Polub nas na Facebooku
Czytasz: Sucha skóra noworodka – jakie są przyczyny i jak ją pielęgnować?
menu
Polub nas na Facebooku

Sucha skóra noworodka – jakie są przyczyny i jak ją pielęgnować?

Sucha skóra u małego dziecka

Fot: LSOphoto / gettyimages.com

Sucha skóra noworodka może być wynikiem chorób, jak np. atopowe zapalenie skóry, choroby tarczycy. Częściej jednak wynika z niedojrzałości i wymaga odpowiedniej pielęgnacji, z zastosowaniem np. emolientów.

Skóra noworodka i niemowlęcia różni się od skóry dorosłego człowieka. Skóra noworodka donoszonego jest dużo cieńsza niż skóra osoby dorosłej. Ma mniej kwaśny odczyn, jest jaśniejsza, mniej elastyczna i bardziej wrażliwa na światło słoneczne. Na skórze noworodka znajduje się dużo mniej gruczołów potowych, co powoduje, że utrudnione są u niego procesy termoregulacji i łatwo dochodzi do przegrzania. Sucha skóra noworodka to bardzo częsty problem, najczęściej przejściowy, a odpowiednia pielęgnacja pozwala mu zaradzić.

Sucha skóra noworodka – przyczyny

Noworodek po przyjściu na świat zupełnie zmienia środowisko. W brzuchu mamy płód opływają cały czas wody płodowe, a jego skóra pokryta jest mazią płodową. Po porodzie skórę dziecka zaczynają kolonizować bakterie, ma ona styczność z suchym powietrzem, a także z innymi czynnikami zewnętrznymi, powodującymi, że na początku jest sucha. Bardzo często można spotkać się z intensywnym ogrzewaniem pomieszczeń ze względu na pojawienie się nowego członka rodziny. Zbyt suche powietrze, wpływ klimatyzatorów czy kaloryferów powodują, że skóra nawet dorosłego człowieka się przesusza, a co dopiero niedojrzała skóra noworodka.

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Nie można jednak zapominać o chorobach mogących spowodować suchą skórę u noworodka. Może być ona konsekwencją chorób i leków przyjmowanych przez matkę w ciąży. Zalicza się tu np. cukrzycę ciążową. Inną przyczyną jest niedoczynność tarczycy, choć ze względu na badania przesiewowe u noworodków jest ona wykrywana i leczona, zanim zdąży dać objawy kliniczne u noworodka. Sucha skóra może być także objawem atopowego zapalenia skóry.

Sucha skóra noworodka a atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry należy do grupy chorób alergicznych o podłożu genetycznym. Związane jest z reakcją alergiczną, czyli nieprawidłową reakcją układu odpornościowego na alergeny. Początek choroby najczęściej dotyczy wczesnego dzieciństwa. U noworodków atopowe zapalenie skóry może objawiać się wyłącznie suchą skórą. Dopiero w starszym wieku dochodzi do występowania uporczywego świądu, rozdrażnienia. Noworodek z atopowym zapaleniem skóry jest bardzo wrażliwy na czynniki zewnętrzne. Kontakt z alergenami w postaci kosmetyków czy perfum wywołuje niepokojąco silne zmiany skórne.

Zobacz film: Pieluszkowe zapalenie skóry. Źródło: 36,6.

Reakcja następuje też po noszeniu wełnianych ubrań. Ostra faza choroby charakteryzuje się rumieniowatymi ogniskami, wyraźnie ograniczonymi od otoczenia. Na ich podłożu powstają grudki, pęcherzyki i nadżerki.

Pielęgnacja suchej skóry u noworodka

Skóra noworodków wymaga bardzo troskliwej opieki. Stosuje się w tym celu odpowiednie środki kosmetyczne. Zdarza się, że noworodki z bardzo suchą skórą źle reagują na standardowe preparaty i konieczne jest zastosowanie środków specjalistycznych, czyli tzw. emolientów.

Kąpiel, szczególnie w bardzo ciepłej wodzie, powoduje dodatkowe wysuszanie skóry. Bardzo ważne jest stosowanie płynów do kąpieli dostosowanych do skóry noworodka. Po kąpieli konieczne jest naoliwienie skóry. W zależności od stopnia nasilenia suchości albo stosujemy emolienty, czyli wysoce specjalistyczne preparaty do pielęgnacji, albo sięgamy po standardowe środki pielęgnacyjne. Nie każde dziecko wymaga emolientów, należy więc dobrze obserwować jego skórę, a w razie wątpliwości należy skonsultować się z położną bądź pediatrą.

Zobacz film: Czy myć dziecko tuż po porodzie? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
7
0
Polecamy
Atopowe zapalenie skóry.
Choroba, w której może pomóc psycholog
Atopowe zapalenie skóry. Choroba, w której może pomóc psycholog Dzień Dobry TVN
Jakie są przyczyny łuszczącej się skóry u niemowlaka?
Pielęgnacja
Jakie są przyczyny łuszczącej się skóry u niemowlaka? Pielęgnacja TVN zdrowie
Czym są problemy skórne?
Przyczyny i leczenie
Czym są problemy skórne? Przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Emolienty dla noworodków i niemowląt – kiedy warto je stosować?
Emolienty dla noworodków i niemowląt – kiedy warto je stosować? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty