Polub nas na Facebooku
Czytasz: Suchość w gardle – jakie są jej przyczyny i jak można ją leczyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Suchość w gardle – jakie są jej przyczyny i jak można ją leczyć?

NAN

Fot: fotolia.com

Suchość w gardle jest kłopotliwym i często bolesnym problemem zdrowotnym. Jest nierzadko związana z oddychaniem i chrapaniem w nocy, a czasami jest to wczesny objaw grypy. Źródłem problemu mogą być także inne poważniejsze choroby, takie jak astma lub refluks żołądkowo-przełykowy.

Każdy może czuć dyskomfort z powodu suchego gardła, który może być wywoływany przez zmiany pogody lub wiatr, ale przewlekły stan suchości gardła jest zwykle spowodowany obecnością choroby, która może prowadzić do wystąpienia różnych objawów, takich jak trudności z połykaniem, kaszel czy wymioty.

Zobacz także: Ból gardła – przyczyny, rodzaje i objawy, leczenie

Suchość w gardle – najczęstsze przyczyny dyskomfortu

Najczęstszą przyczyną suchego gardła jest podrażnienie błon śluzowych gardła (spowodowane narażeniem na dym tytoniowy, kurz i inne zanieczyszczenia powietrza) i wyschnięcie błon śluzowych górnych dróg oddechowych, często w wyniku spania z otwartymi ustami, oddychania przez usta (np. w wyniku alergii, zapalenia zatok, palenia papierosów), wymiotów, nadmiernego kaszlu, zapalenia gardła, funkcjonowania w suchym i zimnym środowisku lub po prostu picia niewystarczającej ilości płynów. W rzadkich przypadkach może dotyczyć nowotworów gardła, gruczołów ślinowych i przełyku czy problemów z migdałkami. Ponadto ważne jest to, co spożywamy i pijemy w przebiegu dolegliwości.

Zobacz także: Jak nawilżyć gardło? Domowe sposoby na leczenie podrażnionej śluzówki

Suchemu gardło jest często spowodowane przez spożycie substancji moczopędnych, takich jak kofeina i alkohol. Powodują one utratę większej ilości wody przez zwiększenie oddawania moczu i w konsekwencji wysuszenie gardła. Suchość w jamie ustnej zwykle powoduje podrażnienie w obszarze poza tylną częścią języka zwaną gardłem. Mogą pojawić się ból i łagodne trudności z połykaniem. Ponieważ suchość w gardle może być spowodowana poważnymi chorobami lub urazami, brak leczenia może doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych.

Jak skutecznie pozbyć się problemów z gardłem? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak pozbyć się bólu gardła? Źródło: Wiem co kupuję.

Domowe sposoby na suchość w gardle

Wśród domowych sposobów na złagodzenia suchości w gardle można wymienić między innymi:

  • Płukanie gardła solą morską

Sól morska hamuje wzrost niektórych chorobotwórczych bakterii, dlatego płukanie gardła słoną wodą może złagodzić suchość i podrażnienie gardła. Warto wypróbować płukania z ciepłą wodą morską do 3 lub 4 razy dziennie przez 30–60 sekund. Alternatywnie można wymieszać łyżkę octu jabłkowego ze szklanką wody i wypłukać gardło.

  • Picie ziołowych herbat

Niektóre herbaty zawierające w składzie rumianek, szałwię, korzeń lukrecji, korzeń mniszka lekarskiego czy eukaliptus mogą złagodzić zapalenie i podrażnienie błon śluzowych gardła. Dodanie miodu, który również ma właściwości antybakteryjne oraz łagodzące, może dodatkowo złagodzić dyskomfort suchości gardła.

  • Picie dużej ilości płynów

Kiedy gardło jest suche, popijanie płynów może złagodzić dyskomfort, zapewniając mu odpowiednią wilgotność. Zwiększenie spożycia płynów może również pomóc w zapobieganiu odwodnieniu, które może przyczynić się do suchości gardła. Niektórzy uważają gorące płyny za najbardziej kojące, a inni wolą zimniejsze, szczególnie jeśli w gardle jest stan zapalny.

  • Unikanie kofeiny i podrażnień

Żeby zapobiec wysuszeniu gardła, należy unikać napojów, które zawierają kofeinę, ponieważ mogą one powodować odwodnienie i pogorszyć stan suchości gardła. Ponadto należy unikać narażenia na działanie drażniące, takie jak dym papierosowy, zanieczyszczenia i opary chemiczne.

  • Nawilżenie powietrza

Wysoko ustawiona moc grzewcza grzejnika w chłodnych miesiącach roku często powoduje małą wilgotność wewnątrz pomieszczeń. Może to doprowadzić do wyschnięcia i podrażnienia gardła. Użycie nawilżacza domowego lub odparowywacza pokojowego w celu zwiększenia wilgoci powietrza może złagodzić i nawilżyć suche gardło, zwłaszcza podczas snu. Można też wziąć ciepły prysznic lub oddychać oparami z miski napełnionej ciepłą wodą.

  • Pastylki do ssania na gardło

Pastylki lub twarde cukierki łagodzą suchość gardła poprzez bezpośrednie nawilżenie tkanek i stymulowanie produkcji śliny. Warto wybrać cukierki lub pastylki bez cukru, aby uniknąć narażenia zębów na próchnicę. Guma do żucia bez cukru może również zapewnić ulgę, ponieważ pobudza produkcję śliny, która następnie nawilża gardło.

  • Techniki prawidłowego oddychania

Suchość gardła może często rozwijać się u osób, które oddychają ustami podczas snu. Zastosowanie prawidłowych technik oddechowych po konsultacji z lekarzem może okazać się istotne w złagodzeniu objawów suchego gardła.

Suchość gardła jest często niewielkim, przejściowym objawem, który zwykle nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia. Jednak wskazuje czasami na problem medyczny, który może wymagać leczenia. Należy udać się do lekarza, jeśli objawy suchego gardła nasilają się i pojawia się ból gardła, gorączka lub dreszcze, trudności w połykaniu, chrypka lub utrata głosu trwające dłużej niż 2 tygodnie.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
441
68
Polecamy
Bezobjawowa chrypka u niemowlaka - poznaj jej przyczyny i sposoby leczenia
Bezobjawowa chrypka u niemowlaka - poznaj jej przyczyny i sposoby leczenia Dzień Dobry TVN
Afta w jamie ustnej – przyczyny i leczenie
Afta w jamie ustnej – przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Jak nawilżyć gardło?
Domowe sposoby na leczenie podrażnionej śluzówki
Jak nawilżyć gardło? Domowe sposoby na leczenie podrażnionej śluzówki TVN zdrowie
Ból gardła – przyczyny, rodzaje i objawy, leczenie
Ból gardła – przyczyny, rodzaje i objawy, leczenie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć?
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć? Materiał sponsorowany
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka Materiał sponsorowany
Jak chronić skórę przed słońcem?
Jak chronić skórę przed słońcem?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?