Polub nas na Facebooku
Czytasz: Suchość w gardle – jakie są jej przyczyny i jak można ją leczyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Suchość w gardle – jakie są jej przyczyny i jak można ją leczyć?

NAN

Fot: fotolia.com

Suchość w gardle jest kłopotliwym i często bolesnym problemem zdrowotnym. Jest nierzadko związana z oddychaniem i chrapaniem w nocy, a czasami jest to wczesny objaw grypy. Źródłem problemu mogą być także inne poważniejsze choroby, takie jak astma lub refluks żołądkowo-przełykowy.

Każdy może czuć dyskomfort z powodu suchego gardła, który może być wywoływany przez zmiany pogody lub wiatr, ale przewlekły stan suchości gardła jest zwykle spowodowany obecnością choroby, która może prowadzić do wystąpienia różnych objawów, takich jak trudności z połykaniem, kaszel czy wymioty.

Zobacz także: Ból gardła – przyczyny, rodzaje i objawy, leczenie

Suchość w gardle – najczęstsze przyczyny dyskomfortu

Najczęstszą przyczyną suchego gardła jest podrażnienie błon śluzowych gardła (spowodowane narażeniem na dym tytoniowy, kurz i inne zanieczyszczenia powietrza) i wyschnięcie błon śluzowych górnych dróg oddechowych, często w wyniku spania z otwartymi ustami, oddychania przez usta (np. w wyniku alergii, zapalenia zatok, palenia papierosów), wymiotów, nadmiernego kaszlu, zapalenia gardła, funkcjonowania w suchym i zimnym środowisku lub po prostu picia niewystarczającej ilości płynów. W rzadkich przypadkach może dotyczyć nowotworów gardła, gruczołów ślinowych i przełyku czy problemów z migdałkami. Ponadto ważne jest to, co spożywamy i pijemy w przebiegu dolegliwości.

Zobacz także: Jak nawilżyć gardło? Domowe sposoby na leczenie podrażnionej śluzówki

Suchemu gardło jest często spowodowane przez spożycie substancji moczopędnych, takich jak kofeina i alkohol. Powodują one utratę większej ilości wody przez zwiększenie oddawania moczu i w konsekwencji wysuszenie gardła. Suchość w jamie ustnej zwykle powoduje podrażnienie w obszarze poza tylną częścią języka zwaną gardłem. Mogą pojawić się ból i łagodne trudności z połykaniem. Ponieważ suchość w gardle może być spowodowana poważnymi chorobami lub urazami, brak leczenia może doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych.

Jak skutecznie pozbyć się problemów z gardłem? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak pozbyć się bólu gardła? Źródło: Wiem co kupuję.

Domowe sposoby na suchość w gardle

Wśród domowych sposobów na złagodzenia suchości w gardle można wymienić między innymi:

  • Płukanie gardła solą morską

Sól morska hamuje wzrost niektórych chorobotwórczych bakterii, dlatego płukanie gardła słoną wodą może złagodzić suchość i podrażnienie gardła. Warto wypróbować płukania z ciepłą wodą morską do 3 lub 4 razy dziennie przez 30–60 sekund. Alternatywnie można wymieszać łyżkę octu jabłkowego ze szklanką wody i wypłukać gardło.

  • Picie ziołowych herbat

Niektóre herbaty zawierające w składzie rumianek, szałwię, korzeń lukrecji, korzeń mniszka lekarskiego czy eukaliptus mogą złagodzić zapalenie i podrażnienie błon śluzowych gardła. Dodanie miodu, który również ma właściwości antybakteryjne oraz łagodzące, może dodatkowo złagodzić dyskomfort suchości gardła.

  • Picie dużej ilości płynów

Kiedy gardło jest suche, popijanie płynów może złagodzić dyskomfort, zapewniając mu odpowiednią wilgotność. Zwiększenie spożycia płynów może również pomóc w zapobieganiu odwodnieniu, które może przyczynić się do suchości gardła. Niektórzy uważają gorące płyny za najbardziej kojące, a inni wolą zimniejsze, szczególnie jeśli w gardle jest stan zapalny.

  • Unikanie kofeiny i podrażnień

Żeby zapobiec wysuszeniu gardła, należy unikać napojów, które zawierają kofeinę, ponieważ mogą one powodować odwodnienie i pogorszyć stan suchości gardła. Ponadto należy unikać narażenia na działanie drażniące, takie jak dym papierosowy, zanieczyszczenia i opary chemiczne.

  • Nawilżenie powietrza

Wysoko ustawiona moc grzewcza grzejnika w chłodnych miesiącach roku często powoduje małą wilgotność wewnątrz pomieszczeń. Może to doprowadzić do wyschnięcia i podrażnienia gardła. Użycie nawilżacza domowego lub odparowywacza pokojowego w celu zwiększenia wilgoci powietrza może złagodzić i nawilżyć suche gardło, zwłaszcza podczas snu. Można też wziąć ciepły prysznic lub oddychać oparami z miski napełnionej ciepłą wodą.

  • Pastylki do ssania na gardło

Pastylki lub twarde cukierki łagodzą suchość gardła poprzez bezpośrednie nawilżenie tkanek i stymulowanie produkcji śliny. Warto wybrać cukierki lub pastylki bez cukru, aby uniknąć narażenia zębów na próchnicę. Guma do żucia bez cukru może również zapewnić ulgę, ponieważ pobudza produkcję śliny, która następnie nawilża gardło.

  • Techniki prawidłowego oddychania

Suchość gardła może często rozwijać się u osób, które oddychają ustami podczas snu. Zastosowanie prawidłowych technik oddechowych po konsultacji z lekarzem może okazać się istotne w złagodzeniu objawów suchego gardła.

Suchość gardła jest często niewielkim, przejściowym objawem, który zwykle nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia. Jednak wskazuje czasami na problem medyczny, który może wymagać leczenia. Należy udać się do lekarza, jeśli objawy suchego gardła nasilają się i pojawia się ból gardła, gorączka lub dreszcze, trudności w połykaniu, chrypka lub utrata głosu trwające dłużej niż 2 tygodnie.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
426
66
Polecamy
Jak zwalczyć nadmierne pocenie się pod pachami i jak zapobiegać problemowi?
Jak zwalczyć nadmierne pocenie się pod pachami i jak zapobiegać problemowi? Dzień Dobry TVN
Grypa. Czym różni się od przeziębienia? Jak ją skutecznie leczyć?
Grypa. Czym różni się od przeziębienia? Jak ją skutecznie leczyć? Dzień Dobry TVN
Jak nawilżyć gardło? Domowe sposoby na leczenie podrażnionej śluzówki
Jak nawilżyć gardło? Domowe sposoby na leczenie podrażnionej śluzówki TVN zdrowie
Domowe sposoby na podrażnione gardło. Czym leczyć?
Domowe sposoby na podrażnione gardło. Czym leczyć? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami Materiał sponsorowany
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką
Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką