Polub nas na Facebooku
Czytasz: Stopery do uszu – rodzaje i właściwości 
menu
Polub nas na Facebooku

Stopery do uszu – rodzaje i właściwości 

 Kobieta trzyma ochronne zatyczki do uszu

Fot. Anetlanda / Getty Images

Pierwsze stopery do uszu, wykonane z wosku, pojawiły się w 1908 r. i szybko zyskały popularność wśród osób pracujących przy głośnych maszynach. Wraz z rozwojem przemysłu na rynku pojawiły się stopery wykonane z pianki poliuretanowej. Dzisiaj rynek oferuje szeroki wybór stoperów wykonanych z różnych materiałów.

Zatyczki do uszu to wygodne rozwiązanie dla wszystkich, którzy potrzebują odciąć się od hałasu lub mają problem z zasypianiem. Wykorzystywane są w różnych obszarach życia. Chronią słuch przed nadmiernym hałasem np. podczas pracy na budowie, ułatwiają koncentrację w pracach biurowych, są też wykorzystywane do snu. Stopery do uszu wykonuje się z różnych materiałów przyjaznych dla skóry. Które z nich są najlepsze?

Polecamy: Dlaczego czyszczenie ucha patyczkiem jest niebezpieczne?

Stopery do uszu, rodzaje i właściwości

Stopery do uszu różnią się od siebie materiałem, z którego zostały wykonane, wielkością, kształtem i przede wszystkim plastycznością. Różna jest również ich funkcja tłumienia dźwięków z zewnątrz. Pośród dostępnych zatyczek do uszu rozróżnia się:

  • zatyczki do uszu silikonowe – miękkie i plastyczne, pod wpływem ciepła dostosowują się do kształtu kanału usznego. Są mało wyczuwalne i delikatne w dotyku, co dodatkowo podnosi komfort ich noszenia. Ich powierzchnia jest delikatnie porowata, co sprawia że dobrze przylegają do ucha, przyklejając się do skóry. Stopery silikonowe dobrze tłumią dźwięki i są polecane dla osób pracujących przy dużym natężeniu hałasu
  • stopery woskowe – wykonane z mieszanki wosku i włókien syntetycznych (wiskoza, celuloza). Zmieniają swój kształt i formę pod wpływem ciepła, na początku będąc sztywne i twarde. Są trudne do czyszczenia, dlatego nadają się do użytku sporadycznego, ze względów higienicznych konieczna jest ich częsta wymiana. Tłumią mały hałas, dlatego polecane są jako zatyczki do uszu do spania
  • stopery do uszu gumowe – twarde i nie dopasowujące się do kształtu kanału usznego. Występują w różnych rozmiarach, co pozwala na dobranie tych właściwych. Ze względu na twardość mogą powodować dyskomfort. Nie są zalecane dla osób delikatnych lub do stosowania przez dłuższy okres czasu. Ich zaletą jest łatwe czyszczenie. Nadają się do tłumienia dużego hałasu. Przez niektórych używane są jako zatyczki do uszu na basen
  • stopery do uszu z pianki – formą i właściwościami podobne do zatyczek woskowych. Łatwo dopasowują się do kształtu kanału usznego, tym samym zapewniają dobre tłumienie hałasu. Ich żywotność znacznie skraca brak możliwości wyczyszczenia ich.

Prócz materiału, który klasyfikuje stopery, różny jest również sposób ich mocowania. Większość popularnych i łatwo dostępnych zatyczek występuje pojedynczo. Wkładane oddzielnie sprawdzą się do pracy biurowej lub jako stopery do uszu na noc. Dostępne są również zatyczki mocowane na sznurku. Zabezpieczeniem, które chroni stopery przed wypadnięciem, jest mocowanie ich na opasce. Przypominają wówczas słuchawki i są wykorzystywane głównie w pracy, w której pracownicy narażeni są na bardzo natężony hałas. Wybierając stopery do uszu przeznaczone do tłumienia wysokich dźwięków, warto upewnić się, czy spełniają one normę PN-EN 352-2.

Polecamy: Jak leczyć szum w uszach? Czy szumy uszne mogą wynikać z dolegliwości kręgosłupa?

Co szkodzi uszom? Dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film: Co szkodzi naszym uszom? Źródło: 36,6.

Stopery do uszu – czy są szkodliwe?

Stopery do uszu są od lat przedmiotem dyskusji, szczególnie wśród osób używających ich do snu lub podczas relaksu. Przeciwnicy zatyczek wskazują na ich szkodliwy wpływ na kanał uszny, tj. zatkanie go i sprzyjanie rozwojowi bakterii, co w konsekwencji może grozić rozwojem stanów zapalnych. Rzeczywiście, istnieje ryzyko powstania stanów zapalnych, ale w przypadku nieprawidłowego i nieumiejętnego korzystania z zatyczek. Stopery są całkowicie bezpieczne dla zdrowia, jeśli są prawidłowo używane. Nigdy nie należy zapominać o ich regularnym czyszczeniu i wysuszeniu przed włożeniem do ucha. Wszystkie, poza stoperami gumowymi, powinny być regularnie wymieniane. Zatyczki nie powinny być noszone przez cały czas. Kanał uszny potrzebuje wentylacji i czyszczenia, a kilkugodzinne zaczopowanie ucha stoperem powoduje wydzielanie potu, przemieszczanie wydzieliny woskowej i bakterii. Dlatego higiena to absolutna podstawa przy używaniu stoperów.

Bardzo ważne jest również odpowiednie dopasowanie stoperów do rozmiaru ucha. Nieodpowiednia wielkość lub szerokość zatyczek jest najczęstszym powodem powstawania otarć, odleżyn, zbyt głębokiego wchodzenia stoperów w kanał uszny, a także bólu uszu. Nie bez znaczenia jest również materiał, z jakiego zostały wykonane. To istotne szczególnie w przypadku alergików. Wybierając stopery, warto kierować się więc nie ceną, a materiałami i jakością wykonania. Na pierwsze stopery najlepiej wybrać plastyczne modele, które będą dopasowywały się do uszu i zminimalizują ewentualny dyskomfort. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
2
Polecamy
Jaki aparat ortodontyczny wybrać? Przegląd popularnych typów aparatów
Jaki aparat ortodontyczny wybrać? Przegląd popularnych typów aparatów Dzień Dobry TVN
Zdrowy sen to dobrze dobrana poduszka
Zdrowy sen to dobrze dobrana poduszka Dzień Dobry TVN
Aparat słuchowy – na jakiej podstawie się go dobiera?
Aparat słuchowy – na jakiej podstawie się go dobiera? TVN zdrowie
Prawidłowa pielęgnacja uszu noworodka. Czy używanie gruszki do ucha jest bezpieczne?
Prawidłowa pielęgnacja uszu noworodka. Czy używanie gruszki do ucha jest bezpieczne? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami Materiał sponsorowany
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką
Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką