Polub nas na Facebooku
Czytasz: Strzelające stawy – czy zawsze mają groźne przyczyny?

Strzelające stawy – czy zawsze mają groźne przyczyny?

Zainteresował Cię ten artykuł?
stawy-ręce

Fot.: Africa Studio / stock.adobe.com

Strzelające stawy mogą być związane z budową anatomiczną ciała, ale często są pierwszym sygnałem stanów zapalnych czy rozwijających się chorób degeneracyjnych. Bywa, że ich powodem są też niedobory witamin i mikroelementów.

Niektórzy ludzie nie zwracają uwagi na swoje strzelające stawy, podczas gdy inni nadmiernie się nimi martwią. Należy jednak zachować zdrowy rozsądek – nie wpadać w panikę, ale też nie bagatelizować problemu i udać się do lekarza, żeby go zdiagnozować.

Strzelające stawy – jakie mogą mieć przyczyny?

Niemal każdemu zdarza się, że słyszy trzask podczas poruszania stawami. Najczęściej przypadłość ta dotyczy barków, kolan i placów. Strzelające stawy najczęściej zauważa się rano, po okresie dłuższego bezruchu. Bardzo często ma to charakter fizjologiczny i nie świadczy o żadnej dolegliwości – torebka stawowa rozciąga się, a w wypełniającej ją mazi powstają pęcherzyki powietrza, które podczas ruchu ulegają zapadnięciu, co wywołuje charakterystyczny dźwięk. Niektóre osoby posiadają też specyficzną budowę anatomiczną, z większymi przestrzeniami w stawach, co sprzyja powstawaniu trzasków i nie świadczy o żadnych nieprawidłowościach.

Strzelające stawy mogą być także jednym z pierwszych symptomów, że dzieje się z nimi coś niedobrego, jak na przykład:

 • niedobory mikroelementów – maź stawowa potrzebuje odpowiedniej ilości wody, dlatego nieprawidłowa podaż płynów może sprawiać, że stawy zaczną strzelać; równie ważne są wapń, witamina C, nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy z grupy B;
 • stany zapalne stawów – mogą zachodzić na skutek niedoborów mazi, urazów, nadwyrężenia stawów, chorób zwyrodnieniowych czy autoimmunologicznych;
 • zmiany degeneracyjne w stawach – rozmiękanie chrząstki stawowej, które stopniowo prowadzi do zmniejszania się jej powierzchni i włóknienia.

Powodem do zmartwień i szybkiej konsultacji z lekarzem jest, jeśli trzaski pojawiły nagle i wcześniej nigdy nie towarzyszyły danej osobie, towarzyszy im ból, zaczerwienienie lub podniesienie temperatury w miejscu dolegliwości. Ponadto niepokojące może być, gdy strzelanie dotyczy tylko jednego stawu.

Strzelające stawy kolanowe najczęściej są przyczyną rozmiękania chrząstki kolanowej, do czego może dojść na skutek urazów, przeciążeń, wadliwego ukształtowania powierzchni stawowych, ale także nieprawidłowej postawy ciała czy płaskostopia.

Strzelające stawy barkowe mogą być związane z nieprawidłowym napięciem mięśni w obrębie stawu ramieniowo-łopatkowego, w wyniku czego występują nieprawidłowości w przemieszczaniu się głowy kości ramiennej. Mogą również świadczyć o jego rozpoczynającej się degeneracji.

Strzelające stawy w stopach są często związane z ich budową anatomiczną, jeżeli jednak problem zaczął się po urazie, należy jak najszybciej skontaktować się z ortopedą.

Jak leczyć strzelające stawy?

Aby dobrze leczyć strzelające stawy, należy rozpocząć od dobrej diagnostyki. W wielu przypadkach wystarczy wprowadzenie odpowiedniej diety lub suplementacja niedoborów. W innych konieczna jest rehabilitacja i fizjoterapia, między innymi:

 • masaże,
 • krioterapia,
 • elektrostymulacja,
 • magnetoterapia,
 • terapia falami dźwiękowymi.

Często przydatne okazują się też ćwiczenia zaplanowane przez rehabilitanta, które wzmacniając prawidłowo mięśnie, przyczyniają się do odciążenia stawów. Nierzadko potrzebne są też okresy wypoczynku, jeżeli problem strzelających stawów pojawił się na skutek ich przeciążenia.

Czy dieta ma wpływ na strzelające stawy?

Strzelające stawy mogą przestać być problemem po zastosowaniu odpowiedniej diety. Powinna być ona zdrowa, zróżnicowana i bogata w składniki odżywcze. Przede wszystkim należy zadbać o przyjmowanie:

 • wapnia – jego niedobory mogą dawać o sobie znać w postaci strzelających stawów czy zmian zwyrodnieniowych wewnątrz nich; jego najbogatsze źródła to nabiał, ryby wędzone, brokuły, migdały i sezam;
 • magnezu – obecny jest w dużych ilościach w orzechach i pestkach, kakao, płatkach owsianych, bananach i grochu;
 • witaminy D – reguluje homeostazę wapnia w organizmie; powinna być suplementowana w okresie od października do maja w naszej strefie klimatycznej;
 • witaminy C – wspiera produkcję kolagenu; jej najlepszymi źródłami są świeże owoce i warzywa, szczególnie kiszona kapusta, papryka, natka pietruszki, porzeczki i cytrusy;
 • kwasów omega-3 – działają przeciwzapalnie i są budulcem mazi stawowej; znajdują się w rybach morskich, tranie oraz niektórych olejach roślinnych (olej lniany, olej z wiesiołka).

Strzelające stawy u niemowlaka i starszego dziecka

Niektórym dzieciom strzelające stawy towarzyszą od urodzenia. Jest to związane z tak zwaną wiotkością łącznotkankową, która prawdopodobnie samoistnie zniknie, kiedy włókna kolagenowe staną się sztywniejsze. Warto jednak udać się z dzieckiem do lekarza ortopedy, aby wykluczyć nieprawidłową budowę torebek stawowych.

U młodzieży strzelające stawy, a nawet towarzyszące temu bóle, bywają związane z okresem szybkiego wzrostu. Po wykluczeniu innych przyczyn zalecany jest odpoczynek, wzmacnianie mięśni i nieprzeciążanie stawów. Często pomocne okazuje się być podawanie glukozaminy.

Zobacz film: Kiedy udać się do fizjoterapeuty, a kiedy do ortopedy? Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. Trzeszczenie w stawie ramiennym. Skąd się bierze i jak mu zapobiec?

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
82
12
Komentarze (0)
Nie przegap
Odra u dzieci, niemowląt i dorosłych – objawy, przebieg i powikłania
Odra u dzieci, niemowląt i dorosłych – objawy, przebieg i powikłania
Plamki Koplika – jeden z pierwszych objawów w przebiegu odry
Plamki Koplika – jeden z pierwszych objawów w przebiegu odry
Z czego składa się smog i dlaczego jest niebezpieczny? 
Z czego składa się smog i dlaczego jest niebezpieczny? 
Domowe sposoby na duszący kaszel. Przyczyny duszącego kaszlu
Domowe sposoby na duszący kaszel. Przyczyny duszącego kaszlu
Ból gardła – przyczyny, rodzaje i objawy, leczenie
Ból gardła – przyczyny, rodzaje i objawy, leczenie
Kawa z masłem – jakie ma właściwości? Jak przygotować kawę z masłem?
Kawa z masłem – jakie ma właściwości? Jak przygotować kawę z masłem?