na zaburzenia hormonalne, zachodzące w organizmie. Dosyć często występującym zjawiskiem jest suchość nosa w ciąży. Dobrze pamiętać o tym, że suchość w nosie zwykle nie jest objawem poważnych chorób, tylko nieprawidłowego nawilżenia śluzówki nosa lub nadmiernej suchości otoczenia. Niestety konsekwencją suchej śluzówki w nosie może być zapalenie zatok. Schorzenie to jest wywoływane przez bakterie wnikające do nosa.

Zobaczcie, jak załagodzić objawy kataru:

Zobacz film: Katar - jak złagodzić objawy? Metody leczenia kataru. Źródło: 36,6

Suchość w nosie: jak nawilżyć nos?

Podstawą zapobiegania i leczenia suchości w nosie jest nawilżanie błony śluzowej. Istnieje wiele domowych sposobów na suchość w nosie:

 • wykonywanie inhalacji wodą z solą lub z dodatkiem olejków (na przykład eukaliptusowego i sosnowego);
 • aerozole i żele dostępne w aptekach, które pomagają w nawilżeniu śluzówki;
 • maści nawilżające do nosa;
 • nawilżanie powietrza w pomieszczeniach, na przykład umieszczanie mokrych ręczników na kaloryferach, zakup nawilżaczy powietrza;
 • stosowanie kropli nawilżających do nosa.

Preparaty z apteki zwykle wzbogacone są o witaminy A oraz B, a także o kwas hialuronowy, glicerol i olej sezamowy. Wszystkie te składniki mają za zadanie nawilżać nos i usuwać uczucie suchości. Osoby palące papierosy powinny pozbyć się nałogu, z kolei przebywające w zanieczyszczonym środowisku – zaopatrzyć się w domowy odświeżacz powietrza. Warto, by pracownicy narażeni na czynniki chemiczne i toksyczne, a także drażniące śluzówkę nosa jak najczęściej stosowali inhalacje.

Zdaniem laryngologów osoby, które cierpią na przewlekłą suchość nosa, powinny unikać zakurzonych pomieszczeń, nawilżać śluzówkę nosa. Warto pamiętać o tym, że na zespół suchego nosa negatywnie wpływa nałóg palenia, ponieważ dym papierosowy paraliżuje rzęski wewnątrz jamy nosowej. Suchość nosa może być więc kolejnym dobrym powodem do rzucenia palenia. Pacjentom cierpiącym na suchość nosa zaleca się picie dużych ilości wody, aby organizm był nawodniony, a także unikanie napojów zawierających kofeinę. Bardzo dobrym pomysłem jest wyjazd na wakacje lub na dłuższy czas nad morze. Klimat morski bardzo dobrze wpływa na śluzówkę nosa. Pacjenci cierpiący na suchość w nosie mogą także przyjmować symbioflor do nosa, co polepszy stan flory bakteryjnej.

Jeżeli suchość w nosie utrzymuje się przez dłuższy czas, warto udać się na wizytę do laryngologa. Specjalista może postawić dokładną diagnozę. Rozpoznanie przyczyny zapewni skuteczność leczenia.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
14
1
Polecamy
Zatkany nos – główne przyczyny i sposoby leczenia
Zatkany nos – główne przyczyny i sposoby leczenia TVN zdrowie
Objawy chorych zatok – zróżnicowanie symptomów w zależności od rodzaju zatok
Objawy chorych zatok – zróżnicowanie symptomów w zależności od rodzaju zatok Dzień Dobry TVN
Gorączka przy grypie – czy zawsze jest i czy trzeba ją zbijać?
Gorączka przy grypie – czy zawsze jest i czy trzeba ją zbijać? Dzień Dobry TVN
Zatkany nos bez kataru u dziecka i niemowlęcia, przyczyny i domowe sposoby
Zatkany nos bez kataru u dziecka i niemowlęcia, przyczyny i domowe sposoby TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty