Polub nas na Facebooku
Czytasz: Stosunek przerywany – skuteczność w dni płodne i niepłodne, czy zabezpiecza przed ciążą
menu
Polub nas na Facebooku

Stosunek przerywany – skuteczność w dni płodne i niepłodne, czy zabezpiecza przed ciążą

NAN

Fot: kuzmichstudio / fotolia.com

Stosunek przerwany, polegający na wyjęciu członka z pochwy partnerki przed wytryskiem, wciąż jest uznawany za skuteczną metodę zapobiegania niechcianej ciąży. Jednak w rzeczywistości bywa ona często zawodna, a w dodatku może negatywnie wpływać na życie seksualne zarówno kobiety, jak i mężczyzny.

Stosunek przerywany to bardzo stary sposób zapobiegania ciąży, wspomina o nim już Księga Rodzaju, w której Onan, syn Judy, unikał zapłodnienia wdowy po swoim bracie, „marnując nasienie przez wylewanie go na ziemię”. Choć Światowa Organizacja Zdrowia nie uznaje go za metodę regulującą płodność, wciąż cieszy się dużą popularnością wśród Polaków, o czym świadczą dane z raportu prof. Zbigniewa Lwa-Starowicza „Seksualność kobiet 2016”. Wynika z niego, że stosunek przerywany stosuje 24% par (prezerwatywę wybiera 41%, ale już metody naturalne tylko 14%).

Stosunek przerywany a ciąża

Stosunek przerywany jest uznawany za jedną z najmniej skutecznych metod antykoncepcji, o czym świadczy wskaźnik w skali Pearla, wynoszący 15–28. To oznacza, że na 100 kobiet wybierających tę formę zabezpieczenia się przed zapłodnieniem nawet 28 i tak może zajść w ciążę. Szczególnie dotyczy to młodych ludzi, gdy podczas współżycia mężczyzna nie zawsze jest w stanie zapanować nad wytryskiem, natomiast kobieta nie zna jeszcze wystarczająco swojego organizmu, nie potrafi precyzyjnie stosować naturalnych metod sterowania płodnością oraz ustalać dni płodne i niepłodne.

Stosunek przerwany cieszy się jednak sporą popularnością, zwłaszcza wśród mężczyzn, którzy nie zawsze lubią korzystać z prezerwatywy, czasami tłumiącej ich doznania. Niekiedy podczas zakładania kondomu następuje również zanik podniecenia, a w konsekwencji erekcji, co również zachęca mężczyzn do poszukiwania innych form antykoncepcji.

Kobiety też decydują się czasami na stosunek przerywany, ponieważ nie mogą lub nie chcą stosować innych, zwłaszcza hormonalnych środków zapobiegania ciąży. Poza tym uznają takie rozwiązanie za bardziej naturalne, mniej ingerujące w funkcjonowanie organizmu niż pigułki antykoncepcyjne. Stosunek przerywany jest jednak znacznie mniej od nich skuteczny. Nie tylko dlatego, że podniecony partner może po prostu nie zdążyć wyczuć odpowiedniego momentu na wyjęcie członka, co kończy się wytryskiem wewnątrz dróg rodnych kobiety. Niekiedy mężczyzna może nawet celowo opóźnić wysunięcie penisa, ponieważ czuje podświadomą potrzebę posiadania dziecka.

Stosunek przerywany bywa nieskuteczny także wtedy, gdy wytrysk następują poza pochwą. Powodem jest preejakulat, czyli bezbarwna wydzielina produkowana przez gruczoły opuszkowo-cewkowe oraz gruczoły cewkowe, wydobywająca się z penisa pod wpływem podniecenia i pobudzenia seksualnego, szczególnie intensywnie, gdy wytrysk jest mocno opóźniany.

Preejakulat, przez niektórych mężczyzn wytwarzany szczególnie obficie, pełni funkcję naturalnego lubrykantu, mającego nawilżać cewkę moczową i ułatwiać przemieszczanie się nasienia podczas wytrysku. Jego funkcją jest również zobojętnianie kwaśnego odczynu w cewce moczowej.

W preejakulacie mogą też znajdować się żywe i ruchliwe plemniki. To dlatego stosunek przerywany może zakończyć się zapłodnieniem, ponieważ nigdy nie ma pewności, czy wydzielina się pojawi i kiedy to nastąpi.

Stosunek przerywany w dni płodne

Stosunek przerywany jest najbardziej skuteczny w przypadku partnerów, którzy znają dobrze swój organizm i reakcje, choć nawet mężczyzna panujący nad wytryskiem nie ma kontroli nad wydzielaniem preejakulatu. Ryzyko ciąży bywa też mniejsze, gdy kobieta potrafi w miarę precyzyjnie ustalić swój cykl miesiączkowy, co nakłada na nią konieczność obserwowania zmian w śluzie szyjkowym (wydzielinie wytwarzanej przez gruczoły szyjki macicy), temperaturze ciała oraz ułożeniu i charakterystyce szyjki macicy. Warto jednak pamiętać, że wielu kobietom zdarzają się cykle nieregularne, a wyniki może zafałszować najmniejszy nawet stres czy zmiana klimatu. Tymczasem stosunek przerywany w dni płodne może zakończyć się ciążą.

Czy stosunek przerywany jest bezpieczny?

Stosunek przerywany, choć często uznawany za najprostszą metodę zapobiegania niechcianej ciąży, może niekiedy nieść za sobą poważne konsekwencje dla życia seksualnego obojga partnerów. Regularne praktykowanie takich zbliżeń pozbawia często kobiety satysfakcji z kontaktów intymnych, zwłaszcza jeśli za każdym razem obawiają się, czy mężczyzna zdąży wysunąć penisa przed wytryskiem. Stosunek przerywany może też prowadzić u nich do oziębłości i problemów z osiągnięciem orgazmu (gdy do ejakulacji dochodzi zbyt szybko) oraz zaburzeń hormonalnych.

U mężczyzn stosunek przerywany sprzyja też przerostowi gruczołu krokowego (prostaty) oraz problemom z przedwczesnym wytryskiem. Prowadzi niekiedy do frustracji i wrogiego nastawienia partnerów wobec siebie. Taka forma współżycia nie zabezpiecza także przed chorobami wenerycznymi czy zakażeniem wirusem HIV.

Zobacz film: Jedzenie, które zwiększa i zmniejsza libido. Źródło: Stylowy Magazyn

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
11
0
Polecamy
Czy można zajść w ciążę bez wytrysku?
‒ fakty i mity
Czy można zajść w ciążę bez wytrysku? ‒ fakty i mity Dzień Dobry TVN
Czym jest preejakulat?
Co to jest płyn preejakulacyjny?
Czym jest preejakulat? Co to jest płyn preejakulacyjny? Dzień Dobry TVN
Preejakulat – czy płyn preejakulacyjny może spowodować zapłodnienie
Preejakulat – czy płyn preejakulacyjny może spowodować zapłodnienie TVN zdrowie
Jak przedłużyć stosunek seksualny?
Ćwiczenia, sposoby naturalne, farmakologia
Jak przedłużyć stosunek seksualny? Ćwiczenia, sposoby naturalne, farmakologia TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty